LG G5 adeta bomba gibi geliyor!

3
205

LG G5: Çift ekran, çift arka kamera!
LG G5 adeta bomba gibi düşecek! Bir de bataryası ‘tak/çıkar’ olursa tadından yenmez!

Galaxy S7 ile birlikte yakın geleceğin en merak edilen 2 modelinden birisi olan LG G5‘e yönelik fısıltılar şiddetini arttırarak gelmeyi sürdürüyor.

VentureBeat’in aktardığı habere göre model selefi G4 ile LG’nin çift ekranlı yeni nesil amiral gemisi V10’un harmanı olacakmış ki sadece bu bile başlı başına merakımızı arttırmaya yetiyor zaten.

Ana ekranının 5.3-inç (2560×1440) olacağı ifade edilen LG G5’e yönelik ilk dikkat çeken detay aynı V10’daki gibi yüksek çözünürlükte (1040×160) bir yardımcı ekrana sahip olacağı.

resized_24bbc-92165ec0resized_fec78291374f2tmp19472img2015122215215781632337

LG G5 ile birlikte ‘Magic Slot’ diye yeni bir özellikten de bahsediliyor. ‘Sihirli Yuva’ gibisinden tanımlayabileceğimiz bu özelliğin olayı bize ek işlevsellik sunacak oluşu. Örneğin arka kamerayla dairesel çekim (360 derece) yapabilecek veyahut fiziksel klavye ile birlikte kullanabileceğiz.

Çift lensle tasarlanacak 16MP’lik arka kameraları sayesinde 135 dereceye kadar geniş açılı görüntüleyebilecek olan modelde çift LED flaş ve lazer otmatik odaklanmaya yer verilecek. Ön kamera ise 8MP çözünürlüğünde. Bildiğimiz gibi LG G4 çıkışıyla birlikte en iyi kameraya sahip akıllı telefon olmuş ve bu unvanını Xperia Z5 gelene dek de sürdürmüştü. Ki kendisi halen bu noktada pazarın en iyi çözümlerinden birisi olmayı da sürdürüyor.

 

Snapdragon 820 yongaseti ile güçlendirilecek ve 3GB RAM (Buraya bir mim düşelim, 4GB olması bizce yüksek olasılık) ile desteklenecek olan telefonun dahili hafızası ise 32GB olacak. MicroSD yuvası olup olmayacağı belirsiz ama tahminimizce olacaktır.
Bir diğer üzücü detaysa bataryaya yönelik. Şöyle ki selefinde 3400mAh’lık batarya kullanan LG bu defa kapasiteyi 2800mAh’a çekecek imiş. Bu %25’lik bir kırpıntı demek ki haliyle son derece ciddi bir fark. Tamam Snapdragon 820 daha az güç tüketiyor keza Android 6 ile birlikte Doze ismi verilen bir batarya tasarruf modu geliyor ama açıkçası yine de yeterli olaağını düşünmüyoruz. Tahminimizce artılar ve eksiler birbirini kapatır ve bu da selefi ile aynı gider. Yani 1 bilemedik 1.5 gün kadar. Bu arada tak/çıkar yapabileceksek ne ala inşallah bütünleşik değildir.

LG’nin selefinde olduğu gibi deri arka kapak vb. gibi tasarıma mı gideceği yoksa V10’daki gibi kauçuk formda ve dayanıklı kasa mı kullanacağı ise henüz belirsiz. Umarız ikincisi olur.

Evet; şimdilik detaylar böyle. Modelin tanıtımı önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yapılacak. Muhtemelen Nisan gibi de satışa sunulur.
Parmak izi okuyucusu ise (maalesef) arkada konumlandırılacak. Açıkçası üreticilerin neden parmak izini arkaya yerleştirdiklerini anlamak güç. İşlevselliği minimuma indirgeyen yer burası çünkü. En basitinden bir bildirim geldiğinde dahi masadan kaldırmak zorunda kalıyoruz telefonu. Tasarımsal kısıtlamalardan ötürü ön koyamıyorlarsa da (malum ana akran tuşuna yer vermiyor bu tür modeller) Sony’nin yaptığı gibi yana koysalar en azından.

PAYLAŞ
LGDestek.NET Kurucusu ve aynı zamanda LG Kullanıcıları için içerik üreten yazar.
  • LG5fiyasko

    G5teki özellikleri alıp g3e eklesinler daha çok iş görür ve beğenilir. bence bataryanın alttan çekilip çıkarılması telefonu daha özgün yapmış lakin çıkarıldığında telefon iğrenç duruyor. v10 müthiş tasarım,lg beni çok şaşırttı.

  • HDEGİRMENCİ

    resimdeki gibi kamera flash ve lazeri bir oval çerçeve içine koyarlarsa çok sıradanlaşacak g3 ün şıklığı ve zerafeti önce g4 ve devamında g5 ile tamamen bozulmuşa ve sıradanlaşmışa benziyor.g3 ön panelin altını kasa rengi yapmışlardı ve hatları yuvarlakdı g4 de bu tasarım yok edildi sıradanlaştı gördüğüm kadarıyla g5 de de arka dizaynı mahfetmişler g3 benim için lg marka son telefon olacak gittiği yere kadar tasarım ödülü alan bu şıklık ve zerafetle devam ederim.taki birileri daha bu çizgiyi yakalayana kadar.

  • hdegirmenci

    LG G3 32 GB SAHİBİYİM ARKA TUŞLARI KULLANMA GEREKSİNİMİ HİÇ DUYMADIM ZATEN LAZIM OLAN HERŞEY EKRAN İÇİN TASARLAMIŞ MASA ÜSTÜNDE DURUKEN DAHİ ARKA TUŞLARA GERE DUYULMUYOR ARTIK BU KOLAYLIKLARI KEŞFEDELİM VE TUŞ DEVRİNİ KAPATALIM SONY YANLARA TUŞ KOYMAKLA KASAYI BİR TAKOZ HALİNE GETİRDİ.