Akıllı Telefonlarda Sanal Tuşlar Nasıl Gizlenir?

5
19935

Birçok akıllı telefon kullanıcısı, kullandığı modeldeki özelliklerden birisinin de sanal tuşları gizlenmesi olmasını ister. Firmalar, sanal tuşlar tarafında yenilik yapmaya başlayarak tamamen ekrandan oluşan akıllı telefonlar yapmaya başladı. İlk olarak iPhone X modeliyle gördüğümüz tasarım daha sonra LG G7 ThinQ ve Huawei P20 Pro gibi modellere de sıçradı. Bu sıçrayışla birlikte sanal tuşlar gittikçe küçüldü hatta kaybolmaya başladı.

Sanal Tuşlar Nasıl Gizlenebilir?

OnePlus 6 modeliyle amiral gemisi katili unvanını taşımaya devam eden firma, yeni amiral gemisi modelinde iPhone X modelinde yer alan özellikle sanal tuşların ortadan kalkmasına olanak sağlıyor. Akıllı telefonun ayarlarında yer alan özelliğin etkinleştirilmesiyle kaybolan sanal tuşlar, telefonun kullanıcısına tamamen ekran deneyimi yaşatıyor. Yeni akıllı telefonlarda ortaya çıkmaya başlayan bu özellik eski akıllı telefonlarda yer almıyor.

Bu özelliğin eski akıllı telefonlarda yer aldığı bölge sadece uygulamalar oluyor. Uygulamalarda gizlenebilen sanal tuşlar, böylelikle bizlere uygulamalarda tam ekran deneyimi yaşatıyor. LG akıllı telefonlarda da yer alan bu özelliği kullanmak için LG akıllı telefon kullanıcıları, kullandıkları modelin Ayarlar > Ekran > Ana Ekran Dokunmatik Tuşları > Menü Dokunmatik Tuşlarını Gizle seçeneklerini takip edip istedikleri uygulamayı seçmeleri gerekmektedir.

  WhatsApp'da Yanlış Gönderilen Mesajlar Nasıl Silinir?

Navigation Gestures

iPhone X ve OnePlus 6 modelleri gibi ana ekranda da tam ekran deneyimi yaşamak isteyen akıllı telefon kullanıcıları için ise ayrı bir uygulama gerekmektedir. Bu uygulamanın adı ise Navigation Gestures olarak geçmektedir. Uygulama, Google Play Store üzerinde yer alıyor ve popüler forum sayfası olan XDA tarafından geliştirilen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

İçinde barındırdığı özelliklerle beraber iPhone X modelinde yer alan ana ekran işlevsellerinin birçoğunu barındıran uygulama, aktifleştirildiği zaman sanal tuşları sadece küçük ve orta seviye uzunlukta bir çubuğa çeviriyor. Bu çubuğa farklı özellikler atayarak kullanışı kolaylaştırılabiliyor. Örnek olarak çubuğu sola kaydırmada bir adım geri gelme gibi atama yapılabiliyor, sağa kaydırmada arkaplanda çalışan uygulamalar gösterilebiliyor veya ortaya basarak ana ekrana dönüş gerçekleştirilebiliyor.

Ücretsiz olan bu uygulama Google Play Store üzerinden indirilebilir durumda kullanıcılarını bekliyor. Akıllı telefonunuz için bu uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcılar aşağıdaki bağlantıya tıklayarak uygulamayı telefonuna indirebilir ve uygulama hakkında yorum ve değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.

NAVİGATİON GESTURES İNDİR

NOT = Uygulama üzerinde sanal tuşları kaldırabilmek için telefonunuza ADB komutlarıyla yetki vermeniz gerekmektedir. Bunun için uygulama içinde “I Need Help” kısmından yardım alabilirsiniz.

5 YORUMLAR

    • Lütfen yardım… LG G6 H870DS modeli cihazda ekran menüsünde sanal tuşları gizleme seçeneği yok. Yani olması gereken yer burada da yazılmış biliyorum ama orada yok 🙁 Android 7 yüklü onu yükseltsem düzelir mi acaba?

      • Android 8.0 güncellemesini yapınız, yeni güncellemeyle özellik gelecektir.

    • Uygulama içinde kapatabilirsiniz. Ayarlar menüsünden yaptıysanız tekrar aynı yere girip işaretlediğiniz uygulamayı tekrar işaretleyerek tiki kaldırabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here