LG G4 Klavye Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

7
4155

Çıktığı dönemde bu yana hala gözde akıllı telefon modellerinden biri olan LG G4 serisinde, kullanıcılar hala ufak tefek sorunlarla gündeme gelmiyor değil. Genel performansı oldukça yüksek olan akıllı telefonların sık karşılaşılan sorunlarından birisi de LG G4 Klavye Donma Sorunu. Genelde çok uzun vadeli kullanımlarda ortaya çıkan LG G4 Klavye Donma Sorunu, aslında sadece LG modelinde değil genel olarak Android akıllı telefonların sorunu olarak değerlendirebileceğimiz klavye sıkıntısının nasıl çözüleceğine bakalım.

LG G4 Klavye Donma Sorunu Çözüm Yolları

LG G4 serisinde yaşanan sorunun çözümü için adım adım önerilerle gidelim. Basit işlemlerden karmaşık önerilere doğru ilerleyeceğiz.

Telefonu Yeniden Başlatmak

Çok basit bir çözüm yolu olarak gelebilir fakat LG G4 Klavye Donma Sorunu için ilk yapmanız gereken telefonu yeniden başlatma işlemidir. Özellikle şarj bitmeden telefonu şarj eden haliyle telefonu sürekli olarak açık tutan kullanıcıların mutlaka denemesi gereken basit yöntemlerden biri yeniden başlatmadır. Sürekli çalışan telefonlarda ön bellekte aşırı veri birikimi nedeniyle yavaşlama ve klavyede sorunlar yaşanabilir.

Klavye Ön Belleğini Temizlemek

LG G4 Klavye Donma Sorunu için ikinci öneriye geçelim. Eğer yeniden başlatma sonrasında özellikle klavyenin ekrana gelmesi sırasında donma yaşanıyorsa bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu kez doğrudan klavye uygulamasının ön belleğini temizlemeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekenler ise şöyle;

 • Uygulama menüsü üzerinden “ayarlar” uygulamasına gidin.
 • Ardından “uygulama yöneticisi” kısmına girip tüm uygulamaları görüntüleyin.
 • Buradan sağ üst köşedeki üç noktalı menüye tıklayıp “sistemi göster” seçeneğini seçiniz.
 • Buradan LG Klavye uygulamasını seçelim.
 • Ardından da depolama menüsüne girip “ön bellek temizle” demeniz gerekiyor.
 • İşlemin ardından telefonu yeniden başlatıp klavyenizi bir daha deneyin.
  LG G4 H815TR Türkiye Cihazları için Root Ve Custom Rom Hakkında!!!

 

Uygulamaların ön belleğini temizleme;

 • Yukarıda uyguladığımız işlem klavyenin ön belleğini temizlemenizi sağlayacaktır.
 • Fakat her uygulama değil sadece belli başlı uygulamalarda LG G4 Klavye Donma Sorunu yaşıyorsanız bu durumda klavyenin ön belleğini temizlemenin dışında aynı işlemleri uygulayarak uygulamanın da ön belleğini temizlemeniz gerekiyor. Sorun uygulamalardan da kaynaklı olabilir.

Fabrika Ayarlarına Dönmek Veya 3.Parti Yazılım Kullanmak

LG G4 Klavye Donma Sorunu tüm bu işlemlerin ardından düzelmiyor ve hala donma sorunu yaşanıyorsa bu durumda mutlaka sistemsel bir arıza durumuyla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

 

Klavye sanal bir klavye olduğu için sorun genelde yazılımsal olarak kaynaklı bir sorundur. Tüm yazılım sorununu çözme adına telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeyi tercih edebilirsiniz. Bu şekilde klavye yazılımında bir hata meydana geldiyse hatayı yazılımsal olarak doğrudan çözebilirsiniz.

Bunun dışında bir başka alternatif ise 3.parti klavye uygulamalarını indirmek. Standart klavye uygulaması yerine Google Play üzerinden çok daha işlevsel ve ücretsiz klavye uygulamaları indirebilirsiniz. Bu şekilde donmadan klavye kullanımı yapabilirsiniz. Fakat yine de standart klavyeyi kullanmak isterseniz fabrika ayarlarına dönmek gerekiyor.

7 YORUMLAR

 1. Lg klavye durdu diye bir hata aldım sonrasında düzelmesi için yeniden başlattım fakat tekrar açıldığında klavye geri gelmedi. Şu anda ekran kilidini açamıyorum ve bu yüzden telefonu kullanamıyorum. Fabrika ayarlarına döndürmek dışında bir çözüm var mı?

 2. Instegramda ve hayday oyunumda klavye gelmiyor yazmak istediğimde gelse de anlık gelip geri kayboluyor.. Sadece bu ikisinde hoş başka uygulama da yok ya . lg g4 staylus ve bu her iki uygulama da kullanıp dururken kendi kendine kapanıyor 1.5gb kullanılabilir hafıza var. Bu sorunlar nedeniyle ne uygulama yüklüyorum nede hafızayı işgal edecekherhsngi bişey foto video vb. Gibi ama bu iki sorun beni bezdirdi nolur yardımcı olun.

 3. LG G4 H815TR modeli telefonum sıklıkla kasma ve donma yapıyor. Gündüz oyun dışı tarayıcıda ve ya telefon görüşmesi yaparken telefon çok ısınıyor kullanırken parmak uçlarım yanma hissi oluşuyor. ağır oyunları geçtim bbtan candy crash gibi basit oyun oynamaya korkar oldum çünkü onlarda bile telefon elde tutulmayacak yüksek sıcaklığa ulaşıyor. günde bir ve ya 2 günde bir durup dururken cebimde hiçbir şey yapmadan ısındıktan sonra kapanıp açılıyor. şebekede sıkıntılar mevcut. sizce garantiye göndermeli miyim? diğer yazılarınızın altındaki garantiyle alakalı yorumlardan ötürü çok uzun süre ellerinde kalmasından korkuyorum. ikinci bir tel de yok ki kullanayım. yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here