LG G3 SIM Kart Okumuyor

2014 yılının Mayıs ayında dünyanın ilk 2K ekranına sahip akıllı telefonunu üreten LG, o gün yine piyasaya damgasını vurmuştu. O senenin amiral gemisi olan LG G3, yılın sonunda “yılın en iyi tasarımına sahip akıllı telefonu” ödülüne de layık görülmüştü.

Bazı durumlarda telefonlar arıza vermeye başlıyor. Uzun yıllar kullanılan telefonlar artık bir teknik servisin elinden geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. LG G3 modelinde sim yuvasında veya sim kartında oluşan bazı sorunlar nedeniyle Sim kart okumama hatası verebiliyor.

LG G3 Sim Kart Çalışmıyor

SIM kart çalışmadığında şebeke çekmez ve bu yüzden aramalar gelmez ve yapılamaz. Fotoğrafta “Mobil ağ siz geçerli bir SIM kart takip yeniden başlatana kadar kullanılamayacak” yazıp 10/10 işlem yapmaktadır.

14291842_1307053279313313_3488996205274614733_n

Bu sorunla ilgili olarak birkaç önerimiz bulunmaktadır. Bunlar;

 • SIM kartı başka telefonlarda deneme
 • SIM yuvası değiştirme
 • Anakart

1-SIM Kartı Başka Telefonlarda Deneme

Zamanla eskiyen akıllı telefonlarımızın parçaları da bozulabilir. Bozulan parçalar yüzünden okuma hatası verebilir ve şebeke çekmeyebilir. Bu sorunu tespit edebilmek için akıllı telefonunuzda bulunan SIM kartı alıp başka telefonlarda deneyin. SIM kart, başka telefonda çalışmazsa SIM kartınızı yenilemeniz gerekmektedir.

2014052817032886912

2-SIM Yuvasını Değiştirme

Başka bir telefonda denediğiniz SIM kartınız o telefonda çalıştıysa LG G3 telefonunuzun SIM yuvası bozulmuş olabilir. Sim kart yuvasında buluna kılcal teller bazen hasar görebiliyor. Sim yuvasının hasar görüp görmediğini anlamak için, en yakın teknik servis’den destek almamız gerekmektedir.

Garanti önerisini; Garantisi devam eden LG kullanıcıları, telefonlarını LG Servislerine göndermelerini öneriyoruz. Buradan LG Yetkili servislerinin adres ve telefon bilgilerine ulaşabilirsiniz. lg-e980-sim-kart-yuvasi-flex-kablo-kurdele-ile-onarim-yedek-parccedil

3- Anakart Sorunu

Üstünde bulundurduğu donanımı taşıyan anakart, telefonun vazgeçilmez parçasıdır. Anakart üzerinde bulunan çipler sayesinde okuması yapılan SIM kartın, anakart üzerindeki çiplerin bozulmasıyla “okumama” hatası vermesi normal olabilir. Diğer önergeleri denediğiniz takdirde hata hala devam ediyorsa telefonun servise gitmesi gereklidir. Serviste telefonun anakart parçası veya anakartın kendisi değiştirilerek bu sorun çözülür.

PAYLAŞ
LG akıllı telefonları üzerine yazılım güncelleme, root-rom rehberleri ve teknik servis ile ilgili bilgilerim bulunmaktadır.

9 YORUMLAR

 1. Selam benim telefonum lg g3 telefonu aldığımda 5.0 lolipop yüklüydü bu siden bilgi alarak TWRP ile android 6.0 yükledim herşey düzgün çalıştı ama yüklediğimden beri simkart rehberini okumuyo ve facebook giriş yapmıyo yardımcı olabilirmisiniz..

 2. Arkadaşlar 8 Eylülden beri LG G3 32gb SEA kodlu ithalatçı garantisi bitmiş telefonumda
  aşağıda gözüken simkart okuma hatasını alıyordum.Garantisi devam eden cihazlarda anakart değiştirilerekproblem çözülüyor.Fakat garantisi bitmiş cihazlar anakart fiyatının minumum yurtdışında bile 100 dolar olmasından dolayı nerede ise telefonları çöp oluyordu.Uzun araştırmalarım sonucunda benim problemin (büyük ihtimalle sizinde) 128 kb simkartlardan kaynakladığını tespit ettim.Turk Telekom(Avea),Turkcell’in birden fazla 128 kb simkartı ile denemelerimde aynı hatayı alıyordum.Vodafone’nun 128 kb simkartı olmadığı için 64kb simkart ile problemsiz telefonum uzun süre çalıştı.Daha sonra Turkcell ve Turk Telekom(avea) 64kb simkartlarla da problemsiz çalıştığını
  tespit ettim. Bir arkadaşım vasıtası ile 64kb Turk Telekom(avea)simkart bularak problemimi çözdüm.64kb simkartın Turkcell ve Turk Telekom (avea)için tek dezavantajı 4g olarak çalışmaması.Vodafone’nun 128 kb sim kartı olmadığı için 64kb ile 4g problemi yok.

  128KB Simkartlarla Oluşan Problem

  http://i.hizliresim.com/lEgqNg.png

  http://i.hizliresim.com/oEMXNR.png

  64KB Simkart ile Problem Çözüldükten Sonraki Durum

  http://i.hizliresim.com/ZYyXzo.png

  • Eywallah kardeşim benim g3te bu problem var 64kb sim kart alıp deneyeceğim. Garanti bittikten 20 gün sonra verdi arızayı servise verdim 90 tl sim kart yuvasını değiştik dediler 3 sonra gene bozuldu. Yarım yamalak kullanıyorum şimdilik.

 3. 64kb simkart ile bu problem çoğunlukla yaşanmıyor.garantisi bitmiş telefonlar için anakart değişimi yerine 64kb simkart bulup deneyebilirsiniz.

 4. Arkadaşlar Lg G3 kullanıcısıyım. aynı sorun bendede var.Sim kart hatası alıyorum.Şebekenin az çektiği yerlerde diğer telefonlar çekiyor benim telefonum çekmiyor.Bazende telefon çekiyor görünüyor fakat beni arayan kişiler ulaşamadıklarını belirtiyorlar.
  Sorunn neden kaynaklanıyor.Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar sorunu nasıl giderdiniz yardımcı olur musunuz..

 5. Lg g3 telefonumda turk telekom ,turkcell ve vodafone 128 kb simkartlar çalışmıyor.Farklı simkartlarda da aynı problemi yaşıyorum.Ekte görünen hatayı alıyorum.Aynı operatörlerin 64 kb simkartlarında hiç bir problem çıkmıyor. 128 kb Simkartlar başka telefonlarda çalışıyor.Telefonumda stock anroid 6 yüklü.Tekrar yazılım yüklemesi yaptım.Düzelmedi.Anroid 5’e düşürdüm yine düzelmedi.Telefonun garantisi bitti.Benzer problemi yaşayanlar yada çözümünü bilenler var mı?

  http://i.hizliresim.com/D3153Z.jpg

  http://i.hizliresim.com/mEbNEY.jpg

 6. Aynı sorunu bende yaşamaya başladım fakat benimki biraz farklı. telefon kapanıp açılınca sim kartı görmüyor. Format atınca görmeye başlıyor ve telefon kapanana kadar bir daha sorun olmuyor. Sorun nerededir acaba. Servis yolları gözüküyor.

 7. aynı sorunu yaşıyorum.telefonum garantisi bittiği için servise gönderemiyorum.anroid stock yazılımını da tekrar yükledim.çözüm olmadı.muhtemelen simkart yuvası değişecek.

 8. 2 yila yakindir lg g3 kullaniyorum teknolojiden soguttu beni aldigima bin pismanim degismeyen parcasi kalmadi hergun yeni bir sorun kesinlikle lg almayin tanidigim kimde varsa ayni sorunlari yasiyor firma hic ilgilenmiyor servise gonderiyoruz birde kendi hatalarini duzeltmek icin para istiyorlar

Bir Cevap Yazın