Son zamanlarda akıllı telefonlar için alternatif haline gelen bataryalardan birisi de deji batarya oluyor. Birçok akıllı telefon firmasının akıllı telefonları için sağladığı bataryadan daha fazla değer sunan bataryanın kullanımı artmaya devam ediyor. Bu artışın başlıca sebebi ise bataryanın performansı oluyor.

Deji Batarya Nedir?

Deji batarya, kısa ve sade şekilde anlatılırsa orijinal bataryanın ebatlarında daha fazla batarya değeri sunan bir batarya çeşididir. Örnek olarak LG G4 modeli için 3000 mAh değerinde üretilen orijinal batarya ebatlarında bir deji batarya, özelliği sayesinde daha fazla değere tekabül ediyormuş gibi bir performans sergiliyor. Bu değerle birlikte orijinal bataryadan daha iyi performans sağlıyor ve telefon kullanım süresini de artırmış oluyor.

Deji Batarya Kullanmak Zararlı Mıdır?

Akıllı telefonlarda kullanımı artmaya başlayan deji batarya ile ilgili birçok soru işaretleri cevapsız kalıyor. Bununla ilgili çok fazla açıklama bulunmayan batarya ile ilgili sizler için zararlarını sunacağız. Özellikle akıllı telefonun sistemini etkileyen bu bataryalar ile ilgili yarardan çok zarar sağladığını söyleyebiliriz.

Bir LG G4 kullanıcısı orijinal batarya kullanarak 1 günü çıkartamadığı zaman aklına deji batarya geliyor. Bu bataryanın sunduğu değer ile 1 günü çıkaracağını düşünen ve bu düşüncesinde haklı olan kullanıcı, bu bataryayı almaktan kaçınamıyor. Ancak bu bataryalar sandığımız gibi yararlı değillerdir. Hiçbir firma veya satıcı bu bataryalar için güvence veremiyor çünkü patlayıp patlamayacağı bilinmiyor. Ek olarak telefonu riske sokan bu bataryalar, sunduğu değeri belli bir süre sonra anında kaybediyor ve genellikle bu süre en fazla 6 ay olabiliyor.

  Android Nova Launcher 3D Touch Kurulumu

Bu bataryaların yerine orijinal batarya kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Bu bataryalar, orijinal bataryalar gibi güvence altında olmuyorlar ve telefonun sistemine zarar vererek belli bir süre performansı eksi yönde etkiliyorlar ve orijinal bataryanın yerini hiçbir şekilde tutamıyorlar. Akıllı telefonunuz için almayı düşündüğünüz deji bataryaların kesinlikle sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. Birkaç saatliğine daha fazla performans için telefonun sağlığından ve kendi sağlığınızdan olmayın.

Deji bataryalar için sunulan fiyatların cazip gelmesi ve yüksek değer sunması sizleri yanıltmasın. Orijinal bataryalarda alacağınız performansın tamamını kısa sürede verecektir ve 2 yılda 4 kere alacağınız deji bataryalar yerine 2 yılda 1 kere orijinal batarya almanızı tavsiye ederiz.

6 YORUMLAR

  1. Amma karalamışsınız adamlar batarya konusunda uzman bir işte uzmanlaşmak demek en iyisini yapmak demektir.Patlama çatlama vs de yok 3 senedir g4 te kullanıyorum şarj kitiyle 2 tane hemde dönüşümlü olarak aşırı yoğun kullandığım için. Mağazadan batarya kitleyin diye karalama yapmayın etik değil 😉

    • Yaşanılan sorunlar neticesinde makale içerisinde yer alan yorumları yaptık. Emin olun memnun kalan da var ama bu iş şans işidir ve hayat şansa bırakılmaz.

  2. 1 senedir deji kullaniyorum gucunde azalma olmadi maasallah cok memnunum tavsiye ederim teleffon yeniden bayata dondu yogun kullanimda 1.5 gun cikartiyor 5- 6 saat ekran kullanimi veriyor daha ne olsun orjinalinden daha iyi

  3. Kullanmadığınız ürün hakkında oturup yazmışsınız. G4 te 1 yıldan fazladır deji kullanıyorum. (Aldığımda 3000mah idi şu anda 2700mah.) 4500mah yazmışsınız. Mesnetsiz iddialar ile ortamı bozmayın. Orj batarya telefonu restart döngüsüne sokuyordu. Biraz uğraştıktan sonra düzeldi ve kalibrasyonu bozuldu %35 şarj varken kapanıyordu. Öyle nefret etmiştim ki telden. Gittim deji aldım ve g4 hayata döndü.

  4. Katılıyorum G4 kullanıcısıyım ve bu deji baatryayı aldımda ürün yorumlarına göre almıstım çok iyi derecede yorumlar vardı ancak gerceği kullanınca öğrendim 1 gün çıkarmıyor çıkarsa hiç kullanmamak gerekiyor 60 tl ye değmez almayın aldırmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here