Bugün cep telefonları sadece bir cep telefonu olarak değil aynı zamanda bir bilgisayar gibi kullanılıyor ve tüm kişisel bilgilerimiz, özel mesajlarımız, fotoğraflarımız, videolarımız… hepsi akıllı telefonlarımızda ve bu verilerimizin güvenliği ya da başkalarının eline geçmesi sizi tedirgin edebilir.

Peki gerçekten Android ve IOS İşletim Sistemi kullanan akıllı telefonlar virüs tehdidiyle karşı karşıya mı?

iOS-vs-Android

Herkesin farklı birşey söylediği Virüs/Antivirüs olayını bi açıklığa kavuşturalım.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Android ve IOS Linux tabanlı işletim sistemleridir yani bu yazı boyunca kullanacağım her Linux kelimesi aslında Android, IOS ve Linux masaüstü işletim sistemlerini (Ubuntu, OpenSuse, mint…) kapsamaktadır.

Android, Google’ın açık kaynak kodlu olarak yayımladığı ve geliştiriciler için adeta bir nimet olan, özelleştirme ve kişiselleştirmeye açık olan bir işletim sistemidir. IOS ise Apple tarafından yayımlanan ve kodları Apple tarafından saklı tutulan bir işletim sistemidir.

Linux ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde bu güne kadar sistemde dolaşıp, kendini çoğaltabilen herhangi bir virüs tespit edilmemiştir fakat sistemde dolaşacak ve bu sistem içerisinde kendisini çoğaltacak bir virüs yazmak oldukça zor olsa da bunu yapmak imkansız değilir. Windows işletim sistemi için sayısız virüs türü olsa da Windows için yazılmış bir virüs Linux’te çalışmaz, aynı şekilde terside (Linux için yazılmış bir virüs Windows’ta çalışmaz) doğrudur.

5b2a984d7b-I'm running loads!

Peki neden Linux işletim sistemlerine virüs bulaşması zordur?

Linux’un mimarisi, çalışma prensibi ve izin protokolleri bunu engellemektedir. Windows’ta herhangi bir kullanıcı istediği sistem dosyasına erişip bu dosya üzerinde istediği değişikliği yapabilir ve hatta bu dosyayı silerek bilgisayarınızın çökmesini bile sağlayabilir hatta ayrıca Windows’unuza yüklediğiniz her uygulama bu değişiklikleri yapıp sizin işlerinizi zora sokabilir ve Windows’ta buna izin verir ama Linux’te işler çok farklıdır. Linux buna izin vermez. Linux işletim sistemlerinde sistemle ilgili herhangi bir şeye erişmek/müdahale etmek istediğinizde Linux sizden ROOT (SuperUser, kök kullanıcı erişim izni) şifresi isteyecektir ve bu şifre girilmeden siz dahi sistemde istediğiniz değişiklikleri yapamazsınız. Bu yüzden virüsler de sisteminize erişemez, sisteminizi değiştiremez ve sistem uygulamalarınızı silemezler çünkü buna izinleri yoktur.

Bu izin sistemi sayesinde Linux İşletim Sistemli bilgisayarınıza, telefonunuza ya da tabletinize virüs girse dahi bu virüs ne yayılabilecektir ne de ağ üzerinden başka bilgisayarlara bulaşabilecektir.

  LG G5 Arayüzü UX 5.0 Tanıtım Videosunu Yayımladı.!

Linux’ta kullanıcılar kurmak istedikleri uygulamaları genellikle Google Play, Ubuntu Yazılım Merkezi.. gibi resmi uygulama mağazalarından indirerek kurarlar. Özellikle Ubuntu Yazılım Merkezi’ndeki uygulamalar çok sıkı denetim altındadır. Bu yüzden kuracağınız uygulamaları resmi uygulama mağazalarından indirmeye özen gösterin.

Linux ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde geliştiriciler/hackerlar virüs yazıp bunu sizin bilgisayarınıza yada telefonunuza sızdırmaktansa yazdığı uygulamayı istediği verilere erişebileceği hale getirir.

Nasıl mı? Siz herhangi bir uygulamayı yüklerken uygulama sizden belli verilere/uygulamalara/özelliklere erişim izni ister, siz eğer o izinleri o uygulamaya vermişseniz o uygulama sizin için bir “virüs” olabilir.

Bir örnekle daha iyi açıklamaya çalışalım. Diyelim ki bir hesap makinesi uygulaması yükleyeceksiniz ve bu uygulama sizden mikrofon erişimi, kamera erişimi, mesajlar ve mesaj deposu, aktif çağrılara erişim izni istiyor ve hepinizin bildiği gibi bu izinleri vermeden bu uygulamayı indirip yükleyemezsiniz. E siz bu izinleri o uygulamaya verince ne oluyor? O uygulama çok güzel bir şekilde ortam dinlemesi yapıyor, mesajlarınızı bir güzel kayıt altına alıyor ve tüm görüşmelerini dinliyor.

Sonuç olarak ne oldu? Virüs yazmak gibi zahmetli bir işlem yerine sizin de rızanızla geliştirici/hacker sizin özel verilerinize erişti.

Bu uygulamalarıda antivirüsler virüs olarak görmezler çünkü bunlar birer uygulamadır bir virüs değildir. Burada iş sizin dikkatinizde bitiyor. Linux işletim sistemli cihazlarınızı, akıllı telefonlarınızı kullanırken gelen SMS bağlantılarına, sizden telefon numaranızı isteyen web sitelerine ve uygulamalara, bilmediğiniz ya da güvenmediğiniz kaynaklardan uygulama yüklememeye dikkat etiğiniz sürece ve cihazınızın çalınma riskini göz önünde tutarak ona bir ekran kilidi ekleyerek Linux ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde (Android, Ubuntu, OpenSuse, Mint…) güvende olabilirsiniz.

Bu yüzdende rahatlıkla Linux tabanlı isletim sistemlerinde virüs tehdidi olmadığı için Antivirüs uygulamalarına gerek yoktur diyebiliriz.

Sadece uygulama yüklerken birazcık düşünün. Örneğin; bir dosya yöneticisi uygulaması yükleyeceksiniz diyelim ve o uygulama sizden mikrofon erişimi istiyor. “Ne alaka dosya yöneticisi ve mikrofon izini?” deyip alternatif başka bir dosya yöneticisi yükleyin.

Hiçbir hata milyonlarca gözden kaçamaz” – Linus Torvalds

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here