Her akıllı telefonun bir özel numarası bulunmaktadır ve bu numarayla birkaç işlemler yapılabilir. Akıllı telefonlar için önemli olan bu numaraya IMEI numarası denir. Bu numarayla birlikte telefonumuz için sunulan birkaç işlem ve teknik servis tarafında uygulamalar yapılabiliyor.

IMEI Numarası Nedir?

Özellikle teknik servislerde işe yarayan IMEI numarası, telefonun orijinal olup olmadığını kontrol etmekte oldukça fayda sağlıyor. Birçok akıllı telefon kullanıcısı, telefonunu aldıktan sonra bazen sorunlar yaşayabiliyor. Bunun için teknik servislere başvuran kullanıcıların akıllı telefonlarına işlem uygulanması için sistemden kontrol edilmesi gerekiyor. Bunun için devreye giren bu özel numara sayesinde telefonun kayıtlı olup olmadığı anlaşılıyor. Ek olarak bu kontrolle birlikte akıllı telefonlar için sunulan 2 yıl garanti sürecinin devam edip etmediği ve buna bağlı teknik serviste işleme alındığını da belirtmek gerekir.

Bu özellikler haricinde yazılım tarafında da kolaylık sağlayan IMEI numarası sayesinde telefonumuza uygun yazılım sürümünü bulabilmek mümkün oluyor. LG akıllı telefonlar için sunulan ve aşağıda linki bulunan site üzerinden özel numara kontrolü yapılarak akıllı telefonumuz için son yazılım sürümünü bulabiliyor ve kullanabiliyoruz. Bu durumda akıllı telefon kullanıcılarının bazılarında klon IMEI bulunduğu için bu özellik maalesef saf dışı kalıyor. Ek olarak klon olması sebebiyle doğru yazılımın bulunma ihtimalinin düşük olması ve bulunduğunda yüksek ihtimalle telefona yüklenememesi gibi durumlar yaşanıyor.

  LG Akıllı Telefonlara Offline Flashtool ile Yazılım (Stock Rom) Yükleme

Bu Özel Numara Nasıl Bulunur?

Birçok kişi bu konuda bilgi sahibi olmadığından akıllı telefonuna özel olarak yazılan numarayı bulamıyor. Bununla ilgili olarak ilk bakılacak yer akıllı telefonun kutusu olmalıdır. Tüm akıllı telefonlar için sunulan bu numara, telefonun satışı yapıldıktan sonra kutuya bandrol olarak seri numarasıyla birlikte yapıştırılır.

Bu özel numarayı bulmak için başka bir yöntem ise telefonun batarya bölümüdür. Genellikle akıllı telefonlarında kapağı çıkarılamayan model kullanan kullanıcıların bu bölüme ulaşması mümkün değildir. Diğer kısımda olan kullanıcılar ise arka kapağı çıkarıp bataryanın altındaki bölüme bakarak kolaylıkla numaraya erişebilir.

Bir başka yöntemde ise bu numaraya ulaşılabilecek yer, akıllı telefonun ayarlarıdır. Akıllı telefonunuzun Ayarlar > Genel > Telefon Hakkında adımlarını takip edip Donanım Bilgisi kısmına girerek IMEI numarasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu yöntemlerin hiçbiriyle bu özel numaraya ulaşamayan kullanıcılar, akıllı telefonlarının arama kısmına *#06# tuşlayıp arama yaparak ekrana gelen bilgiyle kolaylıkla öğrenebilir.

NOT = Bu numarayı kimseyle paylaşmayınız, herhangi bir yerde akıllı telefonunuzun kutusunu veya “Donanım Bilgisi” kısmını paylaşacak olursanız numarayı gizlemeye özen gösteriniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here