Google bilindiği üzere Google Gboard sayesinde klavye üzerindeki tuşuyla konuşarak mesaj yazma imkanı sağlıyor. Ses tanıma günümüzde akıllı telefonların en büyük özellikleri arasında. Siri, Alexa veya Google gibi uygulamalar hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Google çevrimdışı konuşma özelliğiyle ilgili bilgiyi sizler için derledik.

Google çevrimdışı konuşma özelliği geliyor. Daha önceden bu uygulamayı kullanabilmek için internet bağlantısı gerekiyordu. Fakat artık böyle bir zorunlukluk ortadan kalktı. Google ses tanıma özelliği için artık internete bağlı olmamız gerekmeyecek.

Google yetkilileri ise yaptıkları açıklamada ”Sektördeki eğilimler göz önüne alındığında, özel donanımın ve algoritmik gelişmelerin bir araya gelmesiyle, burada sunulan tekniklerin yakında daha fazla dilde ve daha geniş uygulama alanlarında kabul edilebileceğini umuyoruz.” dedi.

Bu yeni uygulamayı öncelikli olarak Google Gboard klavyesindeki dikte tuşu Google Pixel telefonlarda çevrimdışı kullanabilecek. Diğer akıllı telefonlara ne zaman geleceği konusunda şu an için bir tarih yok. Fakat en yakın zamanda güncellemelerle beraber diğer akıllı telefonlarada gelmesini bekliyoruz.

  LG G3 Pixel Experience ROM Yükleme Rehberi

Google’ın AI ekibi son yapılan açıklamalarla birlikte, cihaz internete bağlı değilken bile Gboard’a yapılan konuşmaların tanımlanabileceğini açıkladı. Bu sayede telefon internetten veri göndermeden kullanıcının ne söylediğini anlayıp mesaja metni haline getirecek.

Peki Google Çevrimdışı Konuşma Özelliği Nasıl Çalışıyor?

  • Ses tanıma özelliği ilk önce kelimeleri bilinen en küçük parçaları tanımlıyor.
  • Cümle oluşturmak için konuşmanın düzenini analiz ediyor.
  • Sistemde bu sırada bir süre gecikme olsa da doğru sonuçlarla bizi karşılıyor.

Google göre çevrimdışı dikte özelliği ilerleyen zamanda daha fazla akıllı telefona güncellemeyle beraber geleceğini açıkladı. Bizce Google konuşma tanımayı daha duyarlı hale getirmesi ve çevrimdışı çalışmasını sağlaması oldukça güzel bir gelişme.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here