Sırasıyla LG G6, LG G7 ThinQ ve LG V30+ modelleri bulunmaktadır. Kaynak: Todays Android

Yeni işletim sistemi Android 9.0 Pie ile ilgili çalışmalarını sürdüren Güney Koreli firma LG, yapmış olduğu resmi açıklamayla birlikte hangi akıllı telefon modellerine dağıtılacağını ve bu modellerin ne zaman güncellemeye kavuşacağını belirtti.

LG Android 9.0 Pie Alacak Akıllı Telefon Listesi

 • LG G7 ThinQ
 • LG V30 ThinQ
 • LG V30s ThinQ
 • LG V35 ThinQ
 • LG V40 ThinQ
 • LG G6
 • LG Q9
 • LG V20
 • LG Q8 (2018)
 • LG X5 (2018)

Firmanın açıklamış olduğu akıllı telefon modelleriyle ilgili güncelleme tarihleri de belli oldu. Kesin olmamakla birlikte belirli tarihler açıklayan firma, bu detayı yılın çeyreklerine göre verdi.

LG firmasının resmi açıklamayla Android 9.0 Pie güncellemesini alacak olan akıllı telefonlarının listesi ve tarihleri. Kaynak: PhoneArena

LG G7 ThinQ ve LG V35 ThinQ

LG G7 ThinQ modeli için Android 9.0 Pie güncellemesini Güney Kore‘de başlatan firma, belirttiği güncelleme tarihine tüm LG G7 ThinQ modellerine 2019 yılının ilk çeyreğinde yeni işletim sistemi güncellemesini dağıtmış olacak. Ülkemiz için biraz geç güncelleme politikası uygulayan firmanın Türkiye modellerinde gecikme oluşturmayacağını düşünüyoruz.

Diğer model ise LG V35 ThinQ oluyor. Bu modelin ülkemizde olmaması biraz üzücü olsa da çoğu ülkede satışı gerçekleştirilen akıllı telefonun LG G7 ThinQ modelleri gibi yılın ilk çeyreğinde Android 9.0 Pie işletim sistemine kavuşacağı belirtiliyor.

LG V30 ThinQ, LG V30S ThinQ ve LG V40 ThinQ

LG G7 ThinQ ve LG V35 ThinQ modellerinden sonra 2019 yılının 2.çeyreğinde çalışmalarını 3 farklı modele yönlendirecek firma, LG V30 ThinQ, LG V30S ThinQ ve LG V40 ThinQ modelleri için Android 9.0 Pie güncellemesi vermeye çalışacak. Sızdırılan bilgileri paylaştığımız makalelerimizde LG V30 ThinQ ve LG V40 ThinQ modelleri için yeni işletim sisteminin Geekbench testi ortaya çıkmıştı.

  LG G5 H850 EUR Kasım Ayı Güvenlik Güncellemesi Verildi

Ülkemizde henüz bulunmayan LG V40 ThinQ amiral gemisinin bir an önce gelmesi birçok kişi tarafından istense de henüz giriş yapıp yapmayacağı belli değil.

LG G6, LG V20 ve LG Q8 (2018)

Geçtiğimiz günlerde LG G5 ile birlikte haberini yaptığımız LG V20 modelinin Android 9.0 Pie güncellemesini alması kullanıcıları oldukça sevindirecek. Her akıllı telefon gibi 2 sistem güncellemesi alması tahmin edilen LG V20 için Pie güncellemesini alamaması hayal kırıklığı olurdu.

Diğer iki model LG G6 ve LG Q8 (2018) de Android 9.0 Pie güncellemesinden nasibini alacak. Bu üç model için firma tarafından belirtilen tarih ise 2019 yılının 3.çeyreği oluyor. Umuyoruz ki LG G6 ve LG V20 akıllı telefonlarının ülkemiz modelleri için güncelleme gecikmesi bu işletim sistemi için de yaşanmaz.

LG Q9 ve LG X5 (2018)

Son iki model ise LG Q9 ile LG X5 (2018) oluyor. Yeni tanıtılan modeller için belirtilen tarih, 2019 yılının son çeyreği olmaktadır. Orta segmente hitap eden akıllı telefonların bir sonraki işletim sistemi Android Q ile ilgili önü açık olacak mı yoksa Android 9.0 Pie ile sona mı gelinecek bilinmiyor.

Listede yer alması beklenen akıllı telefonlardan akla ilk gelen LG Q6 oluyor. Güney Koreli firmanın satış yaptığı ülkelerdeki modellerine Android 8.1 Oreo veren firma, orta segmentte çok iyi satış istatistikleri yakalamasına rağmen Android 9.0 Pie güncelleme listesinde bulundurmuyor. Henüz kesin bir şey olmasa da gelecek günlerde LG Q6 ile ilgili güncelleme politikasının netlik kazanacağını tahmin ediyoruz.

Siz de yorumlarda hangi akıllı telefonun Android 9.0 Pie güncellemesini aldığını belirtebilirsiniz.

33 YORUMLAR

  • Bununla ilgili kararı veren merkez Güney Kore’dir. LG G5 akıllı telefonu piyasaya 6.0.1 Marshmallow ile çıkmış olup 2 işletim sistemi güncellemesi alarak takvimini işletim sistemi güncellemesi üzerinde kapatmıştır.

 1. Ahmet Dizdar Bey, acaba LG V20′ ye android Pie geleceği kesinmi? Ben en yeni modelden G6′ ya kadar dağıtıldıktan sonra V20′ ye gelememesine endişeleniyorumda :/

 2. Kardesim lg kullanan birisi olarak soyluyorum lg alinmaz bi sure sonra kasmalar mi dersin dokunmatikte sikintilar mi dersin telefon ciktiktan 2 yil sonra guncellemeyi kesiyolar cok yanlis bir politika iphone hala 6 yil once ki modeline guncelleme vermeye devam ederken androidin bu sacma politikasi ile android falan kullanilmaz alicaginiz en baba android telefon bile 2 yil sonra guncelleme almayacak aklinizda bulunsun yoksa daha cok sorarsiniz ne zaman guncelleme gelicek su modele niye gelmiyor biktik dersiniz

  • Merhabalar ben lg g5 kullanıcısının telefon 8.1 güncellemesi çok fazla ram yiyor 9 pie güncelemesin iple çekiyoruz bazı sitelerde hayla beli diğil diyor yok gelmeyecek diyen yok buna lütfen cevap verebilirmisiniz

   • LG G5 modeli piyasaya Android 6.0 Marshmallow sürümüyle çıktı. Her akıllı telefon gibi 2 yıl güncelleme garantisi olan LG G5 için Android 7.0 Nougat güncellemesi ve Android 8.0 Oreo güncellemeleri verilerek garantisi sağlanmış oldu. Şu anlık LG firmasının gündeminnde LG G5 modeli için Android 9.0 Pie güncellemesi bulunmuyor.

 3. H850tr ne olacak lgdestek , ilk aldığım zamanlarda lg yi seviyordum ama dünyada bütün g5 ler oreo alıp da sadece türkiyedekiler almayınca lg ye kızdım lg almayın aldırmayın kardeşim bizi adam yerine koymayı nı biz köpek yerine bile koymayalım

  • Henüz LG G5 Türkiye modelleri için Android 8.0 Oreo güncellemesi yayımlanmadı. LG G5 modeli piyasaya Android 6.0.1 Marshamllow sürümü ile çıkış yapıp Android 7.0 Nougat güncellenmesi almıştır. Birçok akıllı telefon gibi 2 sistem güncellemesiyle politikasını bitirecek olan LG G5 modelinin Android 8.0 Oreo güncellemesi son güncellemesi olacaktır.

   • Lg g6 9 güncellemesni sakın güncellemeyin benim g6 ya geldi güncelledim sonyor karsyor yavaşladı sakın 9 gelrse güncellemeyin .

   • Güncelleme sonrası “harika” yorumlar paylaşan çok kullanıcı oldu. Önemli olan güncelleme sonrası hard reset atmaktır. Bu işlem, yazılımı daha stabil hale getirir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here