Gün geçtikçe sayısında artış göstermeye devam eden IP68 sertifikasının küçük bir sorunu baş gösterdi. Neredeyse her yeni akıllı telefonda kullanılan IP68 suya ve toza dayanıklılık sertifikası, son günlerde dayanıksız hale gelmeye başladı. Birçok akıllı telefon kullanıcıları, telefonunda bulunan IP68 özelliğine güvenerek telefonuyla havuza giriyor veya musluk suyunda yıkıyor. Bu yapılan işlemlerden sonra telefonun birçok yerinde su damlacıkları kalmasıyla birlikte sorun da beraberinde geliyor. Bu sorun “şarj yuvasında nem algılandı” uyarısı oluyor.

Şarj Yuvasında Nem Algılandı Sorunu Nedir?

İnsanlar, kullandıkları telefonun IP68 sertifikasına güvenerek telefonlarıyla suya girmekten korkmuyorlar. Kağıt üstünde 1.5 metre derinlikte 30 dakika kalabilme imkanı sunam bu sertifikaya hiç de güvenmemek gerekiyor. Son zamanlarda baş gösteren yeni sorun “şarj yuvasında nem algılandı” oluyor. Bu uyarıyı yaşayan kullanıcılar, telefonlarını sudan çıkarttıktan sonra şarj etmek istediklerinde karşılaşıyor. Sıkı bir şekilde kuruladığımızı düşündüğümüz telefonumuzu ister istemez ıslak şekilde şarja takıyoruz. Bu durum, ileride feci sonuçlara yol açabilir.

Birçok çözümü sunulan bu nem algılandı sorununun kesin bir çözümü henüz bilinmiyor. Birkaç kullanıcının deneyimiyle yapılan durumlarla çözülen bu için önerilenler şunlardır:

 1.  Telefonunuzu çok iyi bir şekilde kurulamanız gerekmektedir. Özellikle şarj girişine yumuşak dokuya sahip araçlarla ufak dokunuşlar yaparak nemi çekmelisiniz.
 2. Bu uyarıyı aldığınızda telefonunuzu temizlediğiniz halde çözümlüyorsa kapatın. Telefon kapalı iken şarj etmeyi deneyin. Şarj oluyorsa birkaç dakika bekleyin ve telefonu açıp şarj etmeye devam edin.
 3. Telefonun şarj etme sorunu devam ediyorsa USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayara bağladıktan sonra telefonda çıkan seçeneklerde “sadece şarj” seçeneğini uygulayın.
 4. Telefonunuz hala şarj etme moduna geçmiyorsa Ayarlar-Genel-Telefon Hakkında-Uygulamalar-sağ üst köşeden 3 noktaya tıklayıp Uygulama Yapılandır kısmına girin. Burada Özel Erişim – Sistem Ayarlarını Değiştir adımlarını takip edip sağ üst köşeden 3 noktaya tıklayıp “Sistemi Göster” seçeneğine tıklayın. LG Sistem Server adımını takip edip Sistem Ayarları İzinleri bölümünü kapatın. Sonraki aşamada Uygulamalar menüsünde sağ üst köşeden 3 noktaya tıklayıp “Sistemi Göster” deyin. Yine LG System Server adımına girip “Sessiz” modunu aktif edin.
 5. Bu çözümler işe yaramıyorsa telefonun tüm parçalarını (çıkarabildiğinizi) çıkarın. Tüm parçaları ve telefonu bir pirincin içine gömün. Telefonu ve parçalarını en az 24 saat pirinçte bekletin ve çıkarın. Telefon parçalarını takıp şarj etme durumunu deneyin.
 6. Bu durumlardan hiçbiri sorunu çözmüyorsa sensörlerle sorun olma ihtimali yüksektir. En kısa sürede telefonunuzu teknik servise götürün.
  LG Teknik Servis Cihaz Sorgulama

Bu ve bunun gibi çözümleri olan takipçilerimiz, bizlere yorum yaparak kendi çözümlerini iletebilirler. Son olarak not eklemek gerekirse şarj yuvasında nem algılandı uyarısı, akıllı telefonlarda güvenlik uyarısıdır. Bu güvenlik uyarısı sayesinde telefonlarımızda elektriksel akım olmaz ve böylelikle telefon kısa devreye maruz kalmaz. Telefonunuzu gerekmedikçe şarj yuvası nemli iken şarj etmeye çalışmayın.

13 YORUMLAR

  • Telefonlara su geçirmez denilmez, suya dayanıklı denilir. Bu dayanıklılık firmalara göre IP65, IP67 veya IP68 sertifikası ile farklılık gösterir.

 1. Lg g6 9.0 surum kullaniyorum bende telefon hakkinda kisminda uygulamalar yok yazılım sürümü kernel sürümü var yardımcı olurmusunuz ? Sessiz modunu aktif edemiyorum

 2. LG g6 h870 kullanıcısıyım spigenin type c hdmi dönüştürücü kablosunu taktığımda nem alğılandı diyor ama LG g5 te aynı kablo çalışıyor dediklerinizi denedim ama işe yaramadı bir çözümü var mı

 3. ben bu sorunu lg g6 da yaşadım ama hiç suya girmedim özellikle 5 6 gün ecdeydim uçak modundaydı tel hiç şarj hazcamadı bende yapmadım 6.gün teli uçak modundan bi açtım bu sorun çıktı şarj da almadı fönle kuruttum olmadı biraz daha bekledim 2 3 saat sonra düzeldi…yani evim nemli obie etkileye bilmiş

 4. Bence nem sorunu sağ elle tuttugumuzdan kaynaklanıyor çünkü kılıç parmağımoz şarj söketine geliyor özellikle sıcak ve nemli havalarda ter yapıp sökete geçiuor yolsa bu sorun kesinlikle olmazdı dikkat ettim ne zaman kılıç parmagım la fazla duraa hata veriyor nem algılıyo ama sonra geciyor bu 4. Telefonum lg g6 hayal kırıklıgı yarattı bu sefer sanırım bir sonraki telefonum samsung olacak 🙁

   • İşte bu sorun a karşılık hiç bir önlem alınmamasıda ilginç bir durum daha önceki serilerde hiç sorun yaşamamıştım ilk defa başıma geldi ama çözdüm telefonu serce parmagıma cok dikkat ediyorum özellikle nemli ve sıcak ortamlarda yoksa hata veriyor tabi bu bendeki cihazda bu şekil diğerlerininde denemesini tavsiye ederim serce parmagına dikkat etsinler hata verdiğinde eminim benimki gibi hta kalkacaktır ortadan 👍

 5. lg g6 tlf da aynı sıkıntı “nem algılandı” çıktı kendi imkanlarımla çözdüm.önce usb girişine pamuk yerleştirdim ve bir süre kapalı beklettim ardından tlf nun kılıfını söküp pencere kenarına koyup pencereyi hafif arallık bıraktım rüzgar direk olarak tlf na temas etsin diye ve son olarak sabaha kadar beklettim ardından cihazı başlattım ve çok şükür bir daha uyarı almadım yani sorun çözüldü..

 6. Benim g6 dada aynı sıkıntı var ve tek bi şekilde şarj alıyor telefonu güvenli moda geçirirken açılırken çıkan ilk lg logosu çıktıkdan bi kaç sn içinde takmadıkca kabul etmiyor birde yetmezmiş gibi type-c yide çift yönlü kullanmaya izin vermiyor typc kablosunun ucundaki birleşim yeri telefonun kamera tarafına bakıcak şekilde de takmam gerekiyo. bunları deneyerek şans eseri buldum nem sensörü bozuk kullanıyorum 7 aydır bi ara götürücem servise ama serviste kalma süresi sıkıntı..
  Birde nem algılandı uyarısı yokken kabloyu yine aynı yönde takdığımda alıyor ters takdığımda uyarı çıkıyor başka kablolardada denedim aynı yine çok saçma..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here