1 Nisan 2016 yılında ülkemizde aktifleşen 4.5G teknolojisi ile hayatımız hızlandı. Download ve Upload hızlarımız 4.5G ile arttı ve işlerimizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilme imkanı elde ettik. Bu kolaylıkların yanı sıra hayatımıza önemli bir kolaylık da girmiş oldu. “Görüntülü Arama“. Bu özelliği 4.5G sayesinde kullanabileceğiz ve sevdiklerimizle görüntülü bir şekilde konuşabileceğiz. Ancak bu özellik yeni olmasına karşın çoğu telefon desteklemiyor. Destekleyen akıllı telefonları operatörlerin internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Ancak bazı LG kullanıcıları VoLTE desteğini operatörleri üzerinden açıp aktif bir şekilde kullanmaktayken “Hard Reset” (format) attıktan sonra bu özelliğin pasif duruma düştüğünü söylemektedirler. Telefonumuza gelen güncellemeler ile birlikte VoLTE hayatımıza girdi ve görüntülü arama özelliği aktif olarak kullanılmaya başlandı. Telefonumuza gelen güncellemelerin yanı sıra 4.5G üzerinden görüntülü arama yapmak için tam destek şartları vardır.

Bunların bazıları şu şekilde;

 • SIM kartınız 4.5G uyumlu olacak.
 • Görüntülü arama yapmak isteyen kişi Faturalı Hat kullanacak.
 • Telefonunuz VoLTE desteğine sahip olacak.
 • Operatörünüze uygun numaraya mesaj atıp tam destek sağlanmış olacak.

Türk Telekom için VOLTE yazıp 5555‘e, Vodafone için 4.5G yazıp 4545‘e ve Turkcell için VOLTE yazıp 2222‘ye mesaj atarak tam desteği sağlayabilirsiniz.

Bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra LG cihazımızda aşağıdaki adımları uygulamalıyız.

 • Telefonunuzun Ayarlar bölümünden ‘İnternet paylaşımı & Ağlar‘ sekmesini açın .
 • Ağ Modu” menüsünü açın.
 • Otomotik GSM/WCDMA/LTE” seçeneğini işaretleyin.
 • HD+ Görüşme” yi aktif etmek için “HD+ Görüşme” seçeneğini işaretleyin.
 • Telefonunuzun üst menüsünde HD+ yazdığında HD+ kullanmaya başlayabilirsiniz
  LG G5 Kamera & Selfie Modları Nasıl Ayarlanır?

Screenshot_2016-04-01-11-36-14Screenshot_2016-04-01-11-36-22 Screenshot_2016-04-01-11-36-25Adsız

Bu işlemleri yaptığınızda gördüğünüz gibi telefonunuzun bildirim çubuğunda “VoLTE“, arama uygulamasında ara tuşunun üstünde “HD” ve onun yanında “Görüntülü Arama” tuşu aktif olacak

lg g4 görüntülü konuşma

Bu adımlar sayesinde VoLTE desteğini kullanıma açsak da “Hard Reset” yüzünden VoLTE desteği silinmekte ve pasif duruma düşmektedir. LG kullanıcılarının çoğu bu sorunu operatörde ve SIM kartlarında arasalar da sorunun ana kaynağı “yazılım“. Yazılım ile gelen bu destek “Hard Reset” yüzünden silinip pasif duruma düşünce telefonun sisteminden çıkmış durumda oluyor ve kullanım dışı kalıyor. Bu sorunu aşabilmek için cihazımıza “downgrade” uygulayıp tekrardan “update” etmek gerekiyor. Kısacası kullandığımız Android 6.0 Marshmallow sürümünü Android 5.1 Lollipop sürümüne düşürüp tekrar güncelleme yapmak gerekiyor. Bu işlemi yapmak cihazın garantisine etki etmemektedir ve cihaza hiçbir türlü zararı yoktur. Bu aşamayı yapmak için aşağıdaki başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

LG UP İle Stock ROM Yükleme Rehberi

(Linkin başlığı sizi yanıltmasın. LG G3 ile LG G4 cihazlarına yapılacak olan işlemler aynıdır. Tek farkı cihazınıza uygun “KDZ” dosyasını indirmektir.)

8 YORUMLAR

 1. Herşey uyuyor ama faturalı hat kullanmadığım için volte özelliğini kullanamayacakmıyım?Telefonuma volte güncellemesi geldiğinden beri bildirim panelinde üstü çizik durumda bu düzelmeyecekmi?

  • Maalesef faturalı hatlar için geçerli bir durum olduğu belirtildi. Android 6.0.1 Marshmallow ile Wifi üzerinden görüntülü konuşma özelliği gelebileceği söyleniyor. Güncellemeyi bekleyin.

   • Sıfırlamadan önce Wi-fi üzerinden bile görüntülü arıyordum bir daha iğraşmak istemiyorum güncelleme ile ana olacak diyorlar bekliyeyim.

 2. Ustam lG V10 için android 5.1 kdz dosyasını nerden bulabilirim? Benimde volte üzerine çizgi geldi hard reset yaptıktan sonra cihazımda android 6.0 var cihazımın modeli H960TR LG hiç bir şekilde konuyla ilgili birşey bilmiyor ve bu yüzden merkezlerine şikayet ettim sizinde sitenizi örnek gösterdim eğitim alsınlar diye sizin güncel bilgilerinizden dolayı çoğu sorunumu çözdüm çok teşekkür ederim.

 3. Hocam devamlı böyle mi olacak? Bazen öyle oluyor ki hard reset atmak zorundayız LG buna neden çözüm bulamadı? Fabrika ayarları geri dön yapsak bile mi siliniyor VoLTE?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here