Ülkemizde ikinci el telefon piyasayı oldukça çok rağbet görüyor. Sıfır akıllı telefonların fiyatlarının yüksek olması ve kredi kartı ile taksitli seçeneklerin ülkemizde kullanılamaması, kullanıcıları ikinci el telefon almaya yönlendiriyor. Turkcell akıllı telefon satış sözleşmesinde 4 Aralık itibari ile sayfa sayısında ve sözleşme içeriğinde değişikliklere gitti. Turkcell abonelerine yenilenen sözleşmeyi e-posta yolu ile göndermeye başladı. Turkcell’in yeni uygulamaya başlattığı taksitli akıllı telefon satışlarında 2 taksit ödenmediği durumda, telefonun şebekesini kapatacağını ve ödenmeyen taksitlerin ödenmesi durumunda telefonu yeniden aktif edeceğini bildiriyor.

İkinci El Telefon Almak Artık Çok Riskli

İkinci el telefon pazarını bitirecek nitelikte bir atılım yapan Turkcell, bu kararı ile kullanıcıların sıfır diye aldığı ikinci el temyitli telefonların ileride kapanma riski oluşturduğunu gösteriyor. Artık ikinci el bir telefon almak çok fazla risk taşıyor. Telefonu ilk satın alan kullanıcı iki fatura dönemi ödemediği zaman telefonun şebeke ile bağlantısı kesilecek. Daha önce uygulanan ödenmeyen faturalarda, kullanıcının hattı kısıtlanıyordu. Bu yeni düzenleme ile ikinci el telefon piyasasını durduracak gibi görünüyor.

Turkcell Kontratlı Cihaz Sözleşmeleri Yenilendi

Daha önce müşteri iki fatura dönemini ödemediği durumda hattı kısıtlanıyordu ve üçüncü fatura dönemi ödenmediği durumda sözleşme iptal ediliyor ve cayma bedeli müşteriye yansıtılıyordu. Yeni düzenlemede dikkat çeken kısın cihazın şebekesi kullanıma kapatılıyor. Böyle bir durumda diğer operatörün sim kartını takıp kullanıcı telefonu yine kullanamayacak anlamına geliyor. Yetkili noktaların ve kullanıcıların ileride sorun yaşamaması için Turkcell bu yeni düzenlemeyi kullanıcıları ile paylaşmaya başladı. Yeni düzenleme ile değişen kullanıcı sözleşmesinin içeriği şu şekilde.

Finansman kredili ödeme tipi ile cihaz bedelini ödemeyi tercih etmem halinde, teslim alacağım Cihazı kişisel olarak kullanacağımı, tüm kredi bedeli ödenene kadar üçüncü kişilere ivazlı veya ivazsız devir etmeyeceğimi, üst üste 2 adet kredi ödemesini süresi içinde yerine getirmemem halinde, bu kredi bellerini ödeyene kadar. Cihazın şebeke ile bağlantısının kesileceğini bildiğimi, böyle bir durumda TFŞ ve TURKCELL’den tazminat vesair herhangi bir talebimin olmayacağını, ayrıca TFŞ ve TURKCEL’e yöneltilebilecek herhangi bir tazminat veya idari yaptırımın tarafıma rücu edileceğini bildiririm.

İkinci el telefon alıyor musunuz? Turkcell’in uygulamaya başladığı bu yeni sözleşme hakkında ne düşünüyorsunuz?

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here