Bugün LG G4 Kullanıcıları 196Mb. Boyutunda bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile LG G4 cihazlarında bir çok hatayı düzelttiği gibi iki yeni özellikte aktif edilmiş oldu. LG’nin Güncelleme detaylarında da belirttiği gibi Wi-Fi Calling ve Volte uygulamaları aktif edildi. Bu iki  güncellememin detaylarına ve ne işe yaradıklarına bakalım.

Ülkemizde 4.5G Teknolojisinin gelmesine sayılı günler kaldı, cihaz üreticileride donanım olarak hazır olan cihazlarını 4.5G teknolojisi ile daha iyi kullanılabilmesi için yeni güncellemeler yayımlıyor. LG G4 V20e güncellemesinin ana temeli HD kalitesinde ses ve görüntü aktarımını saglaması. HD kalitesinde ses ve görüntü aktarabilmesi için yüksek hızlı internete ihtiyaç duyuluyor. Ülkemizde de 1 Nisan itibari ile Yüksek hızlı internet erişimi sağlanacaktır.

lg g4 wifi calling nedir

Wİ-Fİ CALLİNG NEDİR ?

Şebekenin çekmediği noktalarda, Varsa Wi-Fi aracılığı ile bağlanarak %100 kesintisiz görüşme yapılan bir teknolojidir. Bu teknoloji uzun yıllardır ABD’de kullanılmaktaydı, ülkemize yeni gelmiş bir teknolojidir. Bu özelliği Operatörlerin desteklemesi gerekiyor. Wifi Calling teknonojisi ile uyumlu Operatörler tarafından bu teknolojiyi kullanabilirsiniz.

VOLTE NEDİR ?

Volte ‘nin açılımı “Voice over LTE” (VoLTE) 

 • Birini ararken aynı zamanda neden aradığınızı sms olarak gönderebileceksiniz ; Örneğin geç saatlerde telefona bakmadığını bildiğiniz bir arkadaşınız sabaha karşı arıyorsunuz , gerekçenizi aynı anda yazarsanız sizin için zaman ayırabilir.
 • Videolu arama – görüntülü konuşma esnasında ekranda karşılıklı çizimler ve tarifler yapabilirsiniz. Bu adres tarifi olabilir bir nesnenin özellikleri olabilir ya da onu sevdiğinizi göstermek için kalp çizmiş olabilirsiniz.
 • Videolu görüşmeler HD kalitesinde olacak . Şu an kullanılan görüntülü konuşmalara dikkat ettiyseniz kendi görüntünüz net karşı tarafın görüntüsü bulanıktır. Bu teknoloji ile karşı tarafa sizin , size karşı tarafın görüntüsüyformatta iletilecek.
 • Mp4 formatında 4 hatta 5 kanal ses transferi . Aslında bunu denemiş olmalısınız . Whatsapp üzerinden telefon görüşmesi yaptıysanız ses kalitesini de fark etmişsinizdir. Bu teknoloji ile telefon görüşmeleri de bu kalitede olacak.
 • Çağrı merkezlerinde sesli tanıma sistemleri yaygınlaşacak . Şu anda annenizin kızlık soyadına kadar inen güvenlik soruları kalkacak ve sesli tanıma sistemleri tam olarak oturacak . Hazırda kullanılan sesli tanıma sistemleri de var ama şu anda yok kadar az. Bu teknoloji ile daha yoğun kullanılabilecek.
 • Daha net ses ile iletişim oranı %90 lara çıkacak . Şu anda telefonda görüşme yaparken %30 gerçeklik %90 a kadar çıkacak.
 • Adres paylaşma devri başlayacak , daha önce google maps ın da dile getirdiği adres paylaş özelliği ile bir yandan telefonla görüşürken bir yandan harita üzerinde adres paylaşımı yapabileceksiniz. Muhtemelen şu diyalog kesin geçecek “bak ekrana şimdi , gördün mü işaretledim. Buraya gideceksin , sana göre ben de şu anda buradayım. ”
 • Çok büyük verileri bir çırpıda alıp gönderebileceğiz . Şu an telefonlarımızda birbirimize göndereceğimiz dosya boyutu sorunsuz 10 Mb düzeyinde . Bu teknoloji sayesinde Gb düzeyinde verileri birbirimize mobil şebekeler üzerinden gönderebileceğiz.

43 YORUMLAR

 1. Yaklaşık 2-3 yıldır G4 H815TR cihazımı kullanıyorum. Bir arkadaştan almıştım zamanında ve içinde 6.0 v20i yüklüydü. O zamanlar VoLTE ve VoWIFI seçenkleri aktifti ama kullanılmadığı için çok dikkat etmemiştim. Cihazıma reset attıktan sonra bu seçenekleri göremedim tekrar, çok da ilgilenmemiştim açıkçası.
  Şu an yurt dışındayım, Turkcell üzerinden bu iki özelliği aktifleştirdim fakat cihazımdan bu ayarları bulamadım. Sitede verdiğiniz 7.0 güncellemesini yaparsam gelir diye düşündüm yine gelmedi. Önceden olduğunu varsayarak tekrar v20i yükledim yine yoktu. Daha sonrasında 3 tane H815e ait farklı ülkelere ait romları yükledim ama sonuç alamadım. Hidden menüden de çok uğraştım. Kısacası hiçbir şekilde çözüm bulamadım. Daha önceden olup da gitmesinne anlam veremedim. Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

  • O seçenekler hard reset attıktan sonra siliniyor. Telefonunuza V20i sürümünden önceki sürümleri yükleyip güncellemeleri hard reset atmadan yüklemeniz gerekiyor. Aksi takdirde KDZ flashlamayla hiçbir şekilde o seçenekler gelmiyor.

   • Cevabınızın üzerine TR v20g rom flashlayıp ardından telefon üzerinden yazılım güncellemeye çalıştım. Son sürüm olmamasına rağmen zaten son sürüm kullanıyorsunuz diyip yeni güncellemeye izin vermiyor. Farklı ülkelerin de giriş romlarını yükleyip güncellemeye çalıştım fakat nafile. LG’nin G4 için güncelleme desteğini kesmesiyle ilgisi olabilir mi? Veya bu sorunu nasıl çözebilirim?

   • V20g versiyonu üzerine yüklemek istediğiniz sürümün KDZ dosyasını doğru bir şekilde indirin. LG UP programını ve sürücülerini eksiksiz kurmaya özen gösterin. Sitemizde yer alan LG UP ile stock rom yükleme makalemizi izleyerek KDZ dosyasını telefonunuza yükleyin.

 2. Sayın admin bende lg g3 d855 avrupa modeli. Var bu telefona fulmics yükledim .volte seçeneği var fakat aktif ettiğimde simge ‘s çıkmıyor. Biri demiş sadece tr olan g3 ler volteyi destekleyecekmiş bu doğru mudur.

   • Vodafone kullanıyorum ve 4.5g abonesiyim.4.5g aboneleri vodafone de aynı zamanda volte açık olarak kabul ediliyor.sitelerine baktım lg olarak en düşük lg g4 ü volte ye uygun göstermişler, oysa ki lg g3 de de bu özellik var ama açmıyor 3 operatör de.mail attım ama halen cevap bekliyorum. Hem yazılım hem donanım olarak volte yi destekliyor fakat neden açılmadı anlamadım. TR modelinde hiç güncelleme yok.

   • LG G4 telefonunuz TR garantili değilse VoLTE özelliği destekleyemez. Güncelleme konusunda ise servis en son güncellemeleri yapıp hard reset atarak size teslim etmiştir.

 3. Güncellemeden sonra asağıdaki uyarı geliyor ve telefonum kapanıp tekrar açıliyor.
  (LG Mobile Mobil Ağ Siz Geçerli Bir Sim Kart Takıp Yeniden Başlatana Kadar Kullanılmayacak.)

 4. iyi günler bana hiçbir güncelleme gelmedi. bilgisayardan da inceledim ama en son sürüm kullanıyorsunuz diyor. cihazım LG-H815. herhangi bir güncelleme yok, yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. Slm arkadaşlar lg g4 dün aldım güncelleme geldi bir sürü bu volte aktif di dedim resetleyim çop dosyalar gitsin diye ama formattan sonra şebeke gücü azaldı birde volte aktifti Oda gitti bu konuda bir yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. Şu ram sorunuda çözülse sonraki güncelleme ile 10 numara olacak..Sıkıntı olmuyor gerçi bütün uygulamaları aynı anda açıyorum tık demiyor.Ama boşta bile olsa ram kullanımına baktığımda 500mb altında oluyor genelde..

 7. E simdi geldi bu tekrar gitti normal samsun telefonlarindiki gibi sebeke ustunden yapamiyormuyuz goruntulu aramayi tam olarak anlayip uygulayan varsa bu mesaji bi cevaolasin allah rizasi icin

  • Arkadaslar goruntulu arama LG cihazlarina geldi ama bu VoLTE denilen program skayp mesingir bunun gibi ek programlarla calisicakmis yani LG nin patentinde boyle bir sebeke üzerinden gorusme yok ben arastirdim az bilgi edindim paylasayim dedim

  • Voice Mate bu güncellemeyle gelen bir uygulama değil.

   Bugün gelen güncelleme yazılım güncellemesiydi.

   Voice Mate ses kayıt uygulamasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here