Etkileyici performans ve daha yüksek güç verimliliği: Android 7.0!

Telefonlarımızın yazılımları her zaman büyük güncellemeler alır, biz hep telefonumuzu nasıl daha iyi kullanabileceğimizi ve telefonumuzun nasıl daha az batarya kullanacağını duyarız. Bunlar genellikle doğru olsa da, fikirler ve onların beklentiyi karşılamasında bolca ince ayar uygulanmıştır. Android 7.0 iki heyecan verici özelliği “Doze” ve “Svelte” projeleriyle bu hedefe ulaşacak.

Hedefler basit; telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda onu daha az güç tüketir hale getirmenin yollarını bulmak ve arka plan işlemlerini daha iyi yönetmek

Bunu kullanmadığınız zamanlarda telefon daha az güç tüketen hale getirmenin yollarını bulmak,
Arka plan süreçleri ve daha iyi yönetim. Tüm yazılım bir işletim sisteminden kat be kat daha yüksek performans ve verimlilik üzerine bir vurguyla oluşturuldu. Şimdi bu değişikliklere bir göz atalım.

Svelte Projesi

oneplus-3-ram-screen

Svelte projesi 2013’te Android 4.4 KitKat ile alt segment telefonların daha iyi çalışmasını sağlamak için hayatımıza girdi. Bu cephede başarılı olmasına rağmen kullanıcıların hep daha büyük beklentileri vardı. İyi bir fikir olan Svelte’in asıl gayesi Android One telefonlarının daha fazla kendisini yormamasıydı. Çünkü Android One telefonlar en son Android sürümlerini çalıştırabilecek yeterli ucuz donanımlarla geliyorlar.

Android 7.0 ile beraber bu proje arka plan işlemlerinin performansa etkisini azaltması için sürdürülüyor.

Android iOS’den çok farklı bir işletim sistemidir. Her geliştirici çok küçük bir ücret ödeyebilir ve Google Play’de bir uygulama yayınlayabilir. Sağlanan uygulamalarda hiçbir kötü amaçlı kod yoktur, onlar herkesin yükleyebilmesi için faaliyete geçer ve kötü amaçlı kod ya da uygunsuz içerik bildirilene kadar uygulama erişilebilir kalır. Yani her uygulama bambaşka bir onay sürecinden geçiyor bu da en iyi geliştirme çalışmalarını yapmayan uygulamaların reddedilmesi anlamına gelir.

Android 7 Nougat’taki Svelte iyileştirmeleri

  • Uygulamalar bir yayın alıcısını kullanarak ağ değişikliklerini kontrol edebilir. Bir değişiklik olduğunda, varsayılan metod ile değişimi izleyen her uygulama bir anda uyanır ve değişim ile ilgili verileri işlemeye çalışır. Telefonun yaptıklarını bir düşünün, telefon açıldığında bir anda her işlemi gerçekleştirmeye çalışır ve bu düzeltilmesi gereken bir bir sorundur. Anroid 7.0 Nougat düşünüldüğünde, uygulamalar yalnızca ana iş parçacığı üzerinden ağ değişikliklerini izleyebilir (uygulamanın açık olduğu ve onu kullandığınız zamanlarda) yani onlar her ağ değişiminde uyandırılmıyorlar. Bu daha az Ram ve işlemci kullanacaktır ve bu da telefonların artık daha yüksek performanslı ve daha az güç kullanmalarına olanak sağlayacaktır.
  • Geçmiş Android sürümlerinde uygulamalar alınmış bir fotoğraf ya da video için benzer bir yayın alıcısındaki gibi izlenebilir. Bu olduğunda izleyen her uygulama hemen uyanır ve verileri işlemeyi dener. Yukarıda belirtildiği gibi bu performans cephesinden çok iyi değil. Android 7.0’da yeni fotoğraf ve video yayınları gönderilmez. Bu geliştiricilerin bile mevcut uygulamaları güncelleyemeyeceği anlamına geliyor yani bir fotoğraf ya da video alındığında onlar asla uyanmayacaklar.
  Google, "LG Amiral Gemisi Modellerde AR Mode Odaklama Özelliği Yok" Dedi

Biz uygulamalarla bir çok şey yapmak istediğimiz için onlar uyanık kalmak zorundalar. Onlar gereksiz fonksiyonlarını saf dışı ederek sessizce aktif olmayı beklerken daha az şey yapacaklar bu da arka plana gönderildiğinde daha az uygulama uyku yerine yayın yapmaya başlayacak demek oluyor.

Doze Projesi

Doze-Nexus-6P-1

Doze Mod Android 6.0 Marshmallow ile ilk çıktığında hedefi telefonunuzun ekranı kapalıyken, herhangi bir cihaza bağlı değilken ve hareketsizken işlemci ve ağ etkinliğini yavaşlatmaktı. Bu üç kriter yerine getirilmediği taktirde Doze Mod devreye girmeyecektir ve uygulamalar her zamanki gibi çalışmaya devam edecektir. Bu ofisteyken ya da masanızdayken çok iyi çalıştı ama cebinize girer girmez Doze Mod faydalı hiçbir şey yapmadı ve çalışmayı durdurdu.

Bu davranış Android 7.0 Nougat’ta basitçe değişti. Doze Mod artık iki aşamadan oluşuyor. Ekranın kapalı olması ve telefonun herhangi bir cihaza bağlı olmaması. Telefonunuz pil gücüyle çalışırken, ekranı kapalı olduğunda ya da herhangi bir zaman aşımı kurulduğunda ağa erişen uygulamalar doğrudan duracak ve senkronizasyon gibi aktiviteler önceden belirtilen zaman aşımına kadar ertelenecek. Daha sonra küçük bir bakım penceresi onların arka plan işlemlerini normal olarak gerçekleştirmelerine olanak sağlar.

Telefonda ayrıca hala bir zaman aşımı kurulu ise tüm Doze kısıtlamaları ağ ve iş ertelemelerinin üzerine uygulanır.

Biz Doze Mod’un telefon hareketsizken ne kadar iyi çalıştığını zaten biliyoruz (Eğer telefonun işletim sistemi başkaları tarafından modifiye edilmediyse). Ama şimdi hareketliyken de Doze Mod telefonunuzda çok iyi bir şekilde çalışacak.

Peki bu Svelte ve Doze Mod iyileştirmeleri telefonların tüm performans ve pil sorunlarını çözecek mi? Cevap basit. Tabiiki hayır. Ama bu iyileştirmelerde spesifik konularda atılan mantıklı adımlar sayesinde her sorun çözülmese bile bu sorunlar önceki sürümlere göre daha az başınızı ağrıtacaktır.

 

Kaynak: androidcentral

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here