LG V20 incelemesi

3
3666

2016 yılının ikinci yarısında tanıtılan telefonlar arasında en iyilerinden biri olan LG V20’nin 5.7″ büyüklüğündeki ekranı Samsung ve Apple’dan ayıran en büyük özelliğiydi.

Ayrıca diğer cihazların hiçbirinde bulunmayan birkaç özelliği ile benzersiz bir cihaz. Küçük bir alana çok yoğun bir şekilde sıkıştırılmış akıllı telefon dünyasında hala yenilikler için bolca alan bulunduğunu ispatlıyor.

LG V20’yi 1 haftadan fazla günlük olarak kullanarak iPhone ve Galaxy serilerinin yerini almaya değer bir telefon olup olmadığını denedik.fb_img_1476995664432

1. İlk önce sonuç ile başlayalım:

LG V20 ortalama bir kullanıcı için fazla karmaşık olabilir, daha bilgili kullanıcılar için ise çok uygun bir cihaz.

Neden? Ana neden LG’nin arayüzü gibi görünmekte; kullanıcılara çok fazla seçenek sunması ve kafa karıştırıcı sorular sorması… Örneğin, uygulama çekmecesi olmayan arayüz çok karmaşık gelebilir ya da hangi arayüzü kullanmak istediğini sorması da kullanıcıların kafasını karıştırabilir.  LG’nin çift ekran uygulaması da kısıtlı ve genellikle kullanışsız, ayrıca manuel video kontrolü ve hi-fi ses sistemi gibi birçok uygulama LG V20 için aşırıya kaçmış diyebiliriz.

2. Sağlam kasa ama suya dayanıklı değil

LG V10‘un halefi olan LG V20’nin tasarımına güzel demek biraz zor. Tank gibi görünmesine rağmen tarz konusunda eksikleri bulunuyor. Cihaz çirkin demiyoruz ancak daha iyi bir tasarım yapılabilir miydi sorusu aklmıza geliyor. LG V20 dış görünüş ve sağlamlık açısından oldukça iyi bir ayar tutturuyor. Dayanıklılık konusunda, cihazın kasasında 6013-serisi alüminyum alaşımdan oluşan hafif ancak dayanıklı malzeme kullanılmış. En tepedeki ve alttaki kenarları daha önceki telefonlarda kullanılan poli-karbonat maddesinden %24 daha sağlam bir maddeden yapılmış. Selefi LG V10’da olduğu gibi LG V20’de de MIL-STD-810G standartlarında düşme ve darbe korumasına sahip. Bu da LG V20’nin normal bir telefona oranla fiziksel darbeye daha çok dayanıklı olduğu anlamına geliyor. Bütün bu sert koşullara dayanıklı olmasına rağmen LG V20 suya karşı herhangi bir koruma sağlamıyor, yani havuz kenarında selfie çekmek telefonunuz için çok riskli bir hale gelebilir dikkatli olun.
 fb_img_1476995681304

3. İkincil ekran V10’dan daha kullanışlı

LG V10‘un en önemli özelliği V20‘de daha geliştirilmiş bir şekilde varlığını koruyor. İkinci ekran daha çok özelliğe sahip olarak V20’de kullanılmaya devam ediyor. İkinci ekranla yapabileceğiniz şeylerden bazıları; son 5 uygulamayı görüntüleyebilme, 5 favori uygulamanızın kısayollarını ekleme, Spotify dahil medya kontrolü, rehberden 5 kişi ekleyebilme, çeşitli ayarlardan oluşan bir sütun oluşturma, gelecek takvim olayı, imza sütunu oluşturma (istediğiniz bir yazıyı yazdırabilme). Bütün bu özelliklere rağmen ikinci ekran mükemmel değil. Örneğin bir bildirim geldiği zaman, bu bildirimi sadece birkaç saniyeliğine gösterip kullanıcıya bildirimi okuma şansı tanımaması çok bariz bir problemi. Başka bir sıkıntısı ise ikinci ekranın en üstte olmasından dolayı tek elle ulaşmanın mümkün olmaması. Pil ömrü olarak ise 2 saatte pilin %1’ini kullanması oldukça önemli bir artı.

4. Mavi tonlarında renk veren ana ekran

LG V serisini diğer akıllı telefonlardan farklı kılan özelliği ikinci ekranı olmasına rağmen, telefonu kullanırken en çok zamanı 5.7” boyutundaki ana ekranla geçiriyoruz. Ne yazık ki LG bu büyük ekranında kullandığı panel renk dengesi açısından çok başarılı sayılmaz. LG V20‘nin büyük ekranında beyazlar renkler fark edilebilir mavimsi görünüyor, bunu da renk sıcaklığı testinden aldığı 9000K’lık puan ile kanıtlamakta. Bu mavilik, fiyatı daha ucuz olan alt segmentteki cihazlarda ara sıra karşılaşılabilen bir durum ancak, en üst segmentteki bir akıllı telefonda bu gibi bir sorunu görmek hoş olmasa gerek. Son kullanıcı bu durumun farkına varmasa bile V20’deki bu kusur, renk dengesi iyi olan bir cihazın yanında iken bariz bir şekilde belli oluyor.
 fb_img_1476995702393

5. Performans en üst seviyede

LG V20’nin kasasının altında Qualcomm Snapdragon 820 çipseti ile birlikte 4 GB RAM bulunmakta. Bu ikili sayesinde LG V20 günülük kullanım için oldukça hızlı ve hiç takılmadan iş görebilecek bir akıllı telefon. Arayüz, her uygulamayı problem çıkartmadan çalıştırıyor ve verdiğiniz komutlara anında cevap veriyor. Uygulamalar arasında geçiş yapmak da, 4 GB RAM bulunduğu için oldukça hızlı. Aynı anda birçok uygulamayı açıp anında aralarında geçiş yapabilirsiniz. Çoklu işlemden söz etmişken, bir oyunu açıp oynadıktan birkaç saat sonra o oyunu tekrar açtığınızda kaldığınız yerden devam etmek gerçekten çok keyif veren bir durum. Bu durum tabi ki diğer uygulamalarda da geçerli, uygulamayı kapattıktan sonra yarım kalan bir işinize en baştan başlamak gibi bir derdiniz olmayacak.

6. Geniş açılı ikinci kamera havalı, birinci kamera ise daha kaliteli görüntü elde etmeyi sağlıyor.

Evet, LG V20 iki ekrana sahip olmasının yanında iki adet arka kameraya sahip. Bir tanesi LG G5 ve V10’da olan 16mp ve oldukça detaylı, kaliteli ve dengeli renkler yakalayan asıl kamera, diğeri ise başka markalarda bulunmayan 8mp geniş açılı kamera. Geniş açılı kamera, normal kameraya göre gündüzleri daha az kaliteli, gece ise oldukça kötü çekimler yapıyor. Çekim kalitesinin düşük olmasına rağmen geniş açılı lensi ile o kadar çok alanı içine alıyor ki, bazı fotoğraf düşkünleri için vazgeçilmez bir araç haline geldi. Dar alanda video ya da fotoğraf çekecekseniz, bu geniş açılı kamera muhtemelen bütün alanı ekrana sığdıracaktır ve böylece hem manzara hem de mimari fotoğraf çekimlerinizi çok daha etkileyici bir hale getirecek.

7. Geniş açılı selfie kamerası

Ön kameralar genellikle ikiye ayrılır; iPhone’lar gibi tek kişinin içine sığabildiği, dar açılı ama kaliteli çekim yapan geleneksel kameralar ve grup fotoğraflarında birçok kişiyi içine alabilen, daha iyi açıya sahip, belirli bir standart çekim yapan geniş açılı kameralar. LG V20 bu iki kamera modunu da tek bir kamerada kullanıcıya sunmayı başarmış. 120 derecelik geniş açılı lens, 5mp çözünürlüklü ve F1.9 diyafram açıklığına sahip ön kamera ideal koşullarda detay ve renkleri iyi ve doğru bir şekilde yakalamanızı sağlıyor.
 fb_img_1476995676913

8. Gömülü Hi-Fi: Yüksek kaliteli ses sistemi

LG V20’nin en çok merak uyandıran özelliklerinden birisi olan ‘Quad DAC‘ sistem desteği ESS SABRE ES9218 çipi üzerine kurulu. Ses sistemleri ile çok haşır neşir olmayanlar için özetleyelim; DAC modülü dijital ses sinyalini analog ses sinyaline çevirerek 3.5mm kulaklık çıkışına yönlendirir. LG V20’nin içinde dört adet paralel çalışan DAC modulü bulunmakta. Böylece çok düşük seviyedeki gürültü ve distorsiyonlara bile etki eder. Diğer kulaklık çıkışlarına karşı olan asıl avantajı ise en kaliteli, profesyonel kulaklıkları hiç zorlanmadan çalıştırabilmesi. Eğer bir yüksek empedans değerine sahip stüdyo hoparlör çiftiniz varsa, LG V20 bunu da çalıştırıp, güçlü, temiz ve dinamik ses vereceğinden emin olabilirsiniz.

9.Rahatça kullanabileceğiniz 64GB depolama alanı, genişletebilirsiniz de

2016 yılında birçok üst sınıf telefon 64GB dahili hafıza ile piyasalara sürüldü. Böylece kısa süre içinde hafızaların dolma endişesi giderilmiş oldu. 4K videolar için gerekli yüksek depolama alanı nedeniyle, geniş hafıza boyutları artık lüks olmaktan çıkıp bir gereklilik haline geldi. V20 64GB depolama alanını UFS 2.0 standartı ile kullanarak daha hızlı erişim sağlıyor. Ayrıca microSD kart ile çok daha fazla depolama alanına sahip olabilirsiniz.

10. Pil ömrü çok iyi değil, ortalama

LG, V20 ile daha yüksek kapasiteli pil kullanıyor, yine de ucu ucuna günü kurtarıyor. 3200mAh pil ile günlük kullanımda bir günden fazlasını geçirmeniz pek olası değil. Daha sık kullanımda ise cihazı gün içinde en az bir kere şarj etmeniz gerekecektir. Neyse ki V20’de hızlı şarj özelliği var ve pilin yarısından %100’e kadar doldurmak bir saatten az zaman alıyor. Birkaç dakika  şarja taksanız bile pildeki artış tatmin edici olacaktır.

11. V20 kolayca çıkartılabilir pile sahip olan tek üst sınıf akıllı telefon

LG V20’nin yan tarafında bulunan küçük tuş dikkatinizi çekmiştir. Bu tuş ile arka kapak açılarak kullanıcının pil, sim kart ve microSD kart yuvalarına kolayca ulaşması sağlanıyor. Pil değiştirmek günlük, standart kullanıcıların çok fazla talep ettiği bir özellik olmasa da, akıllı cihazlarla ilgili daha çok teknik bilgiye sahip kullanıcılar için oldukça olumlu bir özellik. Bu özellik ile LG V20 üst seviye akıllı telefonların bir adım önüne geçmekte.

3 YORUMLAR

  1. Lg v10 sahibiyim.Lg lerin ekranında oluşan ghost screen ekran yapışması ve panellerden ışık sızması probleminden haberim yoktu.Bir süre sonra akşam üst panelde ve ana ekranın sol kenarı boyunca ışık sızdığını ve özellikle açık renk olmayan duvar kağıdında bir önceki uygulamanın görüntüsünün ekranda belli bir süre kaldığını farkettim servisine müracaat ettim bunların lg taragından hata veya kusur olarak kabul edilmediği hiçbir şekilde bırakın değişimi tamire dahi kabul edikmeyeceğini öğrendim.

    İnternette araştırdığımda özellikle Şikayet var sitesinde sürüyle insanın mağduriyetini gördüm şimdi bendr bu mağdurların içindeyim.incelemeyi derinleştirdim ve hemen tüm serilerde kronik olarak çıktığını hatta bootlop denen bir arızında kronik olduğunu gördüm şimdi bu tür bir arızanında çıkmaması için dua ediyorum.

  2. Pil ömrünü sorun etmeyin kardeşlerim. LG G3 kullanıyorum LG şarj kiti sayesinde batarya deşarj olduğu anda 10 saniyede yedek bataryayı takıp kalfığım yerden ve. 90 dakika süren şarj süresinden kar ediyorum. Bu şarj kitine sahip olan kimse imkanı yok şarj problemi çekmez, çekemez. LG FOREVER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here