Akıllı telefonların hayatımıza girdiklerinden bu yana teknoloji gelişmekte ve biz bu gelişen teknolojinin en yenisini ve en iyisini istemekteyiz. Bu zamanlarda akıllı telefonlarda performans aradığımız en önemli kriterdir. Performansı belirleyen en önemli faktörlerden birisi de bünyesinde bulundurduğu işlemcidir.

Birçok firma Qualcomm gibi bilinen bir işlemciyi kullanırken bazı firmalar ise kendi işlemcilerini üretip kullanmaktadır. Samsung “Exynos” adını verdiği işlemcilerini, Huawei “Kirin” adını verdiği işlemcileri,Apple‘ın ise Apple A serisi adını verdiği işlemcileri kullanarak telefonlarını üretir. Koreli üretici LG‘nin de artık adını verdiği bir işlemcisi olacak. “LG NUCLUN 2″

LG Nuclun 2 işlemci

LG NUCLUN 2 işlemcisinin Qualcomm Snapdragon 625 seviyesinde performans gösteren bir işlemci olacağı söyleniyor. Koreli firma, LG G5 ile piyasaya damgasını vurmuştu ve telefonu tasarımıyla ön plana çıkarıp dünyanın ilk modüler akıllı telefonu olma özelliğine sahiplendirmişti. Bu tasarımı başka işlemciler yerine Samsung gibi kendi işlemcileriyle yapmak isteyen LG firmasının LG NUCLUN 2 işlemcisini üreteceği duyuruldu.

Akıllı telefon üretiminde başarı çizgisini yakalayan firma öznel anlamda işlemci tarafında da kendisini yükseltmeye çalışmak istiyor. Ekran ve batarya üretimi yapabilen firma LG NUCLUN 2 adındaki kendi yerli işlemcisiyle cihazlarını ön plana çıkarmaya çalışmak istiyor. İşlemci tarafında bağımsız olmak için yaklaşık 12 ay çalışan LG yetkilileri Samsung firmasının Exynos 7420 işlemcisinin değerinde bir işlemci üretmeyi başardı ve bununla ilgili bilgiler de yayınlandı.

lg_chip

LG Nuclun 2 İşlemci Performansı

LG bir yıldır yaptığı testlerde uygun bir işlemci üretmek için uğraşmış ve bunu başarmış geçen sene tek çekirdek performansında 1796 MHZ, çoklu çekirdek de ise 5392 MHZ hızları arasında bir puan alan işlemciyi orta sınıf işlemci yapmak için uğraşmış ve 14 nm üreterek tek çekirdekte 1302 MHZ, çoklu çekirdek de ise 3278 MHZ hızlarında sabitlemiştir.

Bakalım LG NUCLUN 2 adındaki yeni işlemci bizlere neler sunacak….

PAYLAŞ
LG akıllı telefonları üzerine yazılım güncelleme, root-rom rehberleri ve teknik servis ile ilgili bilgilerim bulunmaktadır.