Telefonumuzda bazen hızlı şarj özelliği aktif olmuyor ve yavaş şarj oluyor. Her akıllı telefonun belirli bir pil kapasitesi vardır. Akıllı telefon kullanıcısı, telefon şarjının tam bir günü çıkarmasını ister. Günümüzde telefonlar hızlı şarj teknolojisini kullanarak daha hızlı şarj olabiliyor, hızlı şarj teknolojisinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Qualcomm‘un yeni işlemcileri ile birlikte Quick Charge 3.0 desteği sunması ve akıllı telefon üreticilerinin yeni modellerinde USB Type-C kullanması, akıllı telefonların şarjının daha hızlı dolmasına olanak sağlamaktadır.

  USB Type-C ve Quick Charge 3.0 İle Hızlı Şarj

LG, akıllı telefonlarında USB Type-C ve Quick Charge 3.0 desteğini ilk olarak LG G5 modelinde sundu. Bu destek ile birlikte LG G5, 2800 mah kapasiteli bataryasının %50‘lik kısmını 30 dk gibi mükemmel bir sürede doldurmaktadır. LG, akıllı telefon ve TV üretiminin yanı sıra pil üretimi de yapmaktadır. Bu pil üretimi sayesinde şarj aletlerin de değerlerin ne kadar önemli olduğunu da bilmektedir. LG G2, LG G3 ve LG G4 modelinde 3000 mah kapasiteli aynı bataryalara yer vermesi ve aynı değerlerde şarj aleti kullanması, 3 akıllı telefonun şarj dolma sürelerini aynı yapmaktadır.

20160813_194954

  LG 5.0V 1.8A Şarj Adaptörü

Yukarıda ki resimde de görebileceğiniz gibi 5.0V ve 1.8A değerlerine sahip şarj aletleriyle şarj dolum testi yapıldığında 3 akıllı telefon da yaklaşık 100 dk içerisinde dolmaktadır. Son zamanlarda LG kullanıcıları “yavaş şarj” sorunundan muzdaripler. Orjinal adaptör ve USB kablosuyla şarj ettikleri akıllı telefonların 3-4 saat sonra dolduğunu belirtmekteler. Bu sorun için 3 çözüm vardır:

şarj2

  Priz Kullanımı ve Arızalı Prizler

Her evin, her odasında bulunan prizler aynı akımı iletmek zorunda değildir. Odamızın prizine taktığımız şarj aleti, akıllı telefonunuz şarj olurken gerekli akımı alamayabilir. Prizden gelen akım yeterli olmayınca akıllı telefonumuzda “yavaş şarj” uyarısı çıkabilir. Bu sorundan kurtulmak için farklı prizler de şarj etmeyi deneyin veya prizlerinizin arızasını giderin.

  [ROM][5.1.1][D855] LG G3 FlymeOS 5 Kurulum Rehberi

  Usb Kablo Arızası ve Sorunu

Her akıllı telefonun kutusundan çıkan USB kablolar belirli bir ölçüye sahiptir. 1-1.5 metre arası uzunluğa sahip USB kablolar, gerektiğinden fazla uzunluğa sahip olduklarında akım, USB kablonun uzunluğu kadar gidip telefona ulaştığında dirençten dolayı kırılabilir ve gerekli akımı iletemez.

Uzunluk kısasının yanı sıra USB kabloların uç kısımlarında kırılmalar meydana gelebilir. Bu kırılmalar sonucu USB kablo içindeki direnç telleri hasar alabilir ve akımın az iletilmesine neden olabilir.

usb kablo

  Adaptör Sorunu

Belirli değerlere sahip adaptörler, akımı prizden çeken beyindir. Prizden gelen fazla akım sonucu adaptör içindeki devreler hasar alabilir hatta yanabilir. Bu ihtimaller sonucu akıllı telefonumuz “yavaş şarj” olmaya başlar. “Yavaş şarj” olması akıllı telefonumuzun batarya ömrüne etki eder.

Bazı durumlarda yavaş şarj uyarısı akıllı telefonlarda karşımıza çıkmayabilir. Aşağıda eklediğimiz resimdeki gibi “yaklaşık 10 saat kaldı” uyarılarıyla da “yavaş şarj” sorunu belirebilir.

şarj1

LG akıllı telefonlarımız 1800 mA/dk gücü almalıdır. Bunu öğrenebilmek için aşağıdaki linke tıklayarak Ampere uygulamasını indirebilir ve kullanabilirsiniz.

İndirme linki;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere&hl=tr

şarj

LG G4 Akıllı telefonunda bulunan hızlı şarj özelliğini aktif etmek ve hızlı şarj için buradaki ürünü kullanabilirsiniz.

39 YORUMLAR

 1. LG K10 kullanıyorum Orjinal sarj aleti kullanmama ragmen Geç sarj sorunu yaşıyorum Usb kablo yeni adatör falan Ampere uygulama indirdim 0 mA yazıyor sorunu nedir ? LG K10 kullanan çoğu kişi şikayetçi

  • Bende k10 kullanıyorum kendi aletinin kablosu yırtılmaya başladı 1 saatte %30 falan şarj ediyor başka şarj makinasıyla hızlı şarj ediyordu ammaa velakin bugüne gelinceye kadar şimdi diğerleride yavaş şarj ediyor

   • Ben hizli sarj kullaniyorum samsungun onu oneririm. Lg g4 e kesinlikle hizli sarj kullanin yoksa diger sarjlar yavas sarj eder bir sure sonra kronik sorun olabilir hatta

 2. Yaziyi okudum da ise yaramadi.Benim soyle bir cozumum var genelde sarja takiyorum direk bu yazi cikiyor. Sonra adaptore baglanan kismi cikarip tekrar takiyorum duzeliyo duzelmezse tekrar deniyorum duzelene kadar. Lg g2 kullaniyorum bu arada

 3. allah belasını versin lg markasının,arıza açmaktan başka bi halta yaramıyor..bimex de garantiye gönderdim 3 ay sonra yapmadan gönderdiler

 4. Bende lg g4 kullanicisiyum orjinal sarj aleyi kullaniyorum gec doluyor aksam yatmadan takiyorum sabaha %10 anca doldurmus oluyor ve cihaz herhangi bir uyari vermiyor.

 5. LG G4 kullanıyorum bir ara telefonumun sarzı tamamen bitti şarza taktım bir hata verdi USB CONNECTED felan gitmedi kapanmıyordu bataryayı söktüm taktım açıldı ama hızlı şarz olmuyor hızlı şarz oluyor yazmıyor ve önceden 45 dk da 100 olurken şimdi çok uzun sürüyor 100 olması

  • bu makalemizdeki adımlarla birlikte sorunu tespit edebildiniz mi? Tespit edemediyseniz telefonu servise götürün. Test aşamasında sorunu belli olur ve garanti dahilinde çözülür.

 6. Sorunun yukarıdaki anlatılanlarla hiçbir alakası yok. Lg G4 telefonum son zamanlarda 5 saatte full oluyordu. Fabrika ayarlarına döndürdüm. Şu anda 1- 1,5 saatte full şarj oluyor.

  • 1 ay sonra tekrar yavaş şarj etmeye başladı. Sorun nedir. Anlamıyorum. Bütün denilenleri uyguladım. ayda bir fabrika ayarlarına mı döndüreceğiz.

 7. Lg stylus 2 kullanıyorum bende yavaş şarjdan şikayetçiyim önceden 1.5 saatte %100 olan şarj şimdi 4 saatte zor oluyor bir çözüm bekliyorum

 8. g4 kullanıyorum dk 1500mh alıyo oda evdekı bır prizden dıgerlerı 600 800 200 bıle var uygulamayı ındırın zaten anlıcaksınız priz priz deneyın

 9. Merhaba lg v20 kullanıyorum şarjı gün içi mükemmel gidio ancak orjınal şarj ve usb kullanmama hatta farklı marka orjınal denememe ragmen sürekli yavas sarj uyarısı verıo ve ortalama 4 saate doluyo

  • Merhaba, telefon yavaş şarj olduğu için tüketimi de yavaş sağlıyor. Telefonun batarya ömrü bitmiş olabilir. Farklı markanın orijinal adaptörü ile LG orijinal adaptörünüzün değeri aynı ise büyük ihtimal sorun bataryadadır.

 10. G4 H818 modelini kullanıyorum.Henüz 1yıl bile olmadı.Uzun zamandır .Sağlam kabloyla 7-8saatte şarj oluyordu.Şimdi hiç şarj olmuyor telefonu açamıyorum.Bataryayı mı değiştirmeliyim,telefonun anakartında ya da baska kısmında daha önemli bir arızası mı vardır?

  • Orijinal şarj adaptörü ve kablosu şarjı sağlıyorsa ama uzun sürede şarj ediyorsa sorun bataryadır ve bataryanın değişmesi gerekmektedir.

 11. Telefonum Lg K10 ve tüm gece şarjda olmasına rağmen sadece %3 şarj daha doldurmuş. Her gece şarjda tutmuyorum. Telefonum 7 aylık. Kardeşimin de aynısı ve ondada böyle oluyor. Ben gece doldurmadığına değil de bugün bir saat kadar şarjı %2 de nasıl kaldı onu anlamadım çok. Telefon ne gibi bir durumda? Yeni bir batarya gerekli mi? Daha doğrusu sorun bataryada mı? Lütfen yardım edermisiniz.

  • Batarya skalası yazılımsal problem dolayı da takılı kalmış olabilir. Yedek alıp hard reset atın, düzelme olmazsa batarya değişikliğine gidilmesi gerekebilir.

 12. Son 1 aydır yavaş şarj sorunu bende de var. Bataryayla ilgili olmamalı çünkü daha yeni Lg Destekten aldığım orijinal batarya. Kablolarda sıkıntı yok. Şarj soketi girisini bile değiştirttim, hala aynı. İşin garibi, yavaş şarjla eşzamanlı, android girişli usbyi de görmüyor

  • LG K8 modelini yeni aldıysanız 1 hafta stabil olmasını bekleyin. 1 haftanın sonunda batarya stabil duruma gelip performans gösterecektir.

   • Kasma sorunu için depolama alanının sıkışık olmaması gerekir. Ek olarak telefonun özelliğine göre ağır grafikli oyunlar oynamak da telefonu kasar. Şarj için amper değeri yüksek bir şarj aleti tercih edilmelidir. Kullanılan şarj aletinin 0.5A değer üstü şarj aleti kullanılabilir, üstü zarar verir.

 13. Elimde 2 adet lg g2 var, ikisini de yan sanayi şarj aletiyle şarj etmeyi denedim ve ikisi de şu an garipleşti. Şarja takıyorum yüzde 5 ken saatler sonra bakıyorum ya haala yüzde 5 veya yüzde 6 olmuş. Sorun nedir

 14. Lg k10 3017 kullaniyorum bataryasi 2800 amper ben su an kullandigim şarz aleti cok yavaş ediyor brn nasil nir şarz aleti alim ki hizli etsin kac volt kac amper

  • Kullandığınız şarj aletinin değerleri arkasında veya altında yazmaktadır. Genellikle LG K10 2017 modeli gibi segmentte yer alan akıllı telefonların şarj değerleri 5V ve 1.0A olarak karşımıza çıkar. Akıllı telefonunuzun şarj hızını arttırmak için en fazla 5V ve 1.5A değerinde bir şarj aleti tercih edebilirsiniz. Bunun üstünde telefonun hızlı şarj desteği olmadığı için yavaş şarj olmaya devam edecektir.

 15. Lg Q7 Plus cep telefonunu yeni aldım 2 gündür kullanıyorum hızlı şarj dediler nerdeyse 2 saatte anca şarj oluyor sizce doğru olan bu mu yoksa daha hızlı mı şarj etmesi gerekir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here