İşitme Engelliler için Google’dan Harika Bir Uygulama Geliyor

0
302

İşitme engelliler ve duyma zorluğu çekenler için hayatlarını kolaylaştıracak devrim niteliğinde bir uygulama. Android ekosistemi için iki yeni uygulama kullanıcılara sunan Google android telefon kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında tanıtılan Sound Amplifier (Ses Amplifikatörü) ve Live Transcribe (Canlı Altyazı) uygulamalarını sundu.

İşitme engelliler ve duyma zorluğu çekenlerin sorunlarını bir nebze kolaylaştıracak uygulamanın kullanımı oldukça basit. Google Live Transcribe uygulaması aktif hale getirdikten sonra etrafı dinlemeye başlayarak yakın çevrediki konuşmaları eş zamanlı olarak yazıya döküyor. Live Transcribe sayesinde işitme engelli bir kullanıcı etrafındaki konuşmalardan anında haberdar olabilecek. Etrafını anlamak ve kendini anlatırken daha fazla kolaylık sağlanmış olacak.

Yalnız Live Transcribe servisinin kullanabilmek için internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor. Google’ın Pixel 3 modeline ön yüklü olarak gelecek olan Live Transcribe (Canlı Altyazı) uygulaması, diğer Andoid cihazlar için ise Play Store’da bulunuyor. Henüz beta aşamasında olan Canlı Altyazı uygulaması tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıma sunuldu.

  LG Global Yazılım Güncelleme Merkezi Açıldı

Türkçe dahil 70 Dil Destekli

Uygulamayı sizler için denedik ve oldukça başarılı olduğunu gözlemledik. Konuşmaları hızlı ve doğru şekilde ekrana yazı metni halinde dönüştürüyor. Toplamda 70 dil için hizmet veren Canlı Altyazı uygulaması Türkçe için de hizmet veriyor. İşitme engellilere cevap verme olanağı da tanıyan Canlı Altyazı uygulaması, klavye aracılığı ile yazılan kelimeleri sesli bir şekilde okuyabiliyor. 

Sound Amplifier yani Ses Amplifikatörü uygulaması ise temelde akıllı telefonunuzun duyduğu sesleri daha yüksek bir hale getiriyor. Daha rahat ve doğal bir dinleme deneyimi sağlamak için tasarlanan Ses Amplifikatörü, Android cihazınızın mikrofonundan gelen sesi, kulaklığınıza aktararak daha iyi bir dinleme deneyimi sunuyor. Ses Amplifikatörü uygulamasını sadece kablolu kulaklıklar ile kullanabileceğinizi de belirtelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here