Google Android 7.1 Nougat geliyor. Google, emekliye ayırdığı Nexus serisi ve Android One serisi telefonlarının da Android 7.1’e güncelleneceğini belirtti. Ayrıca Google yetkilileri, Android 7.1 için bu ayın sonlarına doğru Geliştirici Ön izleme sürümünü yayımlayacaklarını söylediler.

Geçtiğimiz hafta, Nexus fanları 7.1 güncellemesi ile şeffaflık eksikliği tarafında uyumu biraz arttı ve bunun Pixel telefonlarda zaten olduğunu fakat Nexus cihazlarda olmadığını söyledi. Google, yıl sonundan önce bir ön izleme olarak güncellemeyi yayınlayacağını söylemişti fakat güncelleme bu ay geliyor. Google‘ın bu zamanlamasından dolayı şikayetçi değiliz ama zaman çizelgesindeki bu değişikliği merak ediyoruz.

Her iki şekilde de, Android 7.1 şimdi Piksel telefonlarının kararlı sürümünün dışında olduğunu ve Ekim bitmeden Android Beta Programı aracılığıyla Geliştirici Ön İzleme olarak bizlere görünecektir. Beta aracılığıyla bu sürümü elde edecek ilk cihazlar Nexus 5X, Nexus 6P ve Pixel C olacaktır. Aralık ayı içerisinde 7.1 final sürüme ulaştığında ise Nexus 6, Nexus 9 ve destekleyen Android One bu güncellemeye erişebilecek. Kararlı sürüm çıktığında Piksel ve Piksel XL ayrıca güncelleştirmenin bir parçası olacaktır.

Google Android 7.1 

Android dünyasının geri kalan cihazları ne olacak ne zaman 7.1 Güncellemesine kavuşacak? Google zaten diğer cihaz üreticileri ile “yakın çalışıyor”. Fakat bu güncellemenin diğer cihaz üreticileri tarafından gecikmeli olarak verileceğini hepimiz biliyoruz.

  LG K10 2017 Turkcell Mağazalarında Satışa Sunuldu

android-7-1-1

Android 7.1 Neler yeni?

Uygulama kısayolları API ‘si – Yüzey tuşlarını kullanarak direk uygulamalarınıza erişim sağlayabilirsiniz. 5 tane kısayol oluşturabiliyorsunuz bunlar dinamik ya da statik olabilir.

Dairesel Uygulama İkonları Desteği – Pixel vew diğer launcher’ larda gördüğümüz gibi mükemmel görünümlü dairesel ikonlar oluşturmanızı sağlar.

Geliştirilmiş Duvarkağıtları – Duvar kağıtlarını görüntüleyen herhangi bir seçici üzerinden seçtiğiniz duvar kağıdının ön izlenmesini sağlar. Etiket, açıklama ve yazar bilgisinin yanı sıra yeni bir URL içeriği ve başlık hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar.

Görüntü klavye desteği – Kullanıcıların klavye kullanımı için içerik türlerini genişletiyor, özel çıkartmalar (sticker) ile kendinizi ifade edebilir, animasyonlu gif’ler ve daha fazlasını kullanabilirsiniz. Uygulamalar kabul ettikleri içerik türleri klavye söyleyebilir ve klavyeler de kullanıcıya sunan görüntüleri ve diğer tüm içerik sunabilirsiniz. Geniş uyumluluk için bu uygulama da kütüphanede mevcut olacak.

Depo yöneticisi – Kullanıcı, kullanılmayan dosyaları ve cihazın depolama alanını boşaltmak için yeni ayarlar ekranında doğrudan temizliğe erişebiliyor.

API’ ler çoklu bitiş noktası araması ve yeni telefon yapılandırma seçenekleri sunuyor.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here