LG ve Microsoft Yapay Zekaya Sahip Otomobil Devriminde Ortak Oluyor

0
134

LG Electronics teknoloji dünyasında devrim niteliğinde adımlar atmaya hızla devam ediyor. LG ve Microsoft ortaklığa giderek yapay zekaya sahip otomobil konusunda büyük gelişmelere imza atacağa benziyor.

LG Electornics otonom sürüş, bilgi ve eğlence sistemi alanındaki konumunu daha fazla üst seviyelere çıkarmak ve daha da büyütmek amacıyla Microsoft ile iş birliğine adım atıldı. İş birliği kapsamında LG, mevcut dijital platformunun şirket için ana büyüme motorlarından biri olarak görülen araç endüstrisi için dönüşümünü Microsoft’un gelecekteki sürücüsüz araba yazılımı ile birlikte Microsoft’un Azure bulut ve yapay zeka teknolojilerini de kullanarak hızlandırmayı düşündüğü açıklandı. 

LG, Microsoft’un yapay zeka bilgisini İleri Sürücü Destek Sistemleri (ADAS), Sürücü Durum İzleme Kamerası (DSM) ve Çok Amaçlı Ön Kamera ürünlerine uygulayarak Microsoft’un sanal asistan çözümünü kendi bilgi ve eğlence sistemlerine dahil edeceği açıklandı. Azure ile veri toplama, otomatik sürüş yazılımının daha da akıllıca büyümesine yardımcı olacak bir kütüphane oluşturmak için otomatik olarak yüklenebilme özelliği mevcut olacak.

Yapay zekaya sahip sürücüsüz araçlar trafiği birkaç dakikada kaydetme özelliğine sahip olacak

LG’nin gelecek dönemlerdeki planları arasında en son teknolojiyi kullanarak yenilikçi dijital gelişim ve pilot çalışmalar oluşturmak ve geliştirmek adına çalışmalar yapılacağı açıklandı.

Microsoft Azure tarafından desteklenen yüksek performanslı Bilgi İşlem (HPC) ve grafik işlem birimi (GPU), LG Yapay Zeka’nın otomatik sürüş yazılımını geliştirmesi ve öğrenmesi için gereken süreyi de çok büyük ölçüde azaltacağı biliniyor. Günümüzde otomatik sürüş sistemlerinin şehirlerdeki yol ve trafik yapılarını kavrayabilmesi için 1 günden fazla zaman gerekirken, Azure ile sadece birkaç dakika süreceği için hayatımızı oldukça kolaylaştıracağı açıklandı.

  Snapdragon 835 Tanıtıldı, İşte Özellikleri!

Azure, yapay zeka otomatik sürüş yazılımının sürücülerin farklı kalıplarını öğrenmesinin yanı sıra yayalar ve diğer nesneleri de ayırt etmesine de yardımcı oluyor. İleri Sürücü Destek Sistemleri içerisine Azure tarafından geliştirilen yapay zeka otomatik sürüş yazılımını ekleyerek, Sürücü Durum İzleme Kamera ve Çok Amaçlı Ön Kamera’nın performansı çarpıcı biçimde geliştirmeye yönelik adımlar atılıyor. Kendi kendine sürüş yazılımını eğitme yeteneğine ek olarak, Azure ayrıca AI hizmetleriyle birlikte ses etkin bir Sanal Asistan Çözüm Hızlandırıcısına sahiptir. Azure’un yardımıyla, LG’nin araç bilgi-eğlence sistemi, sürücülerin yoldaki trafik koşullarını kolayca ve hızlı bir şekilde kontrol etmelerini, yakındaki restoranları aramasını, sık kullanılan şarkıları çağırmasını ve daha fazlasını yapmasını sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan LG Araç Yedek Parçaları Bölümü Başkanı Kim Jin-yong, “LG olarak bu iş birliğinden beklentimiz, Microsoft’un gelişmiş bulut altyapısının otomotiv bileşenleriyle bir araya gelerek endüstriyi bir bütün olarak hızlandırmasıdır. Biz Microsoft ve LG teknolojilerinin bir araya gelmesinin kendi kendini idare eden araçlar için yapay zekanın da yeni bir referans noktası oluşturacağından eminiz” dedi.

Microsoft’ta Otomotiv Bölümü Genel Müdürü Sanjay Ravi ise LG ve Microsoft, taşımacılığın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olabilir. Birlikte çalışarak, otomobil üreticilerine farklılaşmış mobilite deneyimleri sunma, yeni hizmetler ve gelir fırsatları yaratma ve daha güvenli, daha akıllı ve daha sürdürülebilir araçlar oluşturma yetisi verebiliriz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here