LG son güvenlik yaması güncellemesi ile birlikte bazı modellerde parmak izi algılamama sorunu oluştu. Genel olarak kullanıcılardan ”Parmak izi okumuyor” şeklinde geri bildirimler ve yorumlar aldık. LG V10 modelinde bir kaç test yaptığımızda V20f versiyon güncellemesi ile parmak izi algılamama sorunu ortaya çıktığını gördük.

Sadece LG V10 modeli ile sınırlı değil bu sorun, aynı dönem Güvenlik güncellemesi alan LG G5 modelininde de ortaya çıkmıştr. LG G5 kullanan tüm kullanıcılar bu sorun ile karşılaşmasa da bazı kişiler parmak izi ile telefonun kilitini açamadıklarını belirtiyor.

  Ekran Kiliti Parmak İzi İle Açılmıyor!

LG V10 modeli için V20f güncellemesini yaptıysanız parmak izi tanımama sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorun LG G5 kullanıcılarında V10i versiyonu ile baş göstermeye başlamıştır. LG’nin her ay sürekli olarak güvenlik düzeyini en üst seviyede tutmak için yayımladığı güncellemeler ile ilgili bir sorun. Genel olarak tüm kullanıcıları kapsamada bazı kullanıcılar bu sorun ile karşılaşması muhtemel.2016-14-9-17-55-43

  LG G5 Android 10 Q ROM Yükleme Rehberi

  Parmak İzi Sorunu Nasıl Çözülür?

Parmak izi okumuyor sorununu çözmek için yapacağınız işlemler oldukça basit. İlk önce parmak izi olarak kaydedeceğiniz bölgenin temiz olması, kesik ve yara olmamasına dikkat edin. Gerekirse parmak izi tanımlamadan önce ellerinizi yıkayabilirsiniz. 

Daha önce kaydettiğiniz tüm parmak izlerini siliniz. Yeniden parmak izi tanımlaması yapınız. Şimdiye kadar hiç parmak izi tanımlaması yapmadıysanız ve ilk kez kullanmak istiyorsanız. Parmak izi Ekran Kilidi Nasıl Ayarlanır? adlı makalemizi okuya bilirsiniz. Parmak izi ayarları yaparken birden fazla parmak izi kaydedin. 3 farklı parmak izi kaydetmeniz kullanım açısından oldukça kolay olacaktır.

Eski parmak izlerini silip, yeni parmak izlerini kaydettik den sonra Parmak iziniz ile ekran kilitini açarken herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

22 YORUMLAR

 1. Benim sorunum alarm seçeneğini bulamadım 2.sorunum parmak izi secenegını bulamadım 3 .ıse yuz tanıma seceneğini bulamadım yardımcı olursanız sevınırım ekran kılıt menusunde kaydır,sekıl ve bırde baska dokunmatık secenek var sadece

 2. Lg v10 telefonumda parmak izi okumamaya başladı ve menü yok oldu. Sonraki günlerde ara ara kapatıp açarak menüyü kontrol ettim. Bir kontrolümde parmak izi menüsü geldi. Ayarları yaptım kullandım. Arada bir okumada zorlansa da şuan çalışıyor. Kontrol dışında extra birşey yapmadım.

 3. G5teki Parmak okuyucu sorununu kendi yönetimimle hallettim, İlk etaplar parmak algı sorunu yaşanmıstı , sonrasında telefon ayarları kısmından menunun kaybolduğunu farkettim. Sanki fingerprint donanımı telefon algılamıyor gibi bir sorun gorunuyordu. (Telefona hard reset attım çözüm olmadı)

  Son çare olarak telefonu söküp bakım yapayım gözden geçireyim dedim. Ekranı gövdeden ayırdıktan sonra özellikle Fingerprint sersorun sarı bakımsı baglantı yerlerini ince fırca ile temizlediğimde sorunum çözüldü.

  Muhtemelen benim yasadıgım sorun tozlanma sonucu veya bir kasıntı sonrası olusan bir durumdu diye dusunuyorum. (Sensorunuzde donanımsal bir arıza yoksa tabi)

  Telefonu sökme ekranı gövdeden ayırma işi biraz riskli olduğundan , telefonunuz garantili ise bu işi girmenizi çok önermemek le beraber Ben bu riski göze alarak sorunu gidermiş oldum.

  • Ramazan bey merhabalar sizin yaşadığınız sorunu şu an bende yaşıyorum. Daha önceden de başıma gelmişti telefonu temizlediğimde düzelmişti şimdilerde yağmurun altında kaldı menü bile ortadan kalktı. sizin yönteminizi deneyeceğim birde bakalım. Yurt dışı garantili cihaz aldığım için kendi başımızın çaresine bakacağız artık.

 4. G5 kullanıcısıyım bende, Parmakizi okuyucu sensor ilk etaplar okumama sorunu cıkardı ardından telefonu restart edeyim dedim bu sefer komple menusu bile kayboldu! Şuan menude Parmak izi ayarlarını bile gorunmuyor donanımsalmıdır acaba, çözümü varmıdır?
  Servise gonderirsem ne kadar surede sonuclandırırlar?
  Bu arada telefona hard reset bile attım düzelmedi!

  • Parmak izi menüsü kaybolduysa power tuşunun altında bulunan entegre değişmesi gerekiyor. LG yetkili servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

 5. arkadaş v10 da parmak izi seçeneği gitmiş.parmak izinden eser kalmamış.7.0 ile ne hale çevirdiniz telefonu.samsung dan lg ye döndük pişman ettiler.

 6. Aralıkda ki güncellemeyi de alan lg v10 telefonum bugün itibari ile parmak izlerini ne okuyor ne tanıyor ne yapmalıyız direk olarak garantiyemi gönderelim yoksa yapılacak başka bir şey varmı bir çok şey denedim telefonu sıfırladım ama parmak izini tanımlamaya çalıştığım zaman izi okumuyor.

 7. Bu güncelleme ile lg g5 te batarya süresi azalma ve ısınma sorunu da ortaya çıktı parmak izini de aksama ve geç açılma gibi şeyler oldu :((

 8. G5 te telefonu kapatıp açtığım zaman parmak izi okumuyor silip tekrar yaptım olmuyor.Ekran kilidi ile açabiliyorum sadece.Parmağımı değdirdiğim zaman titriyor ama açmıyor neden acaba ??

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here