LG Chipset Üretmek İçin İntel’in Fabrikasını Kullanacak

0
126

LG chipset üretmek için İntel’in fabrikasını kullanacak.

Genellikle cihazlarında Qualcomm işlemcileri kullanan Koreli üretici LG, İntel’in fabrikasını kullanarak kendi Homegrown adında mobil işlemcilerini üretmeyi planlıyor.

San Francisco’da İntel Geliştirici Forumu’nda resim şeklinde paylaşılan sızıntının gerçekliğini kanıtlar nitelikte olduğu ortaya çıkıyor. Daha önce bu işe ilk adımı atan Samsung’a dişli bir rakip olarak LG firması da kendi chipsetini üretecek.

Telefon sektöründe genellikle kullanılan işlemciler Qualcomm ve Çinli üreticilerin ürettiği MediaTek işlemciler kullanılırken Apple ve Huawei ise kendi yonga setlerini kullanıyorlar. Samsung işlemci üretimine Apple ve Qualcomm’dan sonra başlamasına rağmen dünyanın önce gelen köklü firmalarından bir tanesi haline gelmiştir.

Bu konuda LG’nin avantaji ise İntel’in önümüzdeki sene piyasaya süreceği yeni nesil 10 nanometre teknolojisi ile üreteceği işlemcinin daha ince bir versiyonunu olacak.

LG Homegrown adlı çipleri kullanmayı planlıyor ancak bu çipleri hangi sektörde kullanacağı kesin olarak bilinmiyor. Ancak öncelik olarak LG akıllı telefon ve tabletlerde kullanılması bekleniyor.

LG bu girişimi ile hem maliyeti hem de diğer avantajları kullanmak ve daha fazla kullanıcıya hitap etmek istiyor. İşlemciler İntel tesislerinde üretilecek ve İntel bu ortaklığı geçtiğimiz Salı günü imzalanan sözleşme ile anlaşma sağladıklarını bildirdi.

PAYLAŞ
LGDestek.NET Kurucusu ve aynı zamanda LG Kullanıcıları için içerik üreten yazar.