LG G4 İçin En İyi Kullanım İpuçları

0
6270

2015 yılının Nisan ayında piyasada satışa sunulan LG G4, en iyi kamera ödülü ile gözleri üzerine çekti ve hala çekmeye devam ediyor. LG’nin deri ve plastik kapalı olmak üzere çıkardığı LG G4, hakiki inek derisi kullanmaktaydı. Telefona ayrı bir hava katan bu deri kapak telefonu tasarımda öne çıkaran etken olmaya devam ediyor. 2200 liraya piyasada satışa çıkan akıllı telefon günümüzde 1799 TL’ye satılmaktadır ve kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

5.5 inçlik 1400 x 2560 çözünürlüğünde QHD Quantum IPS LCD ekranı tam 538 ppi piksel yoğunluğu sunmaktadır. Yonga setinde LG’nin kendi isteğiyle LG G4 modeline uygun üretilen Qualcomm Snapdragon 808 kullanıldı ve bu işlemci tam 6 çekirdeklidir. 2 çekirdeği ARM Cortex A57 tabanlı olup 2 x 1.8 GHZ hızında çalışmakta, diğer 4 çekirdeği ise ARM Cortex A53 tabanlı olup 4 x 1.44 GHZ hızında çalışmaktadır. Diğer donanım bileşenleri olarak 3 GB LPDDR3 RAM ve 32 GB dahili hafıza ile gelen telefon, hafızasını micro SD ile 2 TB’a kadar arttırabilmektedir. Kamera kısmında arka kamerada 2015 yılının en iyi kamerası ödülüne layık görülen f1.8 diyafram açıklığına sahip 16 MP çözünürlüğünde Lazer Otofocus ve çift tonlu LED Flash destekli kamera bulunmaktadır. Ön kamerada ise bizleri 8 MP çözünürlüğünde selife kamerası karşılamaktadır.

  LG G4  En İyi Kullanım İpuçları

  Knock Code

Her akıllı telefonda çeşitli ekran kilit seçenekleri olduğu gibi LG G4‘te de bu kilit seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Knock Code’dur. Knock Code‘un özelliği ekran kapalıyken sadece belirlediğimiz dokunuşları yaptığımızda otomatik olarak ekranın açılmasını sağlamaktır.

Knock Code aktif etmek için Ayarlar-Ekran-Kilit-Ekranı bölümünden Knock Code‘u ayarlamaktır. Ayarlamada 3-8 arası dokunuş hakkı vardır ve bu dokunuşları ayarladıktan sonra Code’u unuturuz diye PIN şifresi girmemizi de istemektedir.

  Akıllı Ayarlar

Akıllı Ayarlar seçeneğinin özelliği hayatımızı kolaylaştırmaya yöneliktir. Bu Akıllı Ayarların özelliği biz evdeyken ya da evde değilken konumumuza göre bizim belirlediğimiz seçenekleri uygulamaktır.

Akıllı Ayarların aktif olabilmesi için öncelikle Ayarlar-Genel-Konum bölümüne girip Konumu aktif etmelisiniz. Konum aktif olduktan sonra otomatik olarak Akıllı Ayarlar da aktif olacaktır. Ayarlara girdikten sonra karşınıza 6 seçenek çıkar. 3 seçenek Evdeyken, 3 seçenek ise Evde Değilken yapılmasını istediğiniz seçenekleri sunmaktadır. İstediğinizi seçip ayarlamaları yaptıktan sonra telefonunuzun konumu açık ve İnternet’e bağlı bir şekilde olması gerekir. Gerekli her şeyi yaptıktan sonra Akıllı Ayarlar çalışacaktır.

Screenshot_2016-07-30-22-16-45

  Ayarlar Görüntüsünü Değiştirme

Kimi akıllı telefon kullanıcısı Ayarların sekme şeklinde olmasını ister, kimisi ise liste şeklinde alt alta sıralı olmasını ister. LG G4 telefonumuzun Ayarlar uygulamasına girip sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklayarak sekme görünümü ya da liste görünümü seçeneklerinden faydalanarak nasıl görüneceğini belirleyebiliriz.

  Android Cihaz Yöneticisi

Android Cihaz Yöneticisi, akıllı telefonumuzun yöneticisidir. Özelliği ise uygun olmayan içeriklerin yüklenmesini önlemek ve kaybolan ya da çalınan telefonumuzun bulunmasını sağlar. Kaybolan telefonumuzu bulması için kendisini ve Konumu aktif etmek gerekir. Ayarlar-Genel-Konum bölümüne girip Konumu ve Ayarlar-Genel-Güvenlik-Cihaz Yöneticisi bölümüne girip Android Cihaz Yöneticisi seçeneğini aktifleştirin. İki seçenek aktif olduğu sürece kaybolan telefonunuzu bulmak kolaylaşır. Telefonumuz kaybolduğunda bu siteye girerek IMEI numarası ile arama yaparak bulabilirsiniz. IMEI numaranızı telefonun kutusundaki bandrol etiketinden bulabilirsiniz.

  Ekran Görüntüsü Almak

Herhangi bir siteden beğendiğimiz içeriği kopyala + yapıştır yerine ekran görüntüsünü alarak paylaşmak için iki seçenek bulunmaktadır:

  • LG G4’ün arkasında bulunan akıllı tuşlar sayesinde ekran görüntüsü alabiliriz. Bunun için arkada bulunan ses kısma tuşu ile kilit tuşuna aynı anda basılı tutarak screenshot (ekran görüntüsü) alabilir ve çeşitli yerlerde kolayca paylaşabiliriz.
  • LG telefonlarında sistem uygulaması olarak gelen Quick Memo uygulaması ile de ekran görüntüsü alabiliriz. Bunun için ekran görüntüsünü alacağımız uygulama üzerinde bildirim panelini aşağı indirip Quick Memo seçeneğine dokunup sağ üst köşeden Kaydet tuşuna basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

  Hızlı Uygulamalar

Hızlı Uygulamalar kilit ekranında bulunmaktadır. Özelliği, belirlediğimiz uygulamaları ekran kilidini açmak yerine doğrudan kilit ekranı üzerinde açarak kullanmaktır. Bu özellik sadece Kaydırma şeklindeki kilit seçeneğinde geçerlidir. Telefonun Ayarlar-Ekran-Kilit Ekranı-Kısayollar bölümünden istediğiniz 5 uygulamayı seçerek konumlarını ayarlayabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  Kilit Ekranı Animasyonu Değiştirme

Sadece Kaydırma kilit seçeneğinde aktif olan bu animasyonlar kilit ekranını özel kılmaktadır. Ayarlar-Ekran-Kilit Ekranı-Ekran Efekti adımlarını takip ederek çeşitli animasyonlardan yararlanabilirsiniz. Animasyonlar arasında Mozaik,Vektör,Işık Parçacığı ve Su Damlası gibi seçenekler bulunmaktadır.

  Ana Ekrana Widget Ekleme

Ayarlardan veya uygulamadan hava durumunu kontrol etmek yerine widgetlar sayesinde kolayca hava durumunu görebiliriz. Bunun için telefonunuzun ana ekranında belirli bir boşluk bırakın ve o boşluğa basılı tutun. Alt bölümde 3 seçenek çıkacak ve bu seçeneklerden Widgetlar sekmesine girip alfabetik sıraya göre Hava Durumu widget’ını bulabilirsiniz. Zevkinize göre Hava Durumu yerine başka uygulamaların widget özelliklerini de ekleyebilirsiniz.

  Smart Bulletin

Smart Bulletin Akıllı Bülten anlamına gelmektedir. Amacı kısa yoldur. Ayarlar-Ekran-Ana Ekran- Smart Bulletin seçeneğini aktif ederek ana ekranda sol tarafta kullanabilirsiniz. Ekranı sağa kaydırdığınızda karşınıza çıkan Smart Bulletin olacaktır. Özelleştirmek için sağ üst köşeden + tuşuna basarak belirli uygulamalar ekleyebilir ve faydalanabilirsiniz.

Screenshot_2016-07-30-17-31-45

  Ana Ekrandaki Uygulamaların Simgelerini Değiştirme

Sadece ana ekranda geçerli olan bu özelliği kullanabilmek için istediğiniz simgeye basılı tutun. Titreşim hissedince uygulamayı bırakın. Uygulamayı bıraktığınızda köşesinde fırça şekli çıkar. Fırça şekli çıktıktan sonra uygulamaya girin ve telefonun sağladığı simgelerden yararlanarak istediğiniz simgeyi uygulayabilirsiniz. İstediğiniz simge yok ise Google üzerinden png formatında simge indirip + tuşuna basarak indirdiğiniz simgeyi uygulayabilirsiniz.

  [ROM][7.0][H815] LG G4 Freedom ROM V5 Yükleme Rehberi

  Uygulamalar Menüsünde Klasör Oluşturma

Uygulamalar Menüsüne girin ve sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklayın. Karşınıza çıkan seçenekler arasında Uygulamaları Şöyle Görüntüle sekmesine tıklayıp Kullanıcı Ayarı seçeneğine basın. Bu bölümde istediğiniz uygulamaları klasörleyip düzenlemeleri yapabilirsiniz.

  Bildirim Panelini Düzenleme

Çoğu akıllı telefon kullanıcısı bildirim panelinden yararlanıp wifi, mobil veri, konum gibi seçenekleri buradan aktifleştirir. Bazı durumlarda bu seçenekleri Bildirim Paneli’nde bulamayız. Bunun için Bildirim Panelini aşağı indirip en son kaydırın ve Düzenle seçeneğine girin. Bu bölümde aktif olmayan seçenekleri aktif edebilir ve sol bölümde bulunan üst üst 3 çizgi şeklinden yararlanarak kaçıncı sırada olması gerektiğini belirleyebilirsiniz.

  Tarzınıza Uygun Klavyeyi Ayarlayın

Ayarlar-Genel-Dil ve Giriş bölümünde LG Klavye yazısının sağında bulunan çarka tıklayarak klavyenin Tema bölümünden beyaz ya da siyah olmasını, Klavye Yüksekliği bölümünden yüksekliğini, Oto Düzeltme bölümünden kelimeleri nasıl düzeltmesini seçebilirsiniz.

  Sanal Tuşları Özelleştirme

Ayarlar-Ekran-Ana ekran Dokunmatik Tuşları-Renk bölümünden sanal tuşların rengini siyah ya da beyaz olarak ayarlayabilirsiniz. Ek olarak Ayarlar-Ekran-Ön Dokunmatik Tuşlar-Tuş Kombinasyonu bölümünden sanal tuş eklemesi yapabilirsiniz. Sistem en fazla 5  tane tuş seçeneği eklemeye izin vermektedir.

Screenshot_2016-07-30-22-18-20

  Kısayol Tuşu

Kısayol Tuşu, arkada bulunan ses açma ve ses kısma tuşlarıyla çalışmaktadır. Ayarlar-Genel-Kısayol Tuşu bölümüne girip aktifleştirebilirsiniz. Aktifleştirdikten sonra;

  • Ekran kilitliyken ses açma tuşuna uzun basılı tutarsanız Quick Memo açılır. Böylelikle hızlı not alabilirsiniz.
  • Ekran kilitliyken ses kısma tuşuna uzun basılı tutarsanız Kamera açılır. Kaçırmak istemediğiniz bir şeyin fotoğrafını anında çekebilirsiniz.

  Saat ve Bildirimlere Hızlı Göz Atma

LG V10’un 2.ekranı özelliği sayesinde ekran kilitliyken bile bildirimleri ve saati görebiliyoruz. LG G5’te ise bu özellik Always On özelliğiyle sağlandı ve ekran kilitliyken bile bildirimler ile saati görebilmekteyiz. LG G4′te ise bu özelliği kullanabilmek için ekran kilitliyken üst kısımdan parmağımızı basılı tutup aşağı kaydırarak kullanabiliriz. Bu özellikle birlikte kilit ekranını açmaktan kurtuluyor ve pil tüketimini de azaltmış oluyoruz.

Screenshot_2016-07-30-22-18-49

  Kamera Modlarını Kullanma

LG G4’te 3 mod bulunmaktadır:

  • Basit Mod
  • Temel Mod
  • Manuel Mod

3 mod arasında geçiş yapabilmek için Kamera uygulamasına girin ve sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklayın. Karşınıza çıkan modlar arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

Basit Mod, parmak dokunuşuyla fotoğraf çekmemizi sağlamaktadır. Bu özellikle birlikte ekranda hem odak yapıp hem de fotoğraf çekmiş oluyoruz.

Temel Mod, Basit Mod’a oranla birden fazla özellik sunmaktadır. Flash açıp-kapama, MOD kullanma (Panorama gibi), HDR açıp-kapama gibi birçok özellik sunmaktadır.

Manuel Mod ise hepsinden üstündür ve en fazla özellik sunan moddur. Bu modda ISO ayarı yapabilir, diyafram açıklığını ayarlayabiliriz. Mümkün olduğunca kurcalamamanızı öneririz.

Screenshot_2016-07-30-22-19-38

  Selife Çekmek İçin Elinizi Kullanmanız Yeterli

1. Pozunuzu alın ve ekranda elinizi takip edin.
2. Bir fotoğraf için bir yumruk açın. 3 saniyelik bir zamanlayıcı dan sonra çekim yapacaktır.
3. 4 tane çekim yapmak için elinizi arka arkaya iki kere yumruk yapın.

  Smart Cleaning

Haftalarca kullandığımız akıllı telefonumuzun önbelleği dolmaktadır ve belirli yer kaplamaktadır. Yer kaplayan gereksiz önbelleği silmek için Ayarlar-Genel-Smart Cleaning sekmesine girip temizliği kolayca yapabilirsiniz.

Screenshot_2016-07-30-17-31-45

  Fotoğraflarınızı ve Videolarınızı Koruyun

Ayarlar-Genel-Güvenlik-İçerik Kilidi bölümüne girip gerekli işlemleri yaptıktan sonra Galeri uygulamasında sağ üst köşede 3 noktaya tıklayıp fotoğraf veya videolarınızı kilitleyebilirsiniz.

  Misafirlere Sınırlı Erişim Sağlama

Telefonunuzu kurcalamak isteyen birisini önlemek için belirli bir uygulama açıp o uygulamadan çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar-Genel-Güvenlik-Ekran Pimi sekmesine girip akitfleştirin. Kare tuşuna basıp ekranda sabit kalmasını istediğiniz uygulamanın sağ alt köşesinde bulunan “raptiye” seçeneğine basarak sabitlemeyi yapabilirsiniz. Böylelikle telefonu kullanacak kişi o uygulamadan çıkamaz ve o uygulamayı kullanmak zorunda kalır. Uygulamadan çıkmak için kare tuşu ile üçgen tuşuna aynı anda basmanız yeterli olacaktır.

  Çift Pencere İle Çift Uygulama Kullanın

Telefonda yüklü gelen sistem uygulamalarının desteklediği bu özelliği kullanabilmek için Ayarlar-Genel-Çift Pencere seçeneğini aktif edin. Aktif ettikten sonra Google ile Youtube‘u açın ve kare tuşuna basın. Sağ altta bulunan Çift Pencere seçeneğine tıklayarak iki uygulamayı aynı anda kullanabilirsiniz.

  Telefonunuz İstediğiniz Zamanda Sessiz Moda Geçsin

Telefonun Ayarlar-Ses-Rahatsız Etmeyin Modu‘nu kullanarak istediğiniz günde, istediğiniz saat aralığında bildirim seslerinin kesilmesini veya aramaların sesinin gelmemesini sağlayabilirsiniz.

  Televizyonu LG G4 ile Yönetin

LG G4‘te bulunan Quick Remote uygulaması ile TV, klima, uydu alıcısı ve birçok cihazı yönetebilirsiniz. Quick Remote uygulamasına girip odanızı seçebilir ve yönetmek istediğiniz aletin markasını bulup ayarlamaları yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Kullanıcı Ekleme

Telefonun Ayarlar-Genel-Kullanıcılar bölümüne girip Yeni Kullanıcı veya Misafir Modu kullanabilirsiniz. Böylelikle belirli uygulamalar ile sınırlayarak telefonunuzu kullanmak isteyen kişiye kısıtlamalar getirebilirsiniz.

  QSlide İle Yüzen Uygulamalar Kullanın

Bildirim panelinde bulunan QSlide seçeneğini aktifleştirip bize sağladığı uygulamalardan en fazla iki tanesini kullanabilir, ekranın çeşitli yerlerine konumlandırabilir ve şeffaflıklarını ayarlayabiliriz. Hem Çift Pencere hem de QSlide ile toplamda 4 uygulama birden kullanabilme hakkımız doğmuş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here