Telefon Çok ısınıyor ve ısınma Sorunu Çözümü

140
63271
LG G2, LG G3 ve LG G4 Aşırı ısınma sorunu çözümü

LG G2 ve LG G3 kendi sınıfındaki cihazlar ile karşılaştırıldığında oldukça üst düzey telefonlar. 2013/14 yıllarında piyasaya çıkmalarına rağmen günümüzde hala çok iyi satış rakamları yakalamaktalar. LG G2 kullanıcıları Android 5 lolipopLG G3 kullanıcıları da Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ile telefonlarının aşırı ısınmasından şikayetçi olduklarını bildirmeye başladılar. Bu yazımızda sizlere Telefon çok ısınıyor ve Isınma sorunu çözümünü anlatmaya çalışacağız.

LG G2’de 5.0 güncellemesinden sonra Facebook ve Chrome gibi uygulamalarında dahi aşırı ısınma sorunu yaşanmakta ve bu anlatımda değineceğimiz ufak bir ayar ile LG G2, LG G3 ve LG G4 cihazlarında aşırı ısınma sorununu mümkün olduğunca en az seviyeye indireceğiz.

Oyunlara gelecek olursak Asphalt 8, NBA2K14  gibi yüksek grafikli oyunlarda cihaz baya bir ısınıyor ve parlaklığı %75’e kadar düşürüyor. Parlaklığı düşürme sebebi ise aşırı ısınmadan dolayı ekrana zarar gelmesini engellemek. Bilindiği gibi LG G2 kullanıcıları ekranlarında oluşan sarı lekeden dolayı cihazlarını servise vermek zorunda kaldılar ve garanti kapsamında ekran değişimleri yapıldı.

  LG G6 Android 10 ROM Yükleme Rehberi

Telefonlarda dört çekirdekli veya sekiz çekirdekli işlemciler kendini hep yüksek frekanslarda çalıştırıyor ve dolayısıyla işlemci yoruluyor ve uzun süre işlemcinin yüksek frekansta çalışmasından ötürü cihaz aşırı ısınıyor. İşlemci bunu Facebook ve Chrome’da dahi yapıyor ve bu yüzden böyle sonuçlar yaratıyor.

Hidden Menü Kodu: 3845#*802# veya *#546368#*855# Telefon modelinize göre son üç rakamı değiştirin.

Hidden Menu açıldığında High Temperature Property OFF seçeneğini bulun ve onu On olarak ayarlayın. Hepsi bu kadar.

LG akıllı telefonlar için Hidden Menü kodlarına buradan ulaşabilirsiniz. Android Lolipop ve Marshmallow sürümlerine göre gizli menü kodları değişiklik göstermektedir.

2015-08-09 17.59.55

Bu ayarın anlamı cihaz yüksek sıcaklığa gelince kendini kısıtlaması.
Şimdi bazı arkadaşlar işlemciyi kısıtlarsak ne anlarım ben bu işten gibi şeyler diyecek. Bu ayarı yaptıktan sonra NBA2K14 oynayarak test ettim. Cihaz alev topuna dönmedi ve telefon sadece çok az ısındı ayrıca parlaklığı ise sadece %90’a düşürdü. Üstelik oyunda hiç kasma takılma vs. yaşanmadı.

140 YORUMLAR

  1. LG G2 G2 YAZISINDA KALIYORDU .BU YÖNTEMİ DENEDİM CİHAZ ŞİMDİ GAYET İYİ ÇALIŞIYOR.LG G2 AÇILMAMA G2 YAZISINDA KALIYORSA DERİN DONDOROCODA 10 DK BEKLETİN CİHAZ AÇILIYORSA BUISINMA SORUNUNDAN KAYNAKLANIYORDUR.YUKARDAKİ İŞLEMİ YAPIN HEMEN GEÇER .

  2. Telefonum g3 ancak hidden menu koduyla uyguladim ancak benimki off modundan cikmiyor “false” yazisiyla hata verdi. 6.0 surumu yuklu. Neden bu hatayi aliyor olabilirim ve uygulanabilecrk baska bir yontem var midir isinma sorunu icin?

    • Telefonu normal kullanmaya devam edin, stabiliteyi yakalayınca normal hale gelecektir. Ek olarak havaların ısınması da buna etki etmektedir

  3. Bnm kide g4 ve bende yaz ayinda basladi problem telefon reset atiyo aciliyo ardin kildi girdigimde tekrar reset atiyo taki bn telefonu sarza takana kadar telefonu sarz takiyorum normal kullaniyorum sizce problem ne olabilir bide Allah rizasi icin su ayari g4te nasil yalicaz soyleyin 😅

  4. Lg K10 telefonumda dediğiniz koda girdim fakat çıkan kısımda heryere girmeme rağmen hiçbir yerde high temperature ile ilgili bir şey yazmıyordu. Belki bir benzeri yazı yazmış olabilirler mi veya başka bir yerden mi girmeliyim yardımcı olur musunuz?

  5. LG G3 telefonumda ısınmadan dolayı kapanma problemi yaşıyordum. ana kartı söktüm. önce chip set içi iletişim kanalları kopmuş olma ihtimaline karşı ısıtarak iç bağlantıları tazelenmesi maksatı ile ısıttım. Ve telefonun alt alüminyum taban ile chip set arasına çok ince zar gibi bakır levha (notebook soğutucu levhalarından) koydum (yapıştırma vs yapmadan çünkü yapıştırıcılar yalıtkan dır.) tekrar montajını yaparak test ettim wifi vs açarak youtube filim izleyerek test ettim kapanma sorunu artık yaşamadım.

  6. Arkadaşlar bendede g3 16gb var hemen ısınıyor ısınınca reset atıyor açılınca wifi ve bluetoot çalışmıyor wifi açılıyor gibi görünüp sürekli modem arayıp duruyor kapatıp yarım saat bekleyip açılınca bir süre düzeliyor aslında bu aşırı ısınmadan kaynaklanıyor çok araştırdım ne lolipop güncellemesinden nede anakarttan bu cihazlarda sanırım işlemci ısınınca soğuma şekli yok gibi soğutucu yokmuş diğerleri nasıl bilemiyorum ama bunun çaresi var ne anakart değiştirip masraf edin nede sistemle programlarla uğraşın çözümü başka

    • Merhaba bende g3 var ve telefon isininca wifi baglantisini kesiyor garantide anakartini degistirdim ama hala ayni sorun devam etmekte ne yapmaliyim?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here