Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

Tüketici hakları nelerdir? Tüketici hakem heyetine nasıl başvuru yapılır? Tüketici hakem heyeti sonuçları ne kadar sürede sonuçlar?

20
3891

Tüketici Hakem Heyeti (thh) tüketiciler ile üreticiler arasında doğacak uyuşmazlıkların giderilmesi için iki taraf arasında uyuşma sağlanması için kurulmuş, Tüketici haklarını koruyan bir kamu kurumudur. Bu yazımızda sizlere hangi durumlarda Tüketici hakem heyetine başvuru yapılır? Tüketici hakem heyeti kararları ne kadar sürede sonuçlanır? gibi kullanıcıların merak ettiği konuları açıklamaya çalışacağız. Tüketici hakem heyetine başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken bazı konular bulunuyor. lg

  Servis’deki Telefon İçin THH Başvurusu

Bir arızadan dolayı servise gönderdiğiniz cep telefonu için tamir, servis süresi en fazla 21 iş günüdür. Üretici tarafından kaynaklanan bir sorundan dolayı servis’de bekleyen ve servis işlemleri yapılması uzun süren telefonlar için ücret iadesi almak istiyorsanız 21 iş günü sonrasında THH başvurusu yapabilirsiniz. Telefonunuz servis’de uzun süre beklediği için THH başvurusu yaptıysanız, telefonun servis işlemi bittik’den sonra, telefonu almanızı tavsiye etmiyoruz. Tüketici mahkemesinin sonuçlanmasını beklemenizi öneriyoruz.

  Sürekli Arızalanan Telefon için THH Başvurusu

Telefonunuzda bulunan arıza sürekli tekrarlanıyor ve servis tamir edip size kısa sürede gönderiyorsa, sürekli arızalanan telefon içinde Tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Eski kanuna göre (4822 sayılı kanun) “Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde en az dört defa veya imalatçı-üretici ve/veya ithalatçı tarafından belirlenen garanti süresi içerisinde altı defa arızalanmasının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması” ibaresi bulunuyordu. Yeni kanuna göre bu ifadeler ”Ayıplı Mal” olarak ifade ediliyor.

Ayıplı mal ile karşılan tüketici için “Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme” garanti süresinde bu haklara sahip oluyor. Tüketicinin diğer hakları olarak bir diğer madde’de Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın; a) Garanti süresi içinde tekrar arızalanması,” “tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir”

Tüketici haklarında yukarıda hakları ”Garanti kapsamında tamir” gibi hakları kullanıcı kullandıysa devreye bir diğer madde olan, 56 madde giriyor.  “Tüketici bu Kanunun 11 inci maddesinde belirtilen seçimlik haklarından onarım hakkını kullanmışsa, malın garanti süresi içinde tekrar arızalanması veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hallerin’de 11 inci maddede yer alan diğer seçimlik haklarını kullanabilir.” 11. maddesinde yer alan seçimlik haklar, sadece ayıplı mal ve ilk 6 ayda oluşan arızalar için geçerli. 

  [D802][7.1][ROM] LG G2 Resurrection Remix v5.8.0 Yükleme Rehberi

  Tüketici hakem heyeti kararları ne kadar sürede çıkar?

Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç altı ay içinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliği, başvuru konusu, mal veya hizmetin özelliği gibi hususlar dikkate alınarak, karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.
Tarafların ivedi inceleme talebinde bulunması ve bu talebin başkan tarafından uygun görülmesi halinde başvuru, tüketici hakem heyetince öncelikle gündeme alınarak sonuçlandırılır.

İl Tüketici Hakem Heyetine yapılmış olan başvuru, karşı tarafa bildirilir ve 30 gün içinde savunmasını göndermesi istenir. Gelen sonuç, Raportörler tarafından bir dosya şeklinde düzenlenip heyet gündemine alınır. Hakem Heyeti her 15 günde bir (ayda iki defa) toplanarak gündeminde hazır olan tüketici başvurularını görüşür ve karara bağlar. Tüketici Hakem Heyetinden çıkan karar her iki tarafa tebliğ edilir. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz yolu açıktır. Tüketici İl Hakem Heyetinin verdiği karar (2016 yılı için 2.320 TL – 3.480 TL arasında ) tarafları bağlar, icrai takibat yapılabilir.

  Tüketici Hakem Heyetleri Nerede Bulunuyor?

Tüketici hakem heyetleri illerde Ticaret İl Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlıklar tarafından belirlenen binalarda’dır. Tüketici Mahkemeleri ise illerde Adliye binalarında bulunmaktadır. Başvuru esnasında her hangi bir ücret alınmamaktadır. Başvuru yapacak kişi telefonun faturasında ismi bulunan kişi tarafından yapılmalıdır. Elinde servis formu ve garanti belgeleri gibi delillerin THH heyetine sunulması gerekmekte ve başvuru yapılmadan önce durumu özetleyen bir dilekçe yazılmalıdır.  Buradan THH hizmet başvuru dilekçesinin örneğini indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ”LG, ”DOA Değişim Bekliyor” Ne Demek?” başlıklı makalemizde DOA değişim nedir?, DOA değişim şartları ve Swap işlem yapıldı ne demek? hakkında bilgilere verilmektedir.

20 YORUMLAR

 1. 02.04.2016 tarihinde lg g3 telefon aldım. Garanti süresi henüz dolmadı ama bu süreçte iki kez aynı sorunla (ana kart yanması) telefonum servise gitti. En son 02.12.2017 tarihinde İzmir’deyken Bornova servisine telefonumu verdim. Yirmi iş günü içinde telefonu yollayacaklarını belirttiler. Arada cihazın akıbetini sorguladığımda “İstanbul’dan parça bekliyoruz” denildi.”Ay sonunda ben zaten İstanbul’da olacağım , o halde telefonumu verin götüreyim” dediğimde böyle bir şeyin olamayacağını belirttiler. Çağrı Merkezi’ni aradım “en kısa sürede yapılacaktır” denildi. En son telefonumu işlemsiz yollamalarını 28.12.2017’da istedim. İzmir servisi “yolluyoruz” dedi. Telefon hala ortada yok. Tam bir aydır mağdurum. Yedek telefon istedim.İzmir bana “yedek telefon alsanız da iazdesini bize elden yapmanız gerek” dedi. Muhatap kimse bulamıyorsunuz , işiniz de çözülmüyor. Ne yapmalıyım?

 2. Meraba ben n11.com dan urun siparis ettim ayni saat icinde de siparisimi iptal ettim.Bilgi almak icin mesaj attim ücreti ne zaman iade edeklerini sordum ve bana sistemde adıma herhangi bir işlem yapilmadıgını söylediler .Bu durumda tüketici mahkemesine başvurmam gerekir mi?

 3. LG G3 marka telefonuma format attıktan sonra şebekeden düşme problemi olmaya başladı, çözemediğim için “şebekede problem var, sim kart çıkartıldı” uyarısı veriyor diyerek garantiye yolladım, ancak servis ana kartta ve bataryada kullanıcı kaynaklı sıvı teması olduğunu belirterek ücret ile tamir edeceğini bildirdi ancak ücret onayını kabul etmediğim için iade edildi, bu durumda THH ye başvurma hakkım oluyor mu? Olursa tahminen sonuç ne olur? ne gibi bir yol izlemem gerekir? Bilgilendirebilir misiniz

  • Merhaba.

   Telefonunuz sıvı teması almışsa ki servis öyle söylüyor. THH’ye başvurmanız durumunda cihazınız uzman kişiler tarafından incelenir ve sıvı teması olmuşsa davayı kazanamassınız. Telefonunuz’da sıvı teması olmadığına eminseniz THH başvurusu yapabilirsiniz.

 4. LG G3 32 gb cep telefonumun tamiri için servise telefonumu gönderdim. Telefon ellerine 20 Haziran’da geçmiş. Ana kart değişimi işlemi için ücretli onarım yapacaklarını bildirdiler. Onarım işlemini kabul ettim ama hala telefonumu geri göndermediler. Bu durumda THH’ye başvurduğum takdirde sonuç nasıl olur ve ne kadar sürede sonuç alınır acaba?

 5. LG g4 telefonum kendiliğinden kapandı.şu an açılmıyor.(LG logosu gelip gidiyor) telefonu aldığım bayiye götürdüm,garantiye gönderelim dediler.3 ay sonra telefonun geldiğini fakat garanti şirketi batmış.başka bir servise gönderdiklerini ve arızanın yapılmadığını söylediler. Ne yapmalıyım?

   • kardeşim aynı sorun benım teldede gerçekleşti(lg g4) thh basvurdum bilir kişi lehime karar cikardı şimdide hakem heyetinin bilirkişinin yazısını onaylamasını bekliyorum inş verdiğim parayı geri alabilirimde yeni bi tel alabiliriz sonuçta herkes zengin değil 🙂 apple yada samsung j7 pro daha iyisini guc yetmez

 6. merhabalar. Sony xa ultra telefonum sinyalizasyon ve ekran sararma problemi vardı. Garantiye yolladım, telefon çerçevesinde darbe var diye 400 tl ücret istediler. Halbuki bu sararma (piksel yanması) ve sinyalizasyon probleminin darbeyle hiçbir alakası yoktu ki bu telefonda kronik sinyalizasyon problemi olduğu heryerde yazılı ve youtube da videolar var bu konuyla ilgili. Bilirkişi tayin edildi ve bilirkişi sonucu gönderildi yazıyor şimdi sistemde. Acaba bu aşamadan kaç gün sonra sonuç alınır. Bir de telefon kenarındaki bu ufak darbe gerçekten problem çıkarır mı? Şimdiden teşekkürler

 7. Garanti süresinin bitmesine 2 ay kaldı ve şu anda çift tıkla açılıp kapanma çalışmıyor. Telefonun ekranını arkada ki tuştan açıyorum. Sizce garantiye gittikten sonra ne yapmam gerek.

 8. Merhabalar lg g4 de hayalet ekran sorunu vardı servise gittim servis ekran kalıcı sararma yapmazsa kabul etmeyiz dedi. Bu durumda ne yapmalıyım

 9. Üç dakika önce garantiden haber aldım G3 telefonumu garantiye göndermiştim Wifi, Bluetooth ve Mobil Verisinde sorun vardı sistemsel bir sorundu elime LG X SCREEN’i tutuşturup yollamaya çalıştılar bu nasıl bir mantık telefonun özelliklerini bilmesem yutturup gönderecekler G3 ile arasında dağlar kadar fark var hem fiyat hemde donanım-özellik olarak ve şimdi telefonu istemediğimi belirttim mahkemeye verebilirsiniz biz bir şey yapamayız diyip yolladılar bu nasıl bir prosedür öyle kafadan savma işmi olur. Tüketici Hakları Mahmekemesine beyannamede bulunacağım sonuç konusunda fikir belirtirmisiniz ve eğer lehime sonuçlanırsa telefonumun aynısını alabilecekmiyim veya ücretini, aleyhime sonuçlanırsa ne olur vs. yardımcı olurmusunuz

 10. Merhaba bende başvuru yaptım 2 Eylül de 20 iş günü nedeniyle degisime alınan lg g3e karsılık 30 eylülde g4 609k serisi geldi gelen tel bozuktu 5 ekimde telefon açılmıyor telefon problemi adlı yine degisime aldılar 28 ekimde yine lg g4 610k geldi buda bozuk cıktı 1 kasımda arıza acıklamasına lcd aydınlatması çalışmıyor ekran ısıgı kendi kendine kapanıyor diyerek yine degisime gitti 2 kasım ellerinde kalmıs olan 606c olanı gönderdiler bende istemedim 3 kasım günü kayıt açıldı gelen telefon imeiyle merkez kabul etmedi bende başvurdum sonuç ne olur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here