Telefonda Otomatik Saat Güncellemesi Nasıl Kapatılır?

Ülkemizde kış saati uygulamasına son verildiği için, Telefonunuzda otomatik saat güncellemesi ayarlarını yapmanız gerekiyor. Otomatik saat güncellemesini nasıl kapatacağınızı anlattık.

7
22882

Türkiye‘de kış saati uygulaması artık yapılmayacağı için, Telefonunuz saatini otomatik olarak geri alabilir. Neredeyse tüm dünyada kış saati uygulaması devam ederken ülkemizde saatler yıl boyunca devam edecek. Durum böyle olunca, 30 Ekim sabahı kalktığınızda telefonunuz saati 1 saat geri aldığını görebilirsiniz.

Türkiye’de kış saati uygulamasının sona erdirilmesi nedeniyle, birçok kişinin aklında “Telefonun Saatini Nasıl Ayarlarım”  ve ”Telefonun Otomatik Saat Güncellemesini Nasıl Kapatırım” soruları gelmekte. BTK’nın konu hakkında servis sağlayıcılara gereken tedbirlerin alınması yönünde uyarısı da bulunmakla birlikte, 30 Ekim günü gecesi telefon, tablet ve bilgisayarlarınız saatleri 1 saat geri alacak.

Türkiye’de Saat Kaç?

Pazar sabahı kafanızda karışıklıklara yol açmaması işin şimdiden telefonunuzun otomatik güncelleme ayarlarını mutlaka kapatın. Otomatik güncelleme ayarlarını kapatmadığınız da telefonunuzun saati otomatik olarak geri alınacaktır. Pazar sabahı kalktığınızda saat kaç soruları sormadan şimdiden önlemlerinizi alınız.

Okuyucularımızın bu durumdan olumsuz etkilenmemeleri açısından yapması gereken küçük bir ayarı sizlerle paylaşmak istedik.

Otomatik Saat Güncellemesi Nasıl Kapatılır?

Telefonunuzun menüsünden AyarlarGenelTarih & Saat bölümüne girin, Otomatik Tarih ve Saat seçeneğinde bulunan kutudaki işareti kaldırmanız yeterli olacaktır.

  Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

otomatik-saat-guncellemesi

Telefonun Saati ile Widget Saati Neden Aynı Değil?

Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi Telefonun saati ile Widget saati arasında 1 saat fark bulunuyor. Bunlardan Widget saatinin doğru olduğunu söyleyebiliriz. Telefonun saati 1 saat geri kalmış oluyor. Aşağıda ki Saat ayarı nasıl yapılır? ayarlarından sizde saatinizi doğru olarak ayarlayınız.

picsart_10-30-10-35-52

Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

Yukarıda ki işlemleri yapmadan önce telefonunuz saatinizi geri aldıysa yeniden saat ayarı yapmanız gerekmektedir. Otomatik güncellemeyi kapattık’dan sonra şu işlemleri yapınız. AyarlarGenelTarih & SaatSaat Ayarı menüsünden saatinizi yeniden ayarlayınız.

Ülkemizde saat farkı olacağından ”Saat Dilimi” ayarlarını yeniden yapmanız gerekecek. Daha önce GMT +2 kullanılıyordu. Aşağıda ki görselden sizde GMT +3 seçerek telefonunuzun saat ayarlarını tamamlayın.

Unutmayın: GMT +3 yaptıktan sonra ”otomatik saat ve tarih” ayarlarını tekrar etkinleştirin.

picsart_10-30-10-31-41

 

7 YORUMLAR

  1. Yazıda eksik birsey var GMT+3 ü sectikten sonra telefon bu sefer 1 saat fazla gösteriyor bunun icin GMT+3 sectikten sonra en ustte OTOMATIK TARIH VE SAATI tekrar etkinlestirmeniz gerekiyor ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here