İthalatçı Firma Garantili Ürünler Hakkında Yanlış Bilinenler

5
5890

Merhaba Arkadaşlar;

Piyasada bilindiği üzere ithalatçı garantili ürünler mevcut ve bu ürünlerle ilgili bir çok yanlış bilgilendirmeler yapıldığı dikkatimizi çekmiştir. O yüzden bu yazımızda bu yanlış bilgilendirmeleri düzeltelim. İthalatçı garanti ne demek ilk önce bunu açıklayalım. LG konusunda LG’nin Türkiye Distribütörü yine kendi adını taşıyan LG Electronics Tic. A.Ş. dir. Yani ürünü bu firma getiriyorsa ürün Türkiye garantilidir ve kutusunda LG Electronics Tic. A.Ş. Garantili etiketi görülür.

Hangi telefon olursa olsun ülkemizde satışa sunulacaksa Sanayi ve Ticaret Bakanlığına ürünlerin garantilerinin nasıl ve hangi koşullarda sağlanacağının taahhüdünün verilmesi gereklidir. Bu şartları sağlayan her firma yurtdışından ürün getirip satabilir. Garantisi konusu da yasal olarak bu firmanın sorumluluğundadır. Yani ürünler orjinal olup, sadece ülkeye getiren firmalar farklıdır. Piyasada İthalatçı, İstanbul Garantili yada Grey ürün olarak bahsedilir.

Burada dikkatimizi çeken konu şu; bu ürünlere yan sanayi ürünü denmesi. Bu yanlış bilgilendirmeden başka birşey değildir. Bu cihazlar Türkiye garantili cihazlardan daha ucuzdur. Nedeni devletten ithalat desteği almıştır ucuza gelir, getireceği ülkede anlaşma yapmıştır ucuza gelir, bir çok nedeni olabilir. Ama cihazlar her zaman orjinaldir. Tabi bazı replika ürünlerle karıştırmamak lazım.

Replika ürünleri Anlamak oldukça basittir. İmei sorgulama yapıldığında LG Electronics İthalat yoluyla kayıtlı ve doğru modeli görüyorsanız rahatlıkla alabilirsiniz. Burada tek sorun servis süresinin biraz daha uzun sürdüğüdür, ama her her türlü yasal hakkınız bulunmaktadır.

İthalatçı Firmalardan Ürün Alınır mı? En çok gelen sorulardan bir tanesi, ithalatçı firmalardan ürün alırken hangi firma garantili ona bakmak lazım. Delta, Fonotel ve Teknoser firmaları ithalat yolu ile gelen cihazların teknik servisleridir. Paralel, ithalat cihaz alırken bunlara dikkat edilmesi gerekir. İthal yolu ile gelen cihazlar LG Electronics Tic A.Ş. nin sattığı cihazlar ile aynı cihazlardır. Telefonlarda bir kaç değişiklik bulunmaktadır.

Bu degişiklikler; İthal yolu ile gelen telefonlarda Radyo donanımı bulunurken Türkiye cihazlarında radyo bulunmamaktadır. LG Electronics Türkiye cihazları her zaman güncellemeleri erken verir ama ithal yolu ile gelen cihazlar  güncellemeleri her zaman en son alır. Garanti konusunda LG Türkiye telefonları daha iyidir. Bunları göz önünde bulundurarak bir tercih yapmanızı tavsiye ederiz.

 • Ali

  İthalatçı garantili telefon almayın arkadaşlar. Özellikle Delta servis garantili telefon hiç almayın. Telefonum arıza yaptı Delta servise gönderdim 3 ay olacak telefonum halen gelmedi. Şikayet sitelerine bakın benim şikayetime benzer bir çok şikayet var bu konuda..

 • Osman

  Lg k10 aldım carfeur dan ama her kezin k10 u 6.00 benim 5.1.1 benimde itaalatçı firma çıktı şimdi gelirmi bana güncelleme

 • Muhammet Fatih

  İthal olarak aldığım g3 e ne zaman 6.0 güncellemesi gelir.

 • ismail

  lg g5 için lg electronics ticaret a.ş garantili yazıyor. Bu telefon arıza yaptığında servise nereye göndericem ve bu telefon güncellemeleri en son mu alıyor? Teşekkürler.