LG G4 Sorunları ve Çözüm Yolları

145
74661

LG G4 kullanıcılarının en çok şikayet ettikleri sorunları ve çözüm yollarını burada inceleyeceğiz. LG G4 şuan piyasada satışta bulunan üst sekmen cihazlar içinde bulunmakta ve hatırı sayılır bir kullanıcısı mevcut. Her marka cihazda olan yada olabilecek sorunlar LG G4‘de de kullanıcılarını rahatsız etmekte. G4’de karşılaşılan en büyük sorunları ve çözümlerini aşağıda inceleyelim.

  LG G4 Şarj sorunu

Tüm Akıllı telefon kullanıcılarının istediği telefonlarında en azından rahatça 1 günü çıkarabilecek bir pil süresi. Bilindiği üzere G4, G3 gibi 3.000mhA bir batarya ile gelmekte. G4’ün farkı ise pil süresi konusunda iyileştirmeler yapılan Snapdrogon 808 işlemci kullanması. Alınan şikayetler telefonun kesinlikle bir günü çıkarmaması. LG bu konunun üzerine giderek yılbaşında 6.0 güncelleme vermiş, sorunun daha kötü olması üzerine bir iyileştirme güncellemesi daha vermiştir. Bu güncellemeden sonra bazı kullanıcılar sonuçtan memnun iken, diğerlerinin sorunun halen devam ettiği konusu. Pil süresi her ne kadar kullanıma bağlıda olsa işinize yarayacak bir kaç çözüm önerimiz var.

Özellikle mobil veride Konum hizmetlerini gereksiz açık tutmak; telefonun konum bulmak için ciddi bir pil tükettiği görülmüştür. Konum hizmetlerini sadece harita hizmetlerinde yol tarifi vs. almak için açın.

Google’un gereksiz uygulamalarından kurtulun; telefonda uygulamalara bakıldığında orada duran ve genelde hiçbirimizin açmadığı birkaç uygulama göreceksiniz. Bu uygulamalar sürekli arka planda çalışmakta maalesef. Google Play Gazete, Google Play Oyunlar, Google Play Müzik. Uygulamalara girin bu uygulamaları bulun ve Kaldırın yada Devre Dışı bırakın. Custom rom yükleyenler ve kullananlar bilir ve bu uygulamalar pilden tasarruf etmek için temizlenir. Hatta buraya girmişken kullanmadığınız sonradan yüklediğiniz tüm uygulamaları da kaldırın.

Çoğu kişinin kullanmadığı LG Health sağlık uygulaması, telefon ilk alındığında kurulur bir kaç deneme yapılır ve zaman geçer unutulur çoğu zaman. Ama o işini yapamaya devam ediyor, pil tüketimiyle sizin adımlarınız saymaya devam ediyor. Kullanmıyorsanız kapatın.

Mobil veriyi ve Wi-fi’yi sadece kullanacağınız zaman açın; mobil verinin açık olması, sosyal ağları aktif kullanan birinin 1 saatlik ekran kilidi durumunda dahi alacağı bildirimler yüzünden %5 lik bir pil tüketiminin olduğu görülmüştür. Facebook’un telefon uyku modunda dahi olsa diğer tüm uygulamalardan %20 daha fazla güç tükettiği de görülmüştür.

G4 hızlı şarj özelliğine sahip bir cihaz, telefon şarjda iken telefonu rahat bırakın daha çabuk şarj olur. Ayda birkaç defa kapalı konumda şarj edin. G4 için kendi orjinal şarj cihazı ve kablosunu kullanın.

Ekran Parlaklığını gerekmedikçe %100 de kullanmayın. Tercih edilen her zaman otomatiktir.

Doze Modu Açın. Ayarlar – Genel – Pil ve Güç Tasarrufu‘da, Güç Tasarrufunu Açık konuma getirin ve tekrar Güç Tasarrufu üzerine dokunun, gelen ekranda Arka Plandaki Uygulamaları Kısıtla‘yı seçin.

Son kullanılan uygulamaları arka plandan silin. Bunu alışkanlık haline getirin. Faydasını göreceksiniz.

  Kasma ve Donma Sorunu

Tüm Android telefonlarda olduğu gibi kasma yada donma sorunları G4 de de meydana gelebilir. 30-40Mb lık bir uygulama zaman geçtikçe 500-600Mb bir önbellek oluşturabilir. Bu sebepten ön belleğin artması telefonda zaman zaman kasmalara neden olur. Ön belleği düzenli aralıklarla temizlemek çözüm olacaktır. G4’ün kendi üzerinde gelen Smart Cleaning yada başka bir ön bellek temizleyici kullanabilirsiniz.

  [ROM][6.0.1][H815] LG G4 Dirty Unicorns 10.4 Kurulum Rehberi

Aynı sorunu veren, ekranda masum duran yüksek çözünürlüklü bir arka plan resmi de olabilir. Yüksek çözünürlüklü veya hareketli arka plan resimleri kasma yapabilir.

Yukarıda belirtilen açıklamalarla ilgili bir sorun yoksa; Geliştirici Seçeneklerinden tüm ekran animasyonlarını da kapatabilirsiniz.

  LG G4 Ghost Screen

LG G4 Ghost Screen sorunu tespiti çok kolaydır. Telefon ana ekranda belli bir süre açık kaldığı zaman bildirim çubuğunu aşağı çektiğinizde flu bir şekilde saat, şebeke durumu, pil durumu görülür. Aynı durum telefonu kapalı şekilde şarja bağlandığı anda da görülür. Bu flu görünüm zamanla ekrana pembe bir şekilde yayılır. Aşağıda resimlerde Ghost Screen sorunu görülmektedir. Ghost Screen sorunu çözümü için buradaki makalemizi okuya bilirsiniz.

ghost1ghost2

  LG G4 Aşırı Isınma Sorunu

Akıllı telefon alacak kişilerin araştırma aşamasında sorduğu ilk sorulardan birisi marka ne olursa olsun, Bu Telefon Fazla Isınıyor Mu? sorusudur. Çünkü son zamanlarda artık belleğimize kazınmıştır. Akıllı telefonların tamamı ısınabilir, içinde hiçbir soğutma sistemi olmayan evimizde iş yerimiz de kullandığımız bilgisayar işlemcilerinden bile hızlı; yüksek kapasiteli bu işlemciler haliyle bir ısı üretir. Bu yine kullanıcısının yaptığı işleme bağlıdır. Aşağıda bunun için normal kullanma yöntemleri açıklanmıştır.

 • Cihazınız şarj olurken işlem yapmayın, şarj durumunda zaten batarya doğal olarak ısınır, bu sırada işlemciye de yüklenirseniz cihazınız aşırı ısınacaktır. Geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir.
 • Arka planda çalışan uygulamaları Görev Yöneticisi’nden sonlandırın.
 • Gerekmediği zaman çoklu işlev özelliğini kullanmayın.
 • Aynı anda çift işlem yapmayın, örneğin oyun oynarken başka bir cihazdan müzik dinlemeyi deneyin.
 • Sürekli çalışan cihazlarda en düşük ihtimalle bile elektrik akımından dolayı bir ısınma görülür, telefonunuzu en az ayda bir kez 5 dakikalığına kapatın.

  Dokunmatik Sorunu

G4’lerin yine bir serisini etkileyen bu sorun genelde kilit ekranından kiliti açmak için çift dokunuşun (Knock Kode) tepki vermemesi sorunudur. Son zamanlarda yeni serilerin çıkması sebebiyle bu sorun görülmemektedir. Telefonunuzda böyle bir sorun varsa servis ile irtibata geçin.

  Wi-fi Bağlantı Sorunları

Son gelen 6.0 güncellemesinden sonra bazı kullanıcılarda görülen wi-fi sorunu ve çözüm olabilecek açıklamalar aşağıdadır.

 • Modeminizi ve telefonunuzu yeniden başlatın.
 • Güç tasarrufunu kapatın.
 • Wi-Fi ayarlarına girerek bağlandığınız modemi ‘’Unut’’ komutuna basın. Tekrar şifre girerek Wi-Fi bağlantınızı yeniden yapın.
 • Ayarlar – Uygulamalar – Uygulama Yöneticisi – Hepsi sekmelerine tıklayarak Wi-Fi uygulamasını bulun. Wi-Fi komutuna girip ‘’Veriyi Sil’’ komutundan sonra ‘’Önbelleği Temizle’’ seçeneğini tıklayın.

  Bluetooth Sorunları

Bluetooth Teknolojisi her ne kadar eski bir yöntem olsa da uygulama hala dosya transferinde bir numarada yer alır. LG G4 cihazında bulunan bluetooth ile ilgili bazı kullanıcılar tarafından bildirilen sorunlara çözümlerimiz aşağıdaki gibidir.

 • Cihazınızı kapatarak 5 dakika bekleyin. Yeniden açtığınızda bluetooth’a bağlanmayı deneyin.
 • Güç tasarrufunu kapatın.
 • Ayarlar – Uygulama Yöneticisi – Hepsi – Bluetooth Paylaşımı sekmelerine tıklayarak‘’Durdurmaya Zorla’’ seçeneğine basın. Ardından ‘’Veriyi Sil’’ diyerek telefonunuzu yeniden başlatın.

Sizlere G4 Sorunları ve çözümleri ile ilgili bu yazımızda şayet tüm bu işlemleri uyguladığınız halde sorunlarınız düzelmemişse en yakın teknik servisten garanti kapsamında onarım/değişim talebinde bulunmanız ya da fabrika ayarlarına dönebilirsiniz.

145 YORUMLAR

 1. LG G4 H818P telefonum takılı olan sim kartı görmüyor ve ekranda da “servis etkin değil” yazısıyla karşı karşıya kalıyorum.Sim kartla alakalı bir sorun değil başka telefonlarda sorunsuz çalışıyordu.Sorun yazılımsal olabilir mi ? En son LGUP programıyla bu sitede yer alan android 6.0 kdz dosyasını yüklemiştim onu yaptıktan sonra telefonumda sim kart sorunu çıktı.Garantiye vermeden bu sorunu halletmeme yardım edebilir misiniz ? Evo BT garantili olduğundan 1 Ay süreyle geliyor ve mağdur oluyorum.Arkadaşlar bu telefonu kesinlikle tavsiye etmem son 3 ayda 3. Kez bozuluyor, aşırı ısınıyor , şarjı çok çabuk bitiyor,hayalet ekran sorunları vs vs daha nicesi.Bu yazınızda şarj ile alakalı bilgi vermişsiniz fakat arkadaşımla aynı oyunu oynarken (baska marka model) daha az ısınıyor ve daha az şarj tüketiyor.LG G4 pişmanlıktır.

  • Merhaba
   Benim telefonumda seninki gibi bak aynen şöyle yap
   SİM kartını tak sonra 10 dk bekle (ama kapalı bir biçimde ) sonra aç ve orada öyle bir şey olmayacak hemen şarja tak

 2. lg g4 kullanıyorum herturlu virus taraması yaptım hard reset attım fakat ekran ışığının 3 dakkada veya 5 daakada bir yanmasını engelleyemedım tüm uygulamaları interneti kapadım yinede ekran işığı yanıp sönuyor ara ara ne yapmalıyım

 3. merhabalar format atmak batarya sorunlarını çözermi telefon yüzde 20 lerde kapanıyor şarja takınca aynı yerden başlıyor. model g4

 4. Merhabalar telefon acik ve full cekiyorken bana ulasilamiyor. Yeni kullanmaya basladim telefonu Operatörle bir alakasi yok daha once kullandigim telefonda bu tarz bi sorun yasamadim

 5. merhaba lütfen lg g4 kullandığım telefonum kapandı telofonu anca teli şarj aletine taktik mi açılıyor batarya koğuşunda kalıyor ortasında kırmızı soru işareti kalıyor garantisi bitti lütfen yardımcı olunuz sizce arza nedir anakartın bikere yandı servise gitti 4 ay önce

 6. Lg g4 cihazım ilk başkarada çok hızlı şarj olurken son 3aydır aşırı derdecede yavaş şarj olmakta 1 saattenzar zor 7 şarj oluyor verem oldum lg den nefret ettim önceden en sevdiğim markaydı bir buçuk yıl daha garantisi var ama servise vermem çünkü çok uzun süre sonra cihaz geri teslim ediliyor yetkili servisler yetersiz ve ilgisiz sorun şarj kımındamıdır yoksa şarj aletindemi şarj aletini değiştirmelimiyim?

 7. Lg g4 beat kullanyorum şebeke gözükmüyor birkaç gün önce yine aynsı oldu kapatp açtgmda gelmişti.ama bugün yine aynı sorunu yasıyorum.servis etkin degil yazısı çıkıyor sebeke ve mobil ağ hiçbirşekilde kullanılamyor.

 8. Merhaba iyi günler. Lg g4ümde çift tıklama sorunu var bu yüzden çalışmıyor. Telefonum internet uzerinden alındığı için servis konusunda sıkıntı yaşıyorum. Birde önceden telefonla görüşme yaparken yüksek gelen ses artık gelmemeye başladı ve iyice kısıldı yardımcı olursanız sevinirim.

 9. G4 staylus kullanıyorum. Herşey mükemmel ama instagram yada online birkaç oyunda yazı yazamıyorum yorum yapamıyorum. Klavye yazmadan aşağı inip duruyor sürekli. Nedeni nedir. Ne yapabilirim format filan attım düzelmiyor. Garantisi de bitti

 10. Hocam lg g4 kullaniyorum tuslar bi calisip bi calismiyo mesela guc tusum calismiyor 10 dk sonra guc tusu calisiyor ses acma calismiyor gibi sorun ana kartta mi yoksa tuslardami yardimci olursaniz sevinirim

 11. Merhabalar g4c kullanıyorum şarja taktigimda sarı oluyor fakat yukarıdaki o şimşek gibi işaret çıkmıyor mesela %30 da sarja takiyorsam hep öyle kalıyor açıp kapatincada sarji doluyor yardımcı olabilir misiniz

 12. merhabalar g4 kullancısıyım bugun haber sayfasında iken dondu sonra kapandı açma tuşuna bastım sadece lg logosu çıkıyor tlf garantısı devam edmekdedir cozumu nedır.

 13. Merhaba ben lg g4 kullaniyorum hic bir sorunu yok fakat normal bir sekilde ekran goruntusu almisken telefonum “ekran goruntusu kaydediliyor” diyor fakat 2 gundur kaydetmiyor durum cubugundan da gitmiyor ne yapamam lazim ?

 14. Lg g4 h815 neredeyse 2 senedir kullanıyorum son zamanlarda aşırı ısınma sorunu ve donmalarla karışlaşıyordum ama internette gezinirken biranda dondu hiç bi şekilde işlem yapamadim ve bataryayı çıkarmak zorunda kaldım şimdide açtığımda lg ambleminden başka hiç bişey gelmiyor ekrana. Bilgi ve verilerim telefonumdaydı onlarıda kurtaramıyorum yardım lütfen.

 15. Telefonum normal bir sekilde calisiyorken bianda sarji bitti kapandi sarja taktim suan ne sarj oluyo ne aciliyor.birkac defa pilini cikartip tekrar taktim acilacak gibi oluyo tekrar kapaniyo.ekranda kapaliyken mavi sarj oluyo isareti cikiyo kirmizi isigi yaniyo ama okadar.saka gibi durduk yere boyle bi sorunla karsilasmam.sorunun ne oldugunuda cozmus degilim.asiri derecede isinan sacma sapan kitlenen abuk sabuk guncellemelerle ilginc hatalar vermesine alismistim ama telefonumun bir daha acilmamasina alismis degilim.

 16. Merhabalar cihazimi vodafone bayisinden tarifeme ek olarak aldim.3-4 ay oldu.oldukca dikkatli bir kullaniciyim.buna ragnen son yayinlanan yazilim guncellemenizden sonra cihaz kendi cektigi resimleri ve videolari oynatmaz oldu.video kaydi yaparken wirelles acikken frekans titresim sesi kayda yansiyor.galerideki videolari acamiyorum.rezalet bu.bana sakin servise goturun demeyin.servisiniz berbat sorun cihazin kebdisinde degil.en son gonderdiginiz sacma 6.0 guncellemenizde.elli defa oraya mail at buraya mail, surayi arayin deyip duruyorsunuz.versiyon patch yayinlanacak mi onu söyleyin.

 17. Merhaba bn lg4 kullanıyorum benim telefonumda aşırı isinma oluyoo ve bazen donup kapanıyor ve ekranda kirincalanma oluyo sarji %100ken 92 oluyo ben neyapmalıyım daha alali 9 ay oldu hep bi. Sorun var biri bana yardimci olabilir mi tessekkurler isim melek

 18. Arkadaşlar size lg g 4 un titresim sorunu hakkinda bi çözüm onerecegim.titresim sorunu yasayanlar.telefonu salladiktab sora titresimin calismasi ve 1 dk geçmeden titresimin tekrar iptal olmasi gibi sorum yasayanlar bunu uygulasin.ben böyle çözdüm.telefonun bataryasini cikartin sarja takin 5.10 dk beklesin sarjdan cikartin ve tekrar bataryayi takin açın telefonu titresim problemi ortadan kalkacaktir.titresim motoru bozuldu diye endiselenmeyin.ben sorunu bole çözdüm.bunu paylasmak icin buraya üye oldum.google da boyle bi cozum yok.sadece burada var.hoscakaliniz 🙂

 19. selamun aleyküm almış olduğum lg4 h815tr telefonum bir yıl kullanımdan sonra
  oyun oynarken dondu kaldı ve telefonun bataryasını söküp takmak zorunda kaldım ama artık acılış logosundan baska bişey gelmiyor ekrana bu sorun sanırım cogu kimsede oluyormuş netten araştırdıgımda gördüm sanırım ana kart fabrika ckışlı cogu telefonda arızaya elverişli gözüküyor bu telefonları lg gibi büyük bir virma neden toplatmıyor sorun bir telefonu tamire servise gönderle bitmiyor benim bi cok bilgilerim onda kayıtlıydı şimdik hepsi gidecek

  • LG G4’te çift flaş bulunmaktadır ancak bunlardan bir tanesi beyaz diğeri sarı olarak geçmektedir. Beyaz, flaş ışığı görevinde, sarı ise renk tonu görevinde yer almaktadır. Dolayısıyla ikisi de zaten çalışıyor

 20. lg g4 h818p telefonum bazen aramayi sonlandiramiyorum.sanki gorusme devam ediyor gibi dakika sayiyor.Bu sorun telefon yeniden baslatilinca duzeliyor.Bu can sıkıcı durumun çözümü nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here