Gündeme bomba gibi düşen haber, şimdiden Android dünyasını yıkıp geçti. Google ile Rekabet Kurumu arasında görülen dava sonrası karar alan firma, Android dünyasını Avrupa’dan siliyor. Hem Rusya hem de AB tarafından cezalara tabii tutulan Google’ın, Avrupa ülkeleri tarafında ağır bir karara gittiği her yerde paylaşılmaya başlandı.

Google, Android Ekosistemini Türkiye’den Kaldırıyor

Kurumun açıklamasında, Google’ın soruşturmaya konu uygulamalar sebebiyle Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Federasyonu nezdinde de benzer soruşturmalara konu edildiği belirtildi.

Rusya Federasyonu Rekabet Otoritesi tarafından yürütülen sürecin, Google’ın bu uygulamaları sonlandırmaya yönelik taahhütleri neticesinde sonuçlandırıldığı vurgulanan açıklamada, “AB Komisyonu yürüttüğü incelemelerde konuyla ilgili olarak rekabet ihlali sonucuna ulaşmış ve Google’a 4,34 milyar avro para cezası vermiştir.” cümleleri yer aldı. Firmanın bu alınan kararlarla birlikte yaptırıma gitmesi an meselesi olarak düşünülürken internet dünyasına düşünülen şey bomba gibi düştü.

  LG V40 ThinQ Render Görselleri Sızdırıldı!

Firmanın yapmış olduğu resmi açıklamada “Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.”

Bu yapılan açıklamayla birlikte firmanın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı alması, yeni çıkacak akıllı telefonların ülkemize gelmeyeceğine işaret ediyor. Halihazırda ülkemize giriş yapmış ve satışı devam eden akıllı telefonlar için destek sürdürülmeye devam edilecek.

Bu açıklamadan sonra akıllı telefon dünyasının en önemli firmalarından Samsung’un Türkiye’den çekileceği konusu hemen gündeme düştü. Sizce Samsung ve diğer akıllı telefon firmaları Türkiye’den çekilmeye başlar mı? Google’ın Türkiye için uyguladığı politika sonlanır mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here