lg g4 h815tr ve h815 arasında ki farklar nelerdir

Akıllı telefon alırken bir telefon markasına ve daha sonra o markanın bir modeline karar veriyoruz, fakat karar verdiğimiz modelinde çok fazla çeşitleri bulunuyor. Şimdi inceleyeceğimiz LG G4 H815TR ve H815 telefonları. Bu iki telefon arasında ki farklar nelerdir?

İlk önce model numaralarında ki anlamlara bir bakalım; H815Tr modeli adından da anlaşılacağı gibi (TR) Türkiye için üretimiş LG G4 Modeli. H815 Modeli Avrupa ve Asya için üretilmiş LG G4 modeldir.

Bu iki cihaz arasında oldukça fazla fark bulunmaktdır. Hangi cihazın daha iyi olduğunu belirtemem, çünkü ikisinde de farklı özellikler bulunmaktadır.

Hangi Cihazın Garantisi Daha İyi?

İlk değineceğimiz konu tabiki Garanti konusu, H815 modelleri ülkemizde LG Türkiye tarafından garanti altına alınmamakta sadece ithalatçı firma tarafından anlaşma yapılan firmalar tarafından garanti altına alınmaktadır. H815Tr modeli Garanti konusunda diğer modele göre daha iyidir. Garantiye önem veriyorsanız Türkiye modelini şeçmeniz de fayda olacaktır. LG Türkiye Garantili telefonlar genelde herhangi bir arıza durumda yeni bir cihaz ile değişim yapılıyor. H815 modeli bu konuda oldukça iyi olduğu söylenemez, arıza durumlarında, kullanıcı hatası olarak gösterilmekte.

Hangi Cihazın Donanımı Daha iyi?

Donanım konusunda pek bir fark bulunmuyor. işlemci, kamera, hafıza, ram vs.. gibi donanımsal özellikleri aynı olduğunu söyleyebiliriz. İki cihaz arasında ki tek donanım farkı H815 cat6 iken H815TR modeli cat4 çipi kullanıyor. Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan LG G4 akıllı telefonu, ülkemizde 4.5G olmadığından sadece 4G destekleyen cat4 çipi kullanılmıştır. Bu sebeden H815 modeli 300Mbps‘e kadar internet hızı desteklerken H815TR modeli sadece 150Mbps hızı desteklemektedir.

Hangi Cihaz Güncellemeleri Erken Alır?

Güncelleme konusunda hangi modelin erken alacağı kesin olarak bilinmiyor. Fakat bazı yazılım güncellemeleri kullanılan modele göre gönderildiğinden ülkemizde H815Tr modeli kullanmanız daha mantıklıdır. Kısaca özetlemek gerekirse; Şuan ülkemizde LG G4 v20g Android 6.0 yazılım güncellemesi kullanılmakta, v20g güncellemesi ile Volte ve HD+ Görüntülü görüşme özelliği geldi. H815 modeli kullananlar bu güncellemeyi malesef alamadı.

Hangi Cihaz Root yapılır ve Rom yüklenir?

Bu başlığı açmamdaki sebep LG’nin Android 6.0 güncellemesi ile cihazlarında Bootloder kilitinin kaldırılamaması, evet şaşırtıcı bir durum. Türkiye modeli H815TR için oldukça kötü bir durum diyebiliriz. Çünkü H815Tr modelinde LG kesinlikle Bootloder kilitinin kırılmasına müsaade etmiyor. Sadece imei numaranızı LG’ye göndererek H815 Avrupa modelinin Bootloder kilitini açabilirsiniz. Root yapmak ve Rom yüklemek gibi alışkanlıklarınız varsa H815 modelini almanızı tavsiye ederim.

9 YORUMLAR

    • Akıllı telefonlarda belirtilen özelliklerin tamamı geçerli olmaz. Şöyle ki LG G4 akıllı telefonunda RAM boyutu 3 GB yazarken sistemde 2.5 – 2.7 GB arası gözükür ve bu tamamen doğaldır

  1. Eksik vermişsiniz. TR Modelinde VOLTE var ama avrup asya modelinde yok. VoLTE olunca 4G üzerinden kameralı görüşme imkanınız oluyor bu avrupa ve asya modellerinde yok. Avrupadaki G4 kullanıcıları Türkiye romunu yüklemeye çalışıyorlar çünkü TR modellerinde VoLTE var. TR modelinde radyo yok ama avrupa ve asya modelinde var. TR Modellerinde 611 seri nolu cihazlar mevcut en yeni sorunsuz olanlarıdır. Ama avrupa asya olanlarında bu üretim nolu olanları yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here