LG’ nin mayıs 2016 da tanıttığı G5 SE modeliyle 2015 yılında tanıttığı G4 amiral gemisi olan mobil cihazlar arasındaki farklılıklar neler? G5 SE modeli 1900 ₺ civarı bir fiyata sahipken G4 modelimiz 1500 ₺ civarında bir satış rakamıyla karşımıza çıkıyor.

LG G4 ve LG G5 SE Tasarımı

2016-05-9--21-28-23

Burada iki cihazında şık bir görünüşe sahip olduğunu söyleyebiliriz. LG G4 modeli deri kapak ve hafif kavisli ekranı ile ele tam oturan şık görünüşe sahip. LG G5 SE modeli ise LG ‘nin 2016 yılında modüler tasarımı benimseyerek G5 SE de hem metal gövde kullanmış hem de değiştirilebilir batarya geleneğini sürdürmüş.

LG G5 SE Özellikleri

LG G5 SE modelinin boyutları 149.4 mm uzunluğunda, 73.9 mm genişliğinde, 7.3 mm kalınlığında ve 156 gr ağırlığında metal bir gövdeye sahiptir. G4 modelimizde ise 148.9 mm uzunluğunda, 76.1 mm genişliğinde 6.3 mm(ince kısmı) – 9.8 mm(kalın kısmı) kalınlığında ve 155 gr ağırlığa sahip plastik bir gövdeye sahiptir. G5 SE ile LG G4 modelleri arasında ağırlık olarak çok farklılık olmadığını görebiliriz.

LG G4 ve LG G5 SE Arasındaki Farklılıklar

İki cihaz arasındaki ana farklılıklara değinecek olursak. LG G4‘ te çıkarılabilir arka kapakla birlikte bize iki farklı seçenek sunmuştu akrilik veya deri malzemeden üretilmiş kapaklar arasında seçim yapabiliyoruz. LG G5 SE‘ de ise alüminyum gövde ile birlikte G5 modelinde olduğu gibi modüler tasarım ile geliyor. Cihazın alt kısmını çıkarıp yerine yeni modüller ekleyebiliyoruz. Cam Plus ve Hi-Fi plus gibi modülleri telefonumuza ekleyebiliyoruz.

Tasarımda gözümüze çarpan diğer değişiklik ise LG G4 ‘te arka da bulunan ses açma ve kısma tuşlarının LG G5 SE modelinde yan tarafa taşındığını görüyoruz. Bununla birlikte güç tuşunun aynı zamanda parmak izi okuyucu özelliğinin bulunduğunu da belirtelim. İki cihazda da LED Flash ve Lazer odaklama bulunuyor.

Cihazların üst kısmına baktığımızda iki cihazda da gürültüyü önleyici mikrofonun ve kızılötesi sensörün aynı yerde olduğunu görüyoruz. Kulaklık girişleri olarak LG G4’ün altında yer alırken G5 SE modelinde üstte yer almaktadır. LG G4 ‘te arkada bulunan hoparlör, LG G5 SE de alt kısıma alındığını görebiliriz. Ayrıca G5 SE modeli USB Type-C girişi bulunduruyor.

İki cihaz da microSD kart ile arttırılabilir hafızaya sahiptir.

2016-05-9--21-31-50

İki cihazı da kolayca elinizle kavrayabilirsiniz. Cihazlar elinize sığabilecek boyutta ve büyük ekranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Birazda ekranlar hakkında konuşalım. LG G4: Quad HD (1,440 x 2,560 piksel) çözünürlükte, 538 ppi piksel yoğunluğunda  ve 5.5 inc büyüklüğünde Quantum IPS ekrana sahiptir. Gövde ekran arasındaki ölçeğine bakacak olursak ekran gövdenin %72.5 ‘luk bir kısmını oluşturuyor.

LG G5 SE: 5.3 inç lik IPS LCD bir ekrana sahip bu ekran gövdenin %70 ‘lik bir kısmını oluşturuyor. G4 ile aynı çözünürlüğe sahip fakat ~554 ppi piksel yoğunluğu bulunduruyor. Gorilla Glass 4 ekran bulunduran cihazda Always On Display (her zaman açık ekran) modu da bulunuyor. Bu mod ekranı açmadan da cihazınıza gelen bildirimleri görmenizi sağlıyor bu özellik bataryanızı daha uzun kullanabilmek için kullanışlı bir yöntem.

İki cihazın önünde de bildirim LED’i bulunuyor.

İki cihazda çok yakın özelliklere sahip. İkisi de aynı çözünürlük seviyelerine sahip olmasına rağmen renklendirmede G5 SE birkaç ayrıntı ile öne çıkıyor. G5 SE Triluminos ve X-Reality teknolojisine sahip fakat temel olarak G5 SE,  G4 e oranla biraz daha yüksek parlaklığa sahip bu da görüntüleri gerçeğe biraz daha yaklaştırmayı sağlıyor.

Fakat bu demek değildir ki G4, G5 SE ‘ye oranla daha kötü ekrana sahip. Aksine iki cihazda da aşağıdaki fotoda görüldüğü gibi birbirine çok yakın sonuçlar çıkarıyor. Ancak yeni nesil ürünler elbette birkaç açıda öne çıkması gerekiyor.

2016-05-9--21-33-24

İki büyük cihazın görsel karşılaştırmasını yaptık. G5 SE metal gövde ve modüler tasarım ile G4 e göre biraz daha öne çıkıyor.

Donanım ve Performans Özellikleri

Geleneksel olarak yeni nesil cihazlar daima daha yüksek donanıma sahip olmalılardır. LG amiral gemisi olan G5 ‘in alt versiyonu G5 SE de biraz daha düşük donanım kullanıyor. G4 ile G5 SE arasındaki bazı farklılıkları aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

özellikler

İki cihaz da çok iyi performans sergiliyor. İkisinde de Android Marshmallow bulunuyor. G5 SE de Android sürümü 6.0.1 G4 ‘te ise 6.0 bu iki versiyon arasındaki farklılık ise güvenlik yaması güncellemesidir.

Muhtemelen aşina olduğunuz arayüze LG tarafından onlarca yenilik getiriliyor.LG nin ana ekran adlı arayüzü bir çok kullanıcı tarafından kullanışsız bulunsa da LG burada cihazın daha akıcı çalışması için geliştirme yapmış.İki cihazında yeni android versiyonu çok iyi iş çıkarıyor.

  LG G5 ve LG V20 Karşılaştırması

Biyometrik Okuyucu

Geçtiğimiz yıl bir takım üreticiler cihazlarında parmak izi okuyucu sensor kullandılar. Fakat LG tarafından G4 bu listenin dışında bırakıldı. Bu da doğal olarak cihaz hakkında negatif olarak değerlendirilmişti. Ancak LG 2016 yılında bu soruna çok güzel bir çözüm bulmuş gibi görünüyor.

G5 SE Güç (açma / kapama) tuşuna yerleştirilmiş olarak bulunan biyometrik okuyucu ile birlikte geliyor. Yuvarlak şekle sahip olan bu tuş sürekli parmak izinizi okur bunun için tuşa basmanız gerekmez sadece dokunmanız yeterli.

Bu özelliği kullanarak bir kaç parmak izini telefona kaydedip telefonunuz kilidini parmak izinizi okutarak açabilir Google Play ödemeleri yapabilirsiniz.

Batarya

G4 te 3000 mAh batarya bulunurken G5 SE de 2800 mAh batarya bulunuyor. İki cihazda değiştirilebilir batarya özelliğini barındırıyor. G4 Quick Charge 2.0 ve microUSB desteğiyle geliyor ama cihazın kutusunda bunu destekleyen bir adaptör bulunmuyor. G5 SE tarafındaysa iyi bir çözüm olan USB Type – C ve Quick Charge 3.0 ile geliyor.

Hızlı şarj sisteminde G4, G5 SE ye oranla biraz daha yavaş kalıyor yaklaşık olarak 30 dk kadar bir farklılık var.

Peki batarya tüketimi nasıl? Burada LG nin en son mobil cihazı olan G5 SE için büyük bir optimizasyon yaptığını söyleyebiliriz. Bir gün boyunca sosyal ağlar ve oyunlar kullanılarak gün boyunca yapılan testte batarya kullanımın %10 nun altına düşmediğini söyleyebiliriz. Bu da bir günü çok fazla sorun yaşamadan atlatabileceğiniz anlamına geliyor.

Aynı testle LG G4 ‘ü günün sonuna kadar kullanmak isterseniz muhtemelen akşamları cihazınızı şarj etme gereksinimi duyabilirsiniz. Bu tabiki sosyal ağları çok kullanan ve oyun oynayan biriyseniz karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Güç tasarruf modunda telefonunuzu biraz daha uzun kullanabilirsiniz.

G5 SE 200 mAh daha düşük kapasiteye sahip olmasına rağmen G4 ün önüne geçmeyi başarabiliyor.

Kamera Özellikleri

2016-05-9--21-30-40

LG G5 SE modelinde iki arka kameraya yer vermiş. Bu kameralardan biri 16 MP (f/1.8) diğeri ise 8 MP(f/2.4) çözünürlüğe sahip. 8 MP lik kamera 135 derecelik çekim alanına sahip ve bu gerçekten geniş çekimler yapabilmek için güzel bir seçenek. Fakat gece çekimleri için 16 MP lik kamerayı kullanmak daha güzel görüntüler almanızı sağlayacaktır. Burada hala lazer odaklamayı kullanan LG, üç eksenli OIS(Optik görüntü sabitleyici) LED flaşda barındırıyor.

Kameralar hala 2160p ‘yi 30 fps ‘le ve 1080p ‘yi 30 fps ile çekiyor. Aynı zamanda ön kamera da bulunan 8 MP kamera 2.0 diyafram açıklığı ile Full HD video yu 30fps ile çekebiliyor.

G4 16 MP (f/1.8) sensörü ve 28mm genişliği ile çok yakın özelliklerde çekimler yapabiliyor. Video kayıt kısmı 2160p ve 1080p yi aynı şekilde 30 fps ile çekim yapabiliyor ve çok hızlı HDR ayarı yapılabiliyor. Ön kamera ise aynı özelliklere sahip 1080p(Full HD) videoyu 30 fps ile çekebiliyor.

Çok genel bir şekilde ifade edecek olursak G4 hala iyi bir seçenek ikisi birbirine çok yakın sonuçlar verebiliyor.Gece çekimleri ikisininde neredeyse aynı.

Bu nedenle, Kameralar arasındaki en önemli fark G5 SE deki odak noktaları farkı ve G5 SE nin bize geniş açı çekim seçeneği sunması. İki noktada bize kolaylık sağlayan G5 SE çeşitli görüntüler yakalamak ve daha geniş açıyla çekim yapmayı sağlaması fotoğraf çekmekten zevk alanlar için vazgeçilmez diyebilirim.

Sonuç 

Fiyat farkı olarak G4 ülkemizde 1500 ₺ civarında G5 SE ise 1900 ₺ civarında bir satış rakamına sahip.

Tabiki yeni ürünün daha fazla avantajlarının olduğu kısımlar var G4 ten biraz daha üstün donanıma sahip ve arkada iki kamera bulunması. Daha şık görünüm alüminyum gövde diğer ekstra özellikler olarak USB Type – C ve modüler dizayn.

Yeni bir cep telefonu alacaklar için eğer bir çok ilginç özelliğe sahip telefon arayanlar için G5 SE iyi bir tercih olabilir. Fakat sadece iyi kamera, performans, zarif tasarımlı düşük fiyatlı cihaz bakanlar için de G4 hala iyi bir seçenek olabilir.

Bu makalede, tüm herşeyi dikkate alarak hareket etmek isteyip maliyete de pek önem vermiyorsanız G5 SE sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır. Amiral gemisi olan G5 ten çok absürt bir farkı bulunmuyor.

12 YORUMLAR

  1. LG G4 Quick Charge 3.0’ı destekliyor mu? aliexpressten qualcomm 3.0 araç şarj adaptörü almak istiyorum da eğer desteklemiyorsa boşuna o kadar parayı vermeyeyim.

  2. lg g4 gost screen sorunu vardı servise verdm ısrarla g5 istetm onaylanmadı yerine g5 se teklif ettiler onayladım sizce iyi yapmışmıyım yoksa g4 dahamı iyi bi yardımcı olurmuusnuz

    • ama g5 se pembe modeli varmı bunu teklif ettiler onayladım o kadar ısrar ettim ki bıktılar ama sonunda kabul ettirdim g5 se lütfen bi cvp verrmsniz cvbnza göre hareket edicem yok g4 alın derseniz g4 alıcam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here