İlginç tasarımıyla karşımıza çıkan LG G5 modelinin son zamanlarda ortaya çıkan GPS problemi ile ilgili çözüm arayışı sona erdi. 2016 yılının amiral gemisi ile ilgili oluşan sorun için yabancı kaynaklar tarafından çözümler paylaşıldı. Çözülen paylaşımda LG G5 GPS sorunu “mükemmel” bir sonuç vermese de başka bir LG G5 modeliyle karşılaştırıldığında daha verimli çalışıyor. Bu çözümün LG G5 SE modelinde de çalışabileceği düşünülüyor.

LG G5 GPS Sorunu Çözümü

İlk olarak bilgi vermemiz gerekirse LG G5 GPS sorunu ile ilgili yapılacak çözüm, akıllı telefonu garanti dışı bırakmaktadır. Bu işlemlerde telefonun arka tarafı açılıp anakartına ulaşılacağından yöntemi, telefonu garanti dışı kalan kullanıcılar kolaylıkla yapabilir.

Uzun zamandır firmanın tasarladığı anten tasarımı neredeyse her akıllı telefonun üst kısmında sağ ve sol bölgelerde yer alan kısımlardan tasarlanıp inşa ediliyor. Telefonunuzun arkasını açtığınızda karşınıza çıkacak sistemde çift kameranın hizasında, sol ve sağ köşelerde yer alan antenler üzerinden GPS verisi alınıyor.

Bu bölgede yer alan antenler, termal macun yardımıyla o bölgede durmaktadır. Görülen metal örgüler anten görevi yaparak GPS verisi alıyor ve bize yansıtıyor. Zamanla akıllı telefonun ısınması ve alttaki macunun veya yapışkanın oraya yayılması ve kaplaması da metal örgüleri kaplıyor ve sinyali zayıflatıyor. Bu bölgelerde oluşan ısınmayla birkaç LG G5 kullanısı maalesef bu sorunu yaşıyor. Bu sorunun çözümü ise çok basit.

  [8.1][H870] LG G6 Resurrection Remix v6.0.0 Yükleme Rehberi

Yanlarda bulunan metal örgülere zarar verilmeden konulacak alüminyum folyo desteği, akıllı telefonunuzda GPS desteğini artıracak ve sinyalin güçlenmesini sağlayacak. Bu yöntem, başta da bahsettiğimiz gibi garanti dışı bir yöntemdir. Garantisi devam eden kullanıcıların en yakın teknik servise gitmelerini öneririz. Kullanıcı hatası olmayan tüm sorunlar garanti kapsamında onarılır.

Birkaç kişi bu sorunun yapışkanın kaplamasından dolayı olduğunu söylese de asıl sorunun PCB panellerden kaynaklandığını söylüyor. Bunun sebebinin ise LCD panelin etrafında bulunan antenlerin metal çerçeve yerine plastik çerçevede yer alması GPS sorununa neden oluyor. Bu bilgiden yola çıkılarak akıllı telefonun donanım tasarımında bir yanlışlık yapıldığı söylenebilir. Çerçevenin plastik olması her ne kadar alüminyum folyo kullanılsa da veriyi engelleyecektir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here